Opryszczka warg sromowych to wstydliwy, krępujący problem wielu kobiet. Panie niestety niechętnie mówią o tej dolegliwości i liczą, że same ustąpią. Przyczyną pojawienia się opryszczki na narządach rodnych jest zakażenie wirusem HSV typu 2. Kobiety z takim schorzeniem mogą zaobserwować u siebie osłabienie, gorączkę z dreszczami oraz bóle stawów i mięśni. Skóra w okolicy miejsc intymnych jest zaczerwieniona i może swędzieć. Większość zakażonych ma łagodne objawy, których nawet nie zauważa. Do szczególnie uciążliwych zalicza się m.in. grudki na wargach sromowych, które są wypełnione płynem. Samoczynnie pękają i pozostawiają bolesne owrzodzenia, które jednak goją się w trakcie około 4 tygodni. Zmiany opryszczkowe mogą znajdować się na wargach sromowych, ale też w pochwie czy na szyjce macicy. Zwykle są o wiele bardziej nasilone niż u mężczyzn i utrzymują się do 4 dni dłużej.
Jakie są przyczyny opryszczki warg sromowych?
Jest to choroba, którą nabywa się w trakcie kontaktów seksualnych z partnerem będącym nosicielem tego patogenu. Aby doszło do zakażenia, nie musi mieć on aktywnych zmian na swoich genitaliach. Właśnie dlatego tak często przekazuje się chorobę. Przyczyną tego schorzenia może być również seks oralny z osobą, która choruje na opryszczkę wargową. Kiedy przez błonę śluzową narządów płciowych wirus wniknie do organizmu, zachodzi jego intensywne namnażanie się. Następnie przemieszcza się za pomocą nerwów czuciowych do zwojów nerwów rdzeniowych. W tym miejscu pozostaje w stanie utajenia do końca życia.
Pierwsze epizody opryszczki warg sromowych wyróżniają się największym nasileniem. Później natomiast choroba może powracać – zupełnie tak, jak w przypadku opryszczki wargowej. Takiemu zjawisku sprzyjają różne stany zapalne powiązane z obniżeniem odporności – infekcje bakteryjne, wirusowe, stosowanie leków immunosupresyjnych czy przewlekły stres.
Jak pozbyć się problemu?
W każdym stadium tej choroby – zarówno początkowym, jak i wtedy, gdy obserwuje się krostki na wargach sromowych, zalecana jest natychmiastowa diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dostępne są różne środki przeciwwirusowe, które skracają objawowy przebieg choroby. Codzienne przyjmowanie leków zmniejsza także ryzyko związane z przeniesieniem wirusa na partnera. Trafna diagnoza jest z kolei możliwa dzięki zaawansowanym testom laboratoryjnym. Połączenie precyzyjnego rozpoznania objawów z terapią pozwala uzyskać zadowalające efekty. Warto jednak pamiętać, że nawet wtedy, gdy ostatni nawrót opryszczki był kilka lat temu, to nadal można zarażać innych. Korzystanie z prezerwatyw w trakcie stosunku seksualnego oraz terapia lekami przeciwwirusowymi zmniejszą ryzyko zakażenia, ale nie da się zmniejszyć go do zera.