Prosaki to milimetrowe kuleczki o białej lub kremowej barwie, występujące na skórze twarzy. Spowodowane są nadmiernym nasłonecznieniem, źle dobranymi kosmetykami lub chorobami skóry. Najczęściej pojawiają się u noworodków, ale zdarza się, że występują także u starszych dzieci i dorosłych. Obecność prosaków ustępuje po kilku dniach i nie są one groźne dla zdrowia. Powodują jednak nieestetyczny efekt wizualny.

Prosaki zazwyczaj nie powodują bólu ani swędzenia, a wyglądem przypominają trądzik. Występują w formie małych kuleczek o białej, kremowej lub żółtawej barwie. Zazwyczaj występują grupowo i nie można ich wycisnąć.

Niewielkie grudki w rzeczywistości są małymi cystami powstającymi w wyniku zapchania mieszków włosowych przez sebum. W ujściu gruczołów gromadzi się łój, co skutkuje pojawieniem się prosaków.

Oczywiście powstawaniu prosaków można zapobiegać stosując odpowiednią pielęgnację oraz kremy, które nie blokują porów. Należy także unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jeśli jednak problem już się pojawił, warto skorzystać z dostępnych metod leczenia w postaci zabiegów medycyny estetycznej oraz chirurgii. Metody leczenia pozwalają na wycięcie zmiany skórnej i wysłanie jej wycinka do badania histopatologicznego. Po dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu otrzymujemy wynik, dzięki czemu można bardzo szybko rozpocząć leczenie pod opieką specjalisty. W naszej klinice oferujemy chirurgiczne usuwanie zmian skórnych oraz biopsję diagnostyczną. Podczas całego procesu leczenia mogą Państwo także skorzystać z fachowej opieki lekarskiej.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje