kaszak za uchem

Wyczuwalny pod palcami guzek w okolicach uszu może wzbudzić niepokój. Jednak często okazuje się, że jest to niegroźna zmiana, jak kaszak. Warto wiedzieć, jak wygląda oraz jakie daje objawy, aby niepotrzebnie się nie denerwować. Oczywiście każdą niepokojącą i powiększającą się zmianę skórną warto skonsultować z lekarzem.

Czym są kaszaki – niegroźne zmiany skórne

Kaszak jest torbielą, która tworzy się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Jest ona wypełniona zrogowaciałym naskórkiem oraz sebum, które gromadzą się wewnątrz gruczołu. W efekcie na skórze za uchem pojawia się guzek, który może mieć od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Jego rozmiary mogą się zmieniać. Ponadto można zauważyć, że w okolicach ucha pojawi się więcej tego typu zmian, ponieważ kaszaki mogą także występować w skupiskach.

Niewielkich rozmiarów kaszaki, czyli te do 5 cm z reguły nie są groźne i nie wymagają żadnej interwencji lekarskiej. Jednak dla niektórych osób mogą być powodem do kompleksów, szczególnie jeżeli są widocznie. Wszystko ze względu na to, że kaszaki są mało estetycznymi zmianami skórnymi. Natomiast jeżeli wielkość guzka przekracza 5 cm, w takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem, który dokona oględzin zmiany skórnej oraz zleci dodatkowe badania, w celu wykluczenia, że guzek ma charakter nowotworowy.

Wygląd kaszaków

Kaszaki są dość charakterystyczne pod względem wyglądu, dlatego też łatwo je rozpoznać. Przybierają one postać kopulastego guzka o strukturze twardej lub miękkiej. Jest on przesuwalny pod skórą oraz najczęściej przyjmuje barwę naturalnej skóry. Może się jednak zdarzyć, że będzie mieć lekko żółtawe lub białe zabarwienie. Ponadto kaszak za uchem nie daje żadnych dolegliwości. Nie odczuwa się bólu, czy też swędzenia w związku jego obecnością.

Co przyczynia się do powstania kaszaków?

Główną przyczyną powstania kaszaka jest zatkanie ujścia mieszka włosa, na skutek którego produkowane przez gruczoły łojowe ochronne sebum nie ma ujścia. To z kolei sprawia, że gromadzi się wewnątrz gruczołu powodując powstanie charakterystycznego guzka – kaszaka.

Taki stan rzeczy może być spowodowany między innymi przez uszkodzenia mechaniczne, jak zadrapanie, czy inne urazy i rany powstałe za uchem. Kolejną przyczyną powstania kaszaków jest nieodpowiednia higiena. Osoby ze skłonnością do przetłuszczania się skóry powinny w sposób szczególny dbać o jej kondycję przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Ważne jest regularne złuszczanie naskórka, które zapobiegnie zatykaniu mieszków włosowych. W tym celu stosuje się peelingi. Ponadto zaleca się stosowanie kosmetyków regulujących ilość wydzielanego sebum.

Czy kaszaki można usunąć?

W większości przypadków kaszaki znikają samoistnie. Jednak może to potrwać długi czas, a nieestetyczna zmiana może przeszkadzać. W takim wypadku można zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej, które gwarantują szybkie i bezpieczne pozbycie się zmiany skórnej zza ucha.

Istnieją dwa podstawowe zabiegi usuwania kaszaków. Są to laseroterapia oraz krioterapia. Oba są bezbolesne, szybkie i bezpieczne.

W przypadku zmian większych, ich usunięcie odbywa się przy pomocy skalpela. Wycięty kaszak zostaje poddany badaniu histopatologicznemu pod kątem wykluczenia zmiany nowotworowej.

W Klinice OT.CO. oferujemy diagnostykę oraz usuwanie nieestetycznych kaszaków za uszami między innymi przy pomocy lasera oraz krioterapii.

Polecane zabiegi

Kaszak za uchem - pytania i odpowiedzi

Czy kaszak za uchem może sam zniknąć?

Tak, kaszak może się wchłonąć samoistnie, ale często proces ten trwa długo. W niektórych przypadkach konieczne jest jego usunięcie z powodów estetycznych lub zdrowotnych.

Jakie są przyczyny powstawania kaszaków za uchem?

Przyczyną może być zatkanie gruczołu łojowego spowodowane urazami skóry, niewłaściwą higieną lub skłonnością do przetłuszczania się skóry.

Czy usunięcie kaszaka za uchem jest bolesne?

Zabiegi takie jak laseroterapia i krioterapia są bezbolesne. Chirurgiczne usunięcie odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie powoduje dużego dyskomfortu.

Czy kaszak za uchem może powrócić po usunięciu?

Tak, w niektórych przypadkach kaszaki mogą nawracać, szczególnie jeśli istnieją predyspozycje genetyczne lub nie jest odpowiednio pielęgnowana skóra.