Cofnięta żuchwa jest najczęściej wynikiem czynników genetycznych, które wpływają na rozwój kości twarzy. Inne przyczyny mogą obejmować nieprawidłowy rozwój szczęki w dzieciństwie, urazy twarzy lub zaburzenia wzrostu. W niektórych przypadkach może być związana z problemami z oddychaniem, takimi jak oddychanie przez usta, które wpływają na rozwój kości twarzy.
Żuchwa to bardzo silna kość, która w połączeniu z górną szczęką oraz zębami umożliwia przeżuwanie pokarmów. Jest więc jednym z kluczowych elementów twarzy, który wpływa nie tylko na komfort spożywanych pokarmów, ale także na estetykę i wygląd. Budowa żuchwy u większości ssaków jest taka sama. U człowieka można zaobserwować drobną różnicę – stanowi jedną całość z tkanką chrzęstną, kośćmi zębowymi – lewą i prawą. W górnej części żuchwy występują po obu stronach dwa wyrostki kłykciowe, które pełnią rolę stawów (zawiasów), za pomocą których jest ona przytwierdzona do czaszki i ma zapewnioną ruchomość. Na dole natomiast znajdują się zębodoły, w których osadzony jest rząd zębów dolnych. W teorii żuchwa powinna być tak zbudowana, aby zęby górne i dolne idealnie na siebie zachodziły.
Niestety może zdarzyć się tak, że na skutek karmienia czy złego układania dziecka do snu oraz innych uwarunkowań, dojdzie do poważnych wad w budowie żuchwy, w efekcie powodując cofnięcie. Schorzenie może przyjmować dwie postacie: tyłozgryzu(zęby dolne są cofnięte względem zębów górnych) oraz tyłożuchwia (cała żuchwa jest cofnięta względem szczęki). Problemy związane z żuchwą mogą więc skutecznie utrudniać funkcjonowanie i stanowić źródło wielu poważnych kompleksów. Cofnięta żuchwa to pewnego rodzaju odchylenie od normy, czyli wada zgryzu o złożonej i zróżnicowanej patogenezie. Rzadko jest wadą wrodzoną, zazwyczaj wykształca się w trakcie życia, w szczególności w pierwszych latach. Dlatego można ją zauważyć już u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Do najczęstszych przyczyn tego zjawiska zalicza się m.in. wady postawy, lordozę szyjną, nieprawidłowe ułożenie dziecka w łóżeczku, z głową odgiętą do tyłu, niewłaściwe ekstrakcje zębów oraz niedobór witaminy D.
Cofnięta żuchwa wymaga szybkiego wdrożenia leczenia. Zazwyczaj konieczna jest większa ingerencja w postaci zabiegów medycznych. W przypadku dzieci leczenie może przebiegać za pomocą specjalnych ćwiczeń, ale u dorosłych niezbędne są bardziej zaawansowane techniki. Opracowano kilka metod, które umożliwiają korektę żuchwy. Wybór konkretnego sposobu leczenia zależy od zaawansowania schorzenia oraz indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Bez względu na wiek Pacjenta, proces leczenia cofniętej żuchwy zawsze zależy od diagnozy, czyli od tego, na jaki rodzaj wady cierpi dana osoba. Jeśli u Pacjentów zdiagnozowano tyłożuchwie, w tym wypadku podejmowana jest decyzja o leczeniu operacyjnym wraz z wydłużeniem trzonu kości żuchwy. Następnie zakłada się stały aparat ortodontyczny, który utrwali skutki zabiegu. Dopiero wtedy można uzyskać trwałe rezultaty oraz bezpieczeństwo w trakcie leczenia.
Zabiegi mające na celu wysunięcie żuchwy do przodu są bardzo skuteczne i przynoszą trwałe efekty wizualne, a także poprawiają komfort spożywania posiłków. W naszej klinice oferujemy następujące zabiegi, które pomogą zredukować problem z cofniętą żuchwą:
Polecane zabiegi
Cofnięta żuchwa - pytania i odpowiedzi
Jakie są objawy cofniętej żuchwy?
Objawy cofniętej żuchwy obejmują asymetrię twarzy, małą lub niewidoczną linię żuchwy, a także wrażenie, że podbródek jest za bardzo cofnięty w stosunku do reszty twarzy. Mogą występować problemy ze zgryzem, takie jak nadmiernie wysunięte górne zęby, trudności w żuciu, mówieniu, a także bóle stawów skroniowo-żuchwowych. U niektórych osób może wystąpić również chrapanie lub bezdech senny.
Czy cofniętą żuchwę można skorygować bez operacji?
W łagodniejszych przypadkach cofniętej żuchwy można zastosować aparaty ortodontyczne, które pomagają poprawić zgryz i ustawić żuchwę w lepszej pozycji. W młodym wieku można stosować specjalne urządzenia ortodontyczne, które stymulują wzrost żuchwy. U dorosłych, w przypadku poważniejszych deformacji, korekcja żuchwy bez operacji może być trudniejsza i wymaga bardziej zaawansowanych technik.
Na czym polega operacja cofniętej żuchwy?
Operacja cofniętej żuchwy, znana jako operacja ortognatyczna, polega na chirurgicznym przesunięciu dolnej szczęki do przodu, aby uzyskać bardziej proporcjonalny wygląd twarzy oraz poprawić funkcję zgryzu. Zabieg ten jest wykonywany przez chirurga szczękowo-twarzowego i może znacząco poprawić estetykę twarzy oraz funkcje żucia i oddychania. Okres rekonwalescencji po operacji wynosi zwykle kilka tygodni.