Nieświeży oddech stanowi powód do wstydu i wycofania społecznego, ale powinien być również przyczyną niepokoju. Zwykle objaw ten świadczy o nagromadzeniu się bakterii w jamie ustnej, nieodpowiedniej higienie, diecie, czy też wynika z odwodnienia. Problem ten absolutnie nie może być lekceważony, ponieważ czasem może być objawem poważnej choroby.

Za nieświeży oddech u kobiet i mężczyzn odpowiadają bakterie. W większości przypadków problem spowodowany jest nieprawidłową higieną jamy ustnej, w wyniku której resztki nagromadzonego jedzenia w zębach powodują rozwój bakterii beztlenowych produkujących lotne związki siarki (wpływające na nieprzyjemny zapach z ust). Nagromadzona płytka nazębna w postaci bakterii i węglowodanów tworząca się na zębach, stanowi natomiast główną przyczynę próchnicy i schorzeń przyzębia. To także może powodować nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Dodatkowo problem może nasilać palenie wyrobów tytoniowych. Nałogowi palacze są też bardziej narażeni na choroby dziąseł, które również stanowią jedno ze źródeł nieświeżego oddechu. Do problemu może przyczyniać się także nadmierna suchość w jamie ustnej. Ślina umożliwia usuwanie cząsteczek, jakie powodują nieprzyjemny zapach. Suchość w ustach to naturalne zjawisko, które można zaobserwować w trakcie snu. Nasila się w szczególności podczas spania z otwartymi ustami. Z nieświeżym oddechem zmagają się także osoby po przebytych infekcjach lub przewlekłych stanach zapalnych jamy nosowej, zatok lub gardła. W niektórych przypadkach za nieświeży oddech odpowiadają także nowotwory i zaburzenia metaboliczne.

Wielu pacjentów zgłasza się do stomatologa także ze względu na zalegającą, białą treść zastoinową w kryptach migdałków. To również jeden z czynników, który może przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej oraz przewlekłych stanów zapalnych. W takim przypadku stomatolodzy zalecają kryptolizę migdałków podniebiennych. Zabieg polega na zamknięciu krypt migdałków u osób z wymienionymi problemami. W tym celu stosuje się fale radiowe o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze.

Problem nieświeżego zapachu z ust jest dość powszechnym schorzeniem i dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Bardzo często występuje rano tuż po przebudzeniu. Choć nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, to jest bardzo krępujący. Jeśli brzydki zapach z ust utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas mówi się o stanie zapalnym – halitozie.

Aby móc skutecznie leczyć brzydki zapach z ust, należy udać się na wizytę do stomatologa w celu wykonania diagnozy i ustalenia przyczyny problemu. Następnie w zależności od przyczyny, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Mogą to być leki bez recepty lub produkty łagodzące brzydki zapach z jamy ustnej. Stomatolog wytłumaczy także zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, zaleci picie większej ilości wody, czy też zmianę diety. W naszej klinice oferujemy profesjonalną diagnostykę oraz kompleksowe leczenie, dzięki któremu można szybko pozbyć się krępującego problemu z brzydkim oddechem.

Polecane zabiegi