zapalenie mieszkow wlosowych

Ludzkie ciało pokryte jest licznymi włoskami, a skóra na której się znajdują, codziennie narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych. Efektem tego może być pojawienie się choroby, jaką jest zapalenie mieszków włosowych. Może dawać dokuczliwe objawy, a także wpływać na wygląd. Jak więc rozpoznać schorzenie oraz jakie są sposoby leczenia?

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych pojawia się u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Aby zrozumieć istotę choroby, warto wiedzieć, czym są mieszki włosowe. To miejsca, w których dochodzi do wzrostu włosa na skórze. Zlokalizowane są w powierzchownej warstwie skóry i mają postać płaszcza lipidowego. Ich zadaniem jest ochrona skóry przed wnikaniem drobnoustrojów oraz uszkodzeniami. W przypadku, gdy mieszki włosowe zostaną uszkodzone, bakterie mogą przedostać się do środka, wywołując ich stan zapalny.

Zapalenie mieszków włosowych to choroba, która dotyka mieszki na powierzchni skóry. W początkowym stadium może nie być zauważona. Jednak jej rozwój i brak leczenia prowadzi do poważnych powikłań dermatologicznych, a nawet może powodować raka.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Przyczyny wywołujące zapalenie mieszków włosowych dzieli się na te infekcyjne oraz nieinfekcyjne. W przypadku tych drugich, do schorzenia dochodzi na skutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków, które w składzie zawierają kortykotropinę lub kortykosteroidy. Zwiększają one bowiem ryzyko powstania stanów zapalnych. Dodatkowo kremy o złym składzie i silnie działających składnikach pochodzenia chemicznego także mogą wywoływać zapalenie mieszków włosowych.

Z kolei wśród przyczyn infekcyjnych choroby wyróżnia się obecność infekcji bakteryjnych, jak przykładowo paciorkowca, dermatofitów, czy gronkowca. Zapalenie mieszków włosowych może być wywołane także przez wirusa opryszczki i niską odporność, która ułatwia przenikanie drobnoustrojów do organizmu.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Typowym objawem choroby jest pojawienie się wysypki i krostek w okolicach mieszków włosowych. Ponadto może wystąpić uczucie swędzenia, zaczerwienienie i guzek otaczający cebulkę włosa. To właśnie zaczerwienienie skóry świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym. Krostki mogą pojawić się jako pojedyncze zmiany lub też w skupiskach. Najczęściej zapalenie mieszków włosowych uwidacznia się na twarzy i szyi, ale może wystąpić również na całym ciele.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Leczenie zmian skórnych może przebiegać bardzo indywidualnie, ponieważ metodę dobiera się w zależności od przyczyny, która wywołała stan zapalny oraz od stadium zaawansowania choroby. Najczęściej stosuje się antybiotykoterapię miejscową oraz ogólnoustrojową.

W leczeniu zapalenia mieszków włosowych bardzo ważną rolę odgrywa także codzienna pielęgnacja. Zaleca się stosowanie środków dezynfekujących oraz ochraniających ujścia gruczołów, a także kosmetyków z dużą zawartością mocznika. W przypadku pojawienia się ropnych guzków nie należy ich wyciskać, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji.

Jeżeli chcecie pozbyć się dokuczliwych objawów zapalenia mieszków włosowych, a także uniknąć powikłań dermatologicznych, to w naszej Klinice OT.CO możecie skorzystać z profesjonalnej opieki doświadczonych dermatologów.

Polecane zabiegi

Zapalenie mieszków włosowych - pytania i odpowiedzi

Kiedy zapalenie mieszków włosowych wymaga konsultacji z dermatologiem?

Jeśli objawy zapalenia mieszków włosowych są intensywne, nie ustępują mimo stosowania domowych metod, pojawiają się bolesne guzki lub nawracające stany zapalne, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zaproponować procedury, takie jak peelingi chemiczne czy laseroterapia, aby zapobiec powikłaniom i bliznom.

Jakie domowe sposoby mogą pomóc w złagodzeniu zapalenia mieszków włosowych?

W przypadku łagodnych stanów zapalnych pomocne mogą być ciepłe kompresy, które łagodzą ból i wspomagają gojenie. Kąpiele z dodatkiem soli morskiej lub stosowanie naturalnych środków, takich jak aloes czy olejek z drzewa herbacianego, mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego. Ważne jest również noszenie przewiewnych ubrań i unikanie produktów, które mogą zatykać pory.