USG to badanie diagnostyczne bardzo często wykonywane. Pozwala szybko i dokładnie sprawdzić stan skóry, ale też i narządów wewnętrznych. Warto wykonywać USG profilaktycznie, nawet gdy nie dokuczają nam żadne dolegliwości, ponieważ badanie to wykrywa także zmiany skórne, które rozwijają się bez żadnych objawów i nie są widoczne. Jak więc wygląda USG i jak wykorzystywane jest w diagnostyce problemów skórnych?

Czym właściwie jest badanie USG?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne wykonywane jest przy użyciu specjalnego sprzętu medycznego. Jest to monitor, komputer i sonda z głowicą, która emituje fale ultradźwiękowe o różnej częstotliwości. To właśnie one pozwalają uzyskać na monitorze obraz. Jest to możliwe dzięki temu, że przenikają do wnętrza organizmu, tam rozprzestrzeniają się i odbijają się pod różnym kątem od tkanek, narządów i organów. Następnie wracają do głowicy sondy, a obraz przekazywany jest do monitora. Ma on formę szarych plam w jasnych i ciemnych odcieniach. Doświadczony lekarz szybko będzie mógł rozpoznać na podstawie USG wszelkie nieprawidłowości i niepokojące zmiany skórne.

Badanie USG w Warszawie

Czy USG skóry pozwala na jej dogłębne sprawdzenie?

Warto być świadomym, że skóra jest ostatnią warstwą, która chroni wnętrze organizmu. Wyróżnia się jej trzy warstwy pod względem stopnia echogeniczności, czyli zdolności do odbijania fal ultradźwiękowych. Są to:

  • echo wejścia,
  • skóra właściwa i głębsze warstwy naskórka,
  • tkanka podskórna.

Echo wejścia jest wysoce echogenne co oznacza, że obraz na monitorze widoczny będzie w jasnych szarościach. Natomiast skóra właściwa i głębsze warstwy naskórka zawierają różne typy struktur. Tkanka podskórna cechuje się niską echogenicznością i widoczna jest na monitorze w postaci ciemnoszarych plam.

USG skóry w Warszawie

Główne choroby skórne diagnozowane dzięki USG

Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć wiele problemów skórnych. W przypadku niepokojących objawów najczęściej diagnozuje się:

  • nowotwory skórne,
  • stany zapalne skóry,
  • stwardnienia na skórze.

Zazwyczaj też USG wykonuje się w przypadku pojawienia się zgrubień na skórze, podejrzeń guzów i torbieli. Jednak dzięki profilaktycznym badaniom można wykryć tego typu oraz inne zmiany skórne na wczesnym etapie lub gdy są niezauważalne wizualnie dla nas. Co więcej, tego typu badanie pozwala diagnozować stany zapalne i ogniska nacieku zapalnego. Wykonuje się je przy AZS, czy łuszczycy w celu oceny powodzenia leczenia.

Jakie obszary ciała warto sprawdzać?

USG profilaktyczne można wykonać na różnych obszarach ciała. Warto mniej więcej raz w roku sprawdzić jamę brzuszną, tarczycę oraz piersi w przypadku kobiet. Są to obszary, gdzie często pojawiają się zmiany skórne w postaci guzków, czy torbieli. Dzięki ultrasonografii można szybko sprawdzić, czy są one niegroźne dla zdrowia oraz czy wymagają leczenia i interwencji lekarskiej.

Badanie USG może być wykonane na niemalże całym ciele, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących zmian skórnych, czy obrzęków o nieznanym pochodzeniu, jest to pierwsze badanie diagnostyczne. Wykonuje się je zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. 

Jak przygotować się do badania USG?

Badanie USG w większości przypadków nie wymaga żadnego przygotowania. Jednak wszystko zależy od diagnozowanego obszaru. Ponadto ultrasonografia jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna, dlatego nie wymaga znieczulenia oraz może być wykonywana o każdej porze dnia.

Aby ułatwić sobie i lekarzowi badanie, można przygotować się poprzez odpowiedni ubiór. Warto zadbać o to, aby dostęp do badanego obszaru był łatwy dzięki luźnej i wygodnej odzieży, którą w razie konieczności będzie można szybko też ściągnąć.

Natomiast w przypadku USG skóry nie należy przed badaniem używać tłustych balsamów lub innych kosmetyków w miejscu, w którym będzie ono wykonywane. Jeżeli badaniu będzie poddawana jama brzuszna, to należy unikać potraw wzdymających oraz stawić się z pełnym pęcherzem. Zawsze przed wykonaniem USG warto zapytać lekarza, czy jest potrzeba na dodatkowe przygotowanie, czy też nie. Pozwoli to na uniknięcie trudności w dokładnym przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego.

Jak wygląda badanie USG?

