asymetria warg sromowych

Funkcją warg sromowych jest ochrona pochwy przed wnikaniem do niej drobnoustrojów chorobotwórczych. Są także silnie unerwione, zatem pozwalają czerpać większą satysfakcję ze stosunków. Wargi sromowe zewnętrzne i wewnętrzne, nazywane również mniejszymi i większymi, nierzadko są powodem wielu kompleksów zarówno u dziewczynek, jak i dorosłych kobiet. Wśród najczęściej wymienianych problemów estetycznych z wargami sromowymi wymienia się ich przerost, nieregularny kształt, zbyt mały rozmiar, nietypowy kolor np. fioletowy lub brązowy, albo widoczną asymetrię. Zdarzają się jednak przypadki, w których nieprawidłowa budowa warg sromowych powoduje ból podczas stosunków, uprawiania sportów czy zwiększoną podatność na infekcje miejsc intymnych. Bywa to związane z całkowitym zrezygnowaniem z aktywności, które wymagają przebywania wśród ludzi w stroju kąpielowym lub dopasowanych spodenkach, albo ograniczaniem swojego życia seksualnego.

Przyczyn zmian lub defektów estetycznych warg sromowych należy upatrywać między innymi w uwarunkowaniach genetycznych, przewlekłych i nawracających infekcjach intymnych, stosowaniu leków hormonalnych w okresie rozwoju narządów płciowych czy urazów mechanicznych krocza. Jeśli niekorzystna budowa narządów płciowych jest przyczyną dużego dyskomfortu, warto zgłosić się po pomoc do odpowiedniego specjalisty. Czasami zdarza się również, że wygląd zewnętrznych narządów płciowych zmienia się pod wpływem upływających lat, zabiegów ginekologicznych, które przeszła Pacjentka lub porodów.

Dzięki medycynie estetycznej i zabiegom chirurgicznym można w kilka chwil pozbyć się wszystkich wspomnianych problemów. Kiedy wygląd warg sromowych nie jest zadowalający można zdecydować się na labioplastykę, wypełnianie i modelowanie lub rewitalizację warg sromowych. Wystarczy omówić z lekarzem oczekiwane efekty, a specjalista z pewnością zaproponuje rozwiązanie adekwatne do potrzeb każdej Pacjentki. W Klinice OT.CO pracują doświadczeni lekarze, którzy od lat związani są z ginekologią estetyczną. Podczas zabiegów dbają o jak najwyższy poziom komfortu Pacjentek, które zazwyczaj wychodzą z ich gabinetów z uśmiechem na twarzy i w pełni usatysfakcjonowane z efektów zabiegowych.

Polecane zabiegi

Asymetria warg sromowych - pytania i odpowiedzi

Czy asymetrię warg sromowych można skorygować?

Asymetrię warg sromowych można skorygować chirurgicznie poprzez zabieg labioplastyki, który pozwala na zmianę kształtu i wielkości warg sromowych. Zabieg ten jest opcją dla kobiet, które odczuwają fizyczny dyskomfort lub mają problemy z samooceną z powodu wyglądu warg sromowych. Labioplastyka jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Czy asymetria warg sromowych może powodować dyskomfort?

W niektórych przypadkach asymetria warg sromowych może powodować dyskomfort, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, jazdy na rowerze, noszenia obcisłej bielizny czy współżycia. Może to prowadzić do podrażnień, bólu lub otarć. Jeśli asymetria powoduje ból lub wpływa na codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z ginekologiem.

Kiedy warto udać się do ginekologa z powodu asymetrii warg sromowych?

Warto skonsultować się z ginekologiem, jeśli asymetria warg sromowych powoduje ból, podrażnienia lub wpływa na jakość życia. Jeśli asymetria wpływa na samoocenę lub jeśli pojawia się dyskomfort podczas codziennych czynności, ginekolog może doradzić, czy korekta jest konieczna oraz omówić możliwości chirurgiczne, takie jak labioplastyka.