Żylaki to poszerzone i zniekształcone żyły, najczęściej występujące na nogach, które wynikają z niewydolności zastawek żylnych. Główne przyczyny to genetyka, nadwaga, długotrwałe stanie lub siedzenie oraz brak aktywności fizycznej. Wysokie ciśnienie krwi w żyłach nóg prowadzi do ich rozciągania, co skutkuje powstawaniem żylaków.
Częste podróże, chodzenie w szpilkach oraz gorące kąpiele nie sprzyjają zdrowiu nóg. Niezdrowy tryb życia i nadmierne obciążanie kończyn mogą sprzyjać powstawaniu żylaków. Tworzą się za sprawą niewydolności żylnej, w efekcie powodując pojawienie się na nogach sieci widocznych, niebieskich krętych żył. Nieleczone żylaki mogą zagrażać życiu.
Żylaki są efektem niewydolności żylnej. Powstają w wyniku rozszerzania i wydłużania żył, zyskując przez to kręty przebieg. Krew bogata w tlen, przy każdym skurczu wtłaczana jest do tętnic, które rozprowadzają ją po całym ciele. Tkanki korzystają z tlenu oraz innych substancji odżywczych, a następnie wykorzystana krew wraca żyłami do serca. Taka praca trwa w ciągu całego dnia oraz w nocy. Kiedy biegamy, nasze mięśnie ulegają rytmicznym skurczom uciskając żyły. Prawidłowo funkcjonujące zastawki zamykają się, gdy krew płynąca w górę do serca próbuje się cofać ku dołowi.
W przypadku, gdy mamy słabe mięśnie lub mało się ruszamy, krew zaczyna się cofać. W skutek tego gwałtownie wzrasta ciśnienie krwi i naciska ona z większą siłą na ściany żył w nogach. Żyły te rozszerzają się i nie wracają już do pierwotnego kształtu. W taki sposób powstają nieprawidłowe poszerzenia żył, czyli żylaki.
Oczywiście można zapobiegać procesom tworzenia się żylaków poprzez stosowanie dużej dawki ruchu, odpowiedniej diety lub odpoczywając z nogami uniesionymi do góry. Jeśli jednak zmiany na nogach już się pojawią, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Pozwalają one przywrócić prawidłowy cykl transportowania limfy do węzłów limfatycznych, a w efekcie skóra staje się jędrna i lepiej ukrwiona. W naszej klinice oferujemy zabiegi z wykorzystaniem lasera lub drenaż limfatyczny, które pomogą w redukcji żylaków.
Polecane zabiegi
Żylaki - pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze objawy żylaków i jak wpływają one na codzienne życie?
Objawy żylaków obejmują ból, uczucie ciężkości nóg, obrzęki, swędzenie oraz widoczne poszerzenia żył. Uczucie dyskomfortu często nasila się po długotrwałym staniu lub siedzeniu. Żylaki mogą ograniczać codzienną aktywność, a także obniżać jakość życia, zwłaszcza jeśli pojawia się ból i obrzęk nóg.
Jakie metody leczenia są skuteczne w przypadku żylaków?
Leczenie żylaków obejmuje kompresję uciskową (pończochy uciskowe), skleroterapię, laseroterapię i zabiegi chirurgiczne. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu środka zamykającego naczynko, laseroterapia stosuje energię świetlną do zamykania żył, a bardziej zaawansowane przypadki wymagają usunięcia chirurgicznego. Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania żylaków i ich umiejscowienia.
Kiedy warto udać się do lekarza w przypadku żylaków?
Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli żylaki zaczynają boleć, puchnąć, powodują owrzodzenia lub towarzyszą im zmiany skórne. Jeżeli objawy nasilają się lub wpływają na codzienną aktywność, specjalista może pomóc ocenić stan żył i zaproponować leczenie, które przyniesie ulgę.