Bez względu na obszar ciała, na którym będzie wykonywane USG, jego przebieg jest identyczny. W celu dobrej widoczności obrazu, gabinety lekarskie z reguły są zaciemniane na czas badania. Najwygodniej przeprowadza się USG w pozycji leżącej na leżance. Po odsłonięciu miejsca badania lekarz aplikuje żel na skórę oraz głowicę urządzenia. Specjalny żel wpływa na lepsze rozchodzenie się ultradźwięków. 

wizualizacja usg skory

Obraz na monitorze widoczny jest w czasie rzeczywistym. Lekarz od razu może poinformować pacjenta, co widzi oraz wstępnie postawić diagnozę. Gdy zostanie zauważona zmiana, lekarz dokładnie ją oglądnie, zmierzy oraz sprawdzi strukturę. Po zakończonym badaniu nadmiar żelu jest wycierany ze skóry, a lekarz wykonuje opis. Urządzenie pozwala na wydrukowanie kadrów z badania, które dołączane są do opisu.

Główne zalety badania USG

Badanie ultrasonograficzne jest powszechnie stosowane w medycynie ze względu na wiele korzyści, jakie oferuje. Do największych jego zalet, należy łatwa dostępność i krótki czas samego badania. Co więcej, należy podkreślić, że USG:

  • jest bezbolesne,
  • daje możliwość dokonania pierwszej diagnozy w czasie badania,
  • może być wykonywane u dorosłych i dzieci,
  • jest bezpieczne,
  • to uniwersalne badanie,
  • może być wykonywane wielokrotnie bez narażenia na jakiekolwiek komplikacje,
  • umożliwia obserwację obrazu w czasie rzeczywistym,
  • jest precyzyjne.

Warto być świadomym, że badanie ultrasonograficzne można wykonać po skierowaniu od lekarza na NFZ lub skorzystać z prywatnego gabinetu lekarskiego. Koszt takiego badania jest przystępny. W przypadku niepokojących lub niejednoznacznych obrazów lekarz może zlecić dodatkowe badania, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy.

„USG skóry to jedno z najważniejszych narzędzi we współczesnej dermatologii. Pozwala nam dostrzec zmiany, które jeszcze nie są widoczne gołym okiem — dzięki temu możemy reagować wcześniej i skuteczniej. To badanie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo terapii, ale też daje pacjentowi pewność, że jego skóra jest pod stałą kontrolą.”

Wskazania do wykonania badania USG

Badanie USG może być wykonane w ramach profilaktyki, jak i też, by sprawdzić nowo powstałą zmianę skórną. Lekarz zleci badanie ultrasonograficzne w przypadku powiększonych węzłów, wyczuwalnych zgrubień pod skórą, ale też i wszelkich widocznych zmian skórnych takich, jak ropnie, krwiaki, torbiele. W przypadku nagłego urazu skóry, USG też pozwoli ocenić jego rozległość.

Przeciwwskazania do wykonania USG

Mimo że USG jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym oraz bezpiecznym, w niektórych przypadkach nie powinno być wykonywane. Przede wszystkim lekarz nie przeprowadzi badania, gdy na skórze znajduje się otwarta rana bądź świeżo poparzona skóra. Kontakt głowicy urządzenia z otwartą raną mógłby spowodować zakażenie lub podrażnienie i wydłużyć proces leczenia. W takich sytuacjach USG skóry powinno być odroczone do czasu jej zagojenia.

Niekiedy przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG są infekcje skóry. Jednak lekarz może zdecydować się na wykonanie badania, używając jałowej osłony na głowicę.

Oczywiście powyższe przeciwwskazania dotyczą sytuacji, gdy otwarte rany, oparzenia, czy infekcje są w miejscu, gdzie powinno zostać przeprowadzone badanie. W innym wypadku USG może być wykonane.

USG skóry a medycyna estetyczna

Badanie USG skóry znajduje także zastosowanie w medycynie estetycznej. Dzięki niemu możliwa jest ocena jej kondycji przed planowanym zabiegiem. W czasie badania lekarz może sprawdzić naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Dodatkowo ultrasonografia pozwala sprawdzić grubość skóry i przeanalizować jej struktury. Pozwala to na dokładne zaplanowanie zabiegów i ich zakresu, aby uzyskać jak najbardziej zadowalające i długotrwałe efekty. Co więcej, USG pozwala ocenić implanty skórne umieszczone nawet kilka lat wcześniej i sprawdzić ich stan.

USG to badanie bardzo uniwersalne oraz szeroko wykorzystywane w medycynie. Jest jednym z najczęściej zlecanych badań diagnostycznych pozwalających na szybką i precyzyjną ocenę stanu skóry, zmian skórnych i podskórnych oraz wykrycia tych, które nie dają żadnych objawów. Warto więc profilaktycznie wykonywać USG skóry. Może je zlecić lekarz rodzinny lub można zdecydować się na wizytę w prywatnym gabinecie.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....