Odpowiednia pielęgnacja, stosowanie silikonowych żeli i plastrów, unikanie słońca oraz przestrzeganie zaleceń lekarza mogą zminimalizować ryzyko powstawania widocznych blizn.
Blizny po operacjach to powszechny problem, który może wystąpić u każdego Pacjenta po przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych. Chociaż blizny są naturalną częścią procesu gojenia, mogą stanowić poważny aspekt estetyczny i psychologiczny, wpływając na samopoczucie i pewność siebie.
Czym się blizny po operacji?
Powstają w wyniku naturalnej reakcji organizmu na uszkodzenie skóry, w tym pooperacyjne nacięcia. Skóra regeneruje się poprzez produkcję kolagenu, co prowadzi do powstawania tkanki bliznowatej. Wygląd blizny zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i lokalizacji zabiegu, technika chirurgiczna czy indywidualne predyspozycje genetyczne.
Po operacji mogą pojawić się różne blizny, m.in. blizny przerostowe, które charakteryzują się nadmiernym wzrostem tkanki bliznowatej, co powoduje ich wypukłość. Są ciemniejsze i bardziej wyraźne niż otaczająca skóra. Blizny keloidowe z kolei rozrastają się poza granice pierwotnej rany. Mogą być bolesne, swędzące i powiększać się.
Blizny atroficzne natomiast powstają w wyniku braku wystarczającej produkcji kolagenu, co prowadzi do zapadnięcia się blizny w porównaniu do otaczającej tkanki. Blizna chirurgiczna natomiast powstaje bezpośrednio w miejscu nacięcia chirurgicznego.
Co wpływa na powstawanie blizn po operacji?
Przede wszystkim sposób przeprowadzenia zabiegu oraz rodzaj stosowanego nacięcia – te dwa czynniki mają i mają największe znaczenie dla wyglądu blizny. Istotną rolę odgrywają też uwarunkowania genetyczne, ponieważ skłonność do blizn przerostowych lub keloidowych może być dziedziczna. Poza tym młodsza skóra może reagować na urazy i zabiegi chirurgiczne w sposób inny, niż skóra starsza.
Warto pamiętać, że na powstawanie blizn wpływa odpowiednia pielęgnacja pooperacyjna, w tym dbanie o czystość i nawilżenie rany. Czynności te zmniejszają ryzyko powstawania nieestetycznych blizn. Także problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne wpływają na proces gojenia.
Jak leczyć blizny pooperacyjne?
Duże znaczenie ma odpowiednia higiena – rany powinny być utrzymywane w czystości i suchości, aby zapobiec zakażeniom, które z kolei prowadzą do nieestetycznych blizn. Zbyt wczesne usunięcie szwów powoduje rozrost blizn. Należy też przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących usuwania szwów.
Lekarze zalecają także po operacji stosowanie kremów i żeli silikonowych, ponieważ sam silikon pomaga zmiękczyć i spłaszczyć blizny. Preparaty te należy aplikować regularnie przez kilka miesięcy. Utrzymanie blizny nawilżonej może z kolei poprawić jej elastyczność i wygląd, dlatego dobrą praktyką jest korzystanie z kremów zawierających witaminę E czy aloes.
W przypadku blizn po operacji można też włączyć fizjoterapię oraz masaż, aby poprawić krążenie krwi i elastyczność tkanki. Fizjoterapia zalecana jest natomiast w przypadku zmian, które ograniczają ruchomość. Jeśli natomiast Pacjent ma blizny przerostowe lub keloidowe, lekarz może zalecić iniekcje sterydowe. Stosuje się także krioterapię, aby spłaszczyć keloidy. Lasery natomiast pomagają poprawić wygląd blizn, zarówno poprzez spłycanie ich, jak i zmniejszanie widoczności.
Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi usługami, jakie świadczymy w ramach redukcji blizn pooperacyjnych w Klinice OT.CO.
Polecane zabiegi
Blizny po operacjach - pytania i odpowiedzi
Jakie kremy pomagają w leczeniu blizn po operacjach?
Preparaty silikonowe, kremy z witaminą E, aloesem i kwasem hialuronowym mogą poprawiać elastyczność skóry i zmniejszać widoczność blizn.
Jakie zabiegi dermatologiczne są skuteczne w leczeniu blizn pooperacyjnych?
Laseroterapia, peelingi chemiczne, krioterapia, mikrodermabrazja oraz iniekcje sterydowe to popularne metody redukcji blizn pooperacyjnych.
Czy blizny po operacjach można całkowicie usunąć?
Całkowite usunięcie blizn jest trudne, ale ich widoczność można znacznie zredukować dzięki nowoczesnym metodom, takim jak laseroterapia czy chirurgiczna korekcja blizny.
Kiedy warto rozpocząć leczenie blizn pooperacyjnych?
Leczenie warto rozpocząć jak najwcześniej po zagojeniu się rany, aby zapobiec przerostowi blizny i poprawić jej wygląd.