Kępki żółte to zmiany skórne, które pojawiają się na twarzy w okolicach oczu i powiek. Nazywane są również żółtakami i stanowią problem natury estetycznej oraz zdrowotnej, dlatego nie można ich lekceważyć.

Kępki żółte to zmiany o charakterze grudek. Powstają na skutek pobierania przez komórki tkanki łącznej tłuszczu i gromadzenia go pod powierzchnią skóry. Powstałe w ten sposób grudki są miękkie bądź półtwarde i zawierają tłuszcz. Mogą przybierać różne kształty oraz rozmiary. Najczęściej pojawiają się na powiekach i przybierają kolor żółty, pomarańczowy lub brązowy.

Za przyczynę powstawania kępek żółtych uważa się zwiększony poziom lipidów we krwi. Może to dotyczyć zarówno osób z chorobami takimi jak cukrzyca, miażdżyca, jak i osób zdrowych z prawidłową przemianą tłuszczów. Aby zapobiegać ich powstawaniu należy stosować zbilansowaną dietę i unikać częstego spożywania tłustych potraw.

Kępki żółte to problem estetyczny oraz zdrowotny. Jeśli zauważymy żółte zmiany skórne na ciele, warto skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj zwiastują zbyt wysoki poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie mogą ostrzegać nas przed zawałem serca. Przypadłość ta dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i może wystąpić również w młodym wieku. Jednak najczęściej diagnozuje się kępki żółte u osób po 40. roku życia.

Przypadłość ta wraz z unormowaniem wyników i lipidów we krwi powinna zanikać. Jednak w przypadku przewlekłych chorób kępki żółte, szczególnie o większych rozmiarach należy usunąć za pomocą odpowiednich zabiegów.

Polecane zabiegi