Nie zaleca się prób samodzielnego usuwania kaszaka, ponieważ może to prowadzić do zakażenia, stanu zapalnego lub powstania blizny. Naciskanie kaszaka lub próby jego wyciskania mogą pogorszyć stan skóry i spowodować rozprzestrzenienie się zakażenia. Bezpiecznym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi zabieg profesjonalnie.
Kaszaki mogą pojawiać się na różnych częściach ciała. Zazwyczaj zlokalizowane są tam, gdzie występują włosy oraz gruczoły łojowe. Dlatego też zdarza się, że nieestetyczne zmiany skórne można zauważyć w miejscach intymnych, a w szczególności na mosznie. Jak postępować w przypadku zauważenia wyczuwalnej pod palcem zmiany skórnej w postaci guzka?
Definicja kaszaka
Kaszak, czyli inaczej torbiel łojowa jest guzem, który może przyjmować różne rozmiary. Zmiany skórne mogą być niewielkie i niekiedy nawet niezauważone, ale też osiągać rozmiary do kilku centymetrów średnicy. Kaszak na mosznie nie daje żadnych objawów, co oznacza, że nie powoduje bólu, pieczenia, czy też innych dolegliwości. Jednak duże zmiany skórne utrzymujące się przez dłuższy czas mogą być krępujące w przypadku zbliżeń i skutecznie zniechęcać do aktywności seksualnej. Ponadto duże guzki mogą powodować dyskomfort w czasie noszenia bielizny, czy chodzenia.
Jak rozpoznać kaszaka?
Zmiany skórne w okolicach intymnych mogą budzić niepokój, ponieważ zazwyczaj świadczą o infekcjach. Kaszak jest jednak w znacznej większości przypadków guzkiem łagodnym, który nie zagraża zdrowiu. Charakteryzuje się zaokrąglonym kształtem. Może być miękki lub twardy, a jego powierzchnia jest ruchoma względem podłoża. Co więcej, na środku kaszaka można zauważyć czarny punkt, który jest mieszkiem włosowym. Kolor kaszaków jest zbliżony do odcienia skóry. W niektórych przypadkach może także przybierać żółtą lub białą barwę. Wewnątrz torbieli gromadzi się łój i sebum, które nie mają ujścia ze względu na zatkane mieszki włosowe. Kaszaki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Jeżeli jest ich więcej mówi się kaszakowatości moszny.
Skąd biorą się kaszaki na mosznie?
Wyróżnia się kilka przyczyn, które sprawiają, że kaszaki pojawiają się w okolicach intymnych. Najczęstszym powodem są zaburzenia w pracy gruczołów łojowych oraz uszkodzenie mieszków włosowych. Co więcej, w przypadku nieodpowiedniej higieny intymnej, można doprowadzić do powstania licznych zmian skórnych. Istotna jest nie tylko codzienna higiena, ale też stosowanie odpowiednich kosmetyków, które zapobiegną gromadzeniu się nadmiaru sebum.
Usuwanie kaszaków na mosznie
Moszna to intymna i wrażliwa część ciała. Mimo to można zdecydować się na usunięcie kaszaków zlokalizowanych właśnie w jej obrębie. Kilkumilimetrowe kaszaki zazwyczaj same znikają. Jednak jeżeli chcecie szybko się ich pozbyć, to do dyspozycji są dwie podstawowe metody usuwania niewielkich kaszaków. Jest to laseroterapia oraz krioterapia. Pozwalają one w mało inwazyjny i bezpieczny sposób usunąć nieestetyczne zmiany skórne. Jednak w przypadku kaszaków o średnicy przekraczającej 5 cm usuwanie odbywa się przy wykorzystaniu chirurgicznego skalpela. Tak duża zmiana musi zostać precyzyjnie wycięta z całą zawartością torebki. Ponadto w większości przypadków duże kaszaki poddawane są badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia, czy zmiana skórna nie ma charakteru nowotworowego.
W naszej Klinice OT.CO oferujemy profesjonalne zabiegi usuwania kaszaków z moszny oraz innych obszarów skóry. Nasi specjaliści wykorzystują nowoczesne metody leczenia, które pozwalają na szybkie pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych.
Polecane zabiegi
Kaszak na mosznie - pytania i odpowiedzi
Czy kaszak na mosznie jest groźny dla zdrowia?
Kaszak na mosznie jest zazwyczaj łagodny i niegroźny. Może jednak powodować dyskomfort, zwłaszcza jeśli staje się bolesny lub ulega zakażeniu, co może prowadzić do stanu zapalnego. W przypadku, gdy kaszak powiększa się, boli lub jest narażony na uszkodzenie, warto skonsultować się z lekarzem.