Łysienie powszechnie jest uznawane za męski problem i rzeczywiście – u mężczyzn występuje znacznie częściej. Warto jednak pamiętać, że kobiety również mogą tracić włosy z powodów genetycznych lub hormonalnych. Jeśli mniej inwazyjne metody zawiodą, pomóc może klinika włosów.

Co może powodować wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów może wynikać z wielu czynników i nie zawsze mówimy tutaj o łysieniu, które wymaga przeszczepu. Bardzo często jest przejściowe, pojawia się po porodzie, w okresie menopauzy czy po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych.

Do najczęstszych przyczyn nadmiernej utraty włosów należą:

 • długie przebywanie na słońcu,
 • chroniczny stres,
 • brak snu, przemęczenie,
 • niedobory składników odżywczych (np. biotyny, witaminy D, białka, żelaza),
 • nieodpowiednia pielęgnacja (nieostrożne rozczesywanie, codzienne prostowanie, rozjaśnianie, ciasne upinanie włosów),
  anemia,
 • choroby skóry głowy (łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica),
 • choroby autoimmunologiczne (Hashimoto),
 • problemy hormonalne (szczególnie choroby tarczycy),
 • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca).

Kiedy mówimy o łysieniu?

Dopóki nie zaczniemy badań diagnostycznych, nasilenie utraty włosów jest kwestią subiektywną. Zdarza się, że to oceniamy, jako łysienie, w rzeczywistości mieści się w granicach normy lub jest chwilowe i spowodowane np. stresem, przemęczeniem, niedoborami składników odżywczych (szczególnie białka, żelaza, witamin). Naturalnie tracimy ok. 50-100 włosów dziennie. Niepokój powinno wzbudzić wypadanie włosów garściami, co doskonale widać po myciu lub rankiem na poduszce. Bardzo często nadmiernie wypadające włosy stają się szorstkie, matowe i przesuszone.

Rodzaje łysienia u kobiet

Przeszczep włosów u kobiet jest zabiegiem rzadziej wykonywanym, ale jak najbardziej możliwym. Jest rozwiązaniem takich problemów, jak łysienie androgenowe, bliznowaciejące czy pourazowe.

U kobiet występuje kilka rodzajów łysienia. Jednym z nich jest łysienie androgenowe, czasami niesłusznie uważane za typowo męski problem. Zazwyczaj włosy zaczynają przerzedzać się już ok. 30. roku życia. Początkowo problem jest widoczny na wierzchołku głowy – przedziałek staje się coraz szerszy, a włosy na czubku głowy są jaśniejsze i delikatniejsze niż wcześniej. Po menopauzie wypadanie włosów staje się intensywniejsze, ponieważ spada poziom estrogenów. Włosy nie wypadają już wyłącznie na czubku głowy, ale też na skroniach. Łysienie androgenowe u kobiet może pojawiać się w dwóch postaciach:

 • Typ męski – włosy przerzedzają się w okolicy czoła i na szczycie głowy, a następnie w okolicy skroniowej i ciemieniowej. Ze względu na niższy poziom testosteronu, kobiety nie tracą włosów całkowicie, w przeciwieństwie do mężczyzn.
 • Typ kobiecy (rozlany) – łysienie skoncentrowane na centralnej części głowy, kilka centymetrów od czoła.

Łysienie androgenowe u kobiet jest przede wszystkim genetyczne. Wypadanie mogą jednak przyspieszać substancje chemiczne znajdujące się w farbach, lakierach i innych produktach do stylizacji włosów. Zbyt wysoki poziom androgenów może też powodować takie problemy, jak hirsutyzm, trądzik czy otyłość.

Drugim rodzajem łysienia, który pojawia się u kobiet, jest łysienie bliznowaciejące. Oznacza to, że w wyniku łysienia uszkodzone zostają mieszki włosowe. Do najczęstszych przyczyn łysienia bliznowaciejącego należą:

 • stany zapalne,
 • urazy,
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • liszaj płaski,
 • twardzina,
 • sarkoidoza,
 • grzybica głowy.

Łysienie bliznowaciejące pojawia się przede wszystkim u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Na głowie pojawiają się ogniska – włosy wypadają, skóra staje się cienka i błyszcząca, nie widać na niej śladów po mieszkach włosowych. Czasem pojawiają się pojedyncze kępki włosów przypominające pędzle. Utrata włosów jest tutaj procesem nieodwracalnym, dlatego przeszczep włosów jest najlepszą metodą leczenia. Zabieg można wykonać, kiedy łysienie bliznowaciejące jest w fazie remisji. Przeszczep jest możliwy również u osób zmagających się z łysieniem plackowatym, o ile łysienie nie znajduje się w fazie aktywnej.

Przeszczep jest pomocny również dla osób, które zmagają się z łysieniem pourazowym. Utrata włosów może wynikać z urazów mechanicznych, operacji, oparzeń czy radioterapii.

Jak wygląda przeszczep włosów u kobiet?

Chociaż łysienie wygląda u kobiet nieco inaczej niż u mężczyzn, tak samo rozwiązaniem jest tutaj przeszczep włosów. Opinie mówią same za siebie – przeszczepione włosy przyjmują się w 99%. Tak wysoką skuteczność zapewnia metoda FUE (Follicular Unit Extraction). Zabieg polega na zastąpieniu osłabionych mieszków włosowych – zdrowymi, pobranymi z innej części głowy. Dzięki temu, kiedy przeszczepione włosy wypadają, mieszki produkują kolejne, tak jak dzieje się to bez ingerencji chirurgicznej u osób, które nie mają problemów z łysieniem.

Plusem przy metodzie FUE jest krótka rekonwalescencja (4 – 7 dni). Oprócz tego, zabieg nie wymaga zakładania szwów, a blizny są niewidoczne gołym okiem. Przeszczep włosów jest prowadzony w znieczuleniu miejscowym, dlatego oprócz podawania środka znieczulającego, pacjent nie odczuwa bólu.

Utrata włosów jest dla kobiety dużym stresem i powodem do kompleksów – w końcu każdy chciałby cieszyć się gęstą fryzurą. Jeżeli zawodzą nieinwazyjne metody hamowania wypadania włosów, bardziej radykalnym rozwiązaniem jest przeszczep – wystarczy kilka godzin, żeby w naturalny sposób zagęścić włosy.

#Łysienie #Skóra głowy i włosy #Zakola