Szwajcarska firma Storz Medical została założona w 1987 roku. Jest czołowym producentem sprzętu medycznego na świecie. Specjalnością Storz Medical są zaawansowane systemy do terapii falą uderzeniową, stosowane zarówno w medycynie, jak i weterynarii. Ta innowacyjna metoda początkowo służyła przede wszystkim w urologii do rozbijania kamieni nerkowych. Obecnie urządzenia sygnowane marką Storz Medical znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, nawet takich jak kardiologia i neurologia. Jednak terapia falą uderzeniową największe triumfy święci w zwalczaniu bólu i schorzeniach ortopedycznych. Dlaczego jest tak skuteczna?

Czym jest terapia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa to fala wzrostu ciśnienia, podobna do fali dźwiękowej, ale znacznie ją przewyższająca pod względem energii, szybkości narastania i rozchodzenia się. Generatory fal produkowane przez Storz Medical działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, znanej z głośników. Cewka i membrana są zoptymalizowane w taki sposób, że powstają szczególnie mocne, krótkie impulsy akustyczne. Pierwotnie fale uderzeniowe były generowane przez wyładowanie elektryczne pod wodą i skupiane w obszarze terapeutycznym. Ta metoda generowania fal uderzeniowych sięga lat siedemdziesiątych XX wieku i została wprowadzona w celu rozbijania kamieni żółciowych bez interwencji chirurgicznej. W XXI wieku jako standard  przyjęto metodę elektromagnetyczną. Generatory fali uderzeniowej Storz Medical wytwarzają ciśnienie 10 ‑ 100 MPa / około 10 nanosekund. Fala wnika kilka centymetrów w głąb ciała. Głębokość wnikania fali, jej rodzaj i częstotliwość impulsów zależą od schorzenia.

Fale uderzeniowe mogą przyspieszyć proces gojenia organizmu, pobudzają metabolizm i poprawiają krążenie krwi. Dzięki zastosowaniu terapii falą uderzeniową uszkodzona tkanka łatwiej i szybciej się regeneruje, a proces zdrowienia przebiega bez zakłóceń i bez efektów ubocznych.

Wskazania do terapii falą uderzeniową

Zastosowanie fali uderzeniowej pobudza cyrkulację krwi i stymuluje metabolizm. Poprawia także produkcję kolagenu i tonizuje napięcie mięśniowe. Najbardziej spektakularnym efektem terapii Schockwaves (to inna nazwa tej metody) jest rozpuszczanie zwapnień. Fale uderzeniowe nie mają skutków ubocznych, a ilość koniecznych zabiegów nie jest duża. Kiedy terapia falą uderzeniową jest najbardziej efektywna?

 • Łokieć tenisisty – to bolesne podrażnienie ścięgien mięśni przedramienia nasila się podczas ruchu;
 • Kolano skoczka – zapalenie ścięgna rzepki, głównie w jednej nodze. Występuje często u biegaczy;
 •  Ostroga piętowa – ostrodze piętowej czasami towarzyszy zapalenie ścięgna i ból w obrębie podeszwy;
 • Bóle barku – w przypadku zwapnień w okolicach stawu barkowego występują ostre stany zapalne, spowodowane zmniejszonym przepływem krwi. Ból pojawia się głównie w nocy lub w spoczynku;
 • Bóle w dolnej części pleców, lumbago – siedzący tryb życia sprzyja temu schorzeniu. Promieniujący ból jest niekiedy tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Ponadto terapia falą uderzeniową jest z powodzeniem stosowana w przypadku następujących problemów:

 • zapalenie ścięgien,
 • przewlekła entezopatia,
 • naciągnięcie mięśni,
 • stany pourazowe,
 • tendopatia,
 • uszkodzenie stożka rotatorów.

Rewolucyjne cechy terapii falą uderzeniową

Nieinwazyjność

Terapia falą uderzeniową to najbardziej zaawansowana niechirurgiczna i nieinwazyjna metoda leczenia szerokiego zakresu uporczywych schorzeń, trudnych do pokonania konwencjonalnymi środkami.

Komfort dla pacjenta

Terapia falą uderzeniową skraca czas leczenia, przynosi szybką ulgę w bólu i nie wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką i umówienie się na zabieg z wykorzystaniem falii uderzeniowej.