Choć leczenie hirsutyzmu najlepiej omówić z lekarzem, niektóre domowe sposoby mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Ograniczenie spożycia przetworzonej żywności i cukru oraz regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w regulacji poziomu hormonów, zwłaszcza u kobiet z PCOS. Do doraźnej redukcji owłosienia można stosować metody kosmetyczne, takie jak woskowanie, golenie lub kremy depilacyjne.
Problem nadmiernego owłosienia dotyczy coraz więcej kobiet i mężczyzn w okresie dojrzewania. Hirsutyzm wywołują predyspozycje genetyczne, niektóre leki czy problemy emocjonalne. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod, które pozwalają kontrolować to zaburzenie.
Hirsutyzm jako owłosienie typu męskiego i żeńskiego objawia się nadmiernym wzrostem sztywnych, ciemnych włosów w miejscach, gdzie kobiety zazwyczaj ich nie mają.
Są to więc przede wszystkim okolice twarzy, np. nad górną wargą i podbródku, klatki piersiowej, brzucha, pleców, pośladków i wewnętrzna strona ud. Za główny powód hirsutyzmu uważa się podwyższony poziom męskich hormonów płciowych (androgenów) lub stosowanie leków, które mają działanie androgenowe.
Czasem problem ten wynika również z predyspozycji genetycznych. Hirsutyzm występuje u około 5 – 10% kobiet i może pojawić się w każdym momencie życia. Bardzo często pierwsze objawy można zauważyć w trakcie dojrzewania, ale wiele przypadków diagnozuje się również w okresie menopauzy. Zdarza się również, że kłopot z nadmiernym owłosieniem rozpoznawany jest w trakcie ciąży – szczególnie w trzecim trymestrze.
Poza zjawiskiem nadmiernego owłosienia hirsutyzm może powodować także wirylizację, czyli obniżony głos, łysienie typu męskiego, trądzik, zmniejszenie biustu, zwiększenie masy mięśniowej oraz powiększenie łechtaczki.
W przypadku zauważenia pierwszych objawów związanych z hirsutyzmem należy zgłosić się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W razie pozytywnej diagnozy specjalista skieruje na dalsze leczenie do endokrynologa. Jeśli dodatkowo schorzenie to jest powiązane z nadwagą lub otyłością, należy również udać się do dietetyka. Specjaliści z tego zakresu są do dyspozycji Pacjentów w naszej Klinice OT.CO!
Lekarz stawia diagnozę hirsutyzmu na podstawie dokładnego wywiadu medycznego, obserwowaniu objawów oraz dodatkowych badań, m.in. oznaczeniu hormonów DHEA. Specjaliści korzystają ze skali Ferrimana-Gallweya, na podstawie której łagodny hirsutyzm i brak pozostałych objawów związanych z nadprodukcją androgenów nie wymaga wykonywania dodatkowych badań. W przypadku kobiet, które dodatkowo borykają się z problemami menstruacyjnymi, specjaliści polecają zbadanie poziomu hormonów. Czasami wymagana jest również tomografia komputerowa lub USG, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć inne choroby mogące powodować hirsutyzm.
Po postawieniu diagnozy specjaliści rozpoczynają kompleksowe leczenie hirsutyzmu. Dotyczy ono mechanicznego usuwania włosów oraz farmakoterapii. W niektórych przypadkach pozytywny skutek daje wdrożenie odpowiedniej diety. Jeśli natomiast za nadmierne owłosienie odpowiada guz, wykonuje się zabieg operacyjny. W leczeniu hirsutyzmu można również stosować środki antykoncepcyjne, antyandrogeny oraz kremy miejscowe.
W Klinice OT.CO oferujemy następującą, jedną ze skuteczniejszych metod leczenia hirsutyzmu, która dodatkowo wyróżnia się dużym bezpieczeństwem:
Polecane zabiegi
Hirsutyzm - pytania i odpowiedzi
Kiedy warto udać się do lekarza z objawami hirsutyzmu?
Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli hirsutyzm pojawił się nagle, towarzyszą mu inne objawy hormonalne (takie jak trądzik, łysienie, nieregularne miesiączki) lub jeśli nadmierne owłosienie wpływa na jakość życia. Lekarz pomoże ustalić przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie, które może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i zabiegi kosmetyczne.