Tak, domowe sposoby mogą pomóc złagodzić dyskomfort. Schładzanie bolesnych miejsc, unikanie obcisłych ubrań, odpoczynek oraz uniesienie nóg mogą zmniejszyć ból i obrzęk. Można również stosować kąpiele z dodatkiem soli Epsom, która działa przeciwzapalnie. Jednak w przypadku rumienia guzowatego ważna jest konsultacja z lekarzem.
Guzki pojawiające się na powierzchni skóry zawsze budzą niepokój. Mogą bowiem świadczyć o obecności poważnej choroby. Charakterystyczną zmianą skórną jest między innymi rumień guzowaty. Wywołuje nie tylko dokuczliwe objawy, ale także jest mało estetyczny. Skąd się bierze i jak można leczyć rumień guzowaty?
Czym dokładnie jest rumień guzowaty
Rumień guzowaty zaliczany jest do chorób dermatologicznych, która wywołuje stan zapalny skóry. Zmiany w postaci guzków pojawiają się w tkance tłuszczowej. Są one czerwone, a także bolesne w czasie dotyku. Osiągają rozmiary około 1,5 cm średnicy. Schorzenie to częściej diagnozowane jest u kobiet w wieku między 30, a 40. rokiem życia. Co jest istotne, rumień guzowaty nie jest zakaźny.
Objawy rumienia guzowatego
Rumień guzowaty objawia się w nietypowy sposób. To nie tylko pojawienie się guzków na skórze, ale także inne dolegliwości. W początkowym stadium choroby występuje biegunka, osłabienie, nudności, czy też gorączka. Objawy mogą więc być uważane za zwykłe przeziębienie. Nieco rzadziej rumień guzowaty objawia się bólem mięśni i stawów. Kolejnym etapem choroby jest uwidocznienie się zmian skórnych w postaci podskórnych guzków. Występują one najczęściej na udach oraz goleniach. Początkowo przyjmują kolor czerwony, a następnie brunatny i brązowy. Często tak wyglądające zmiany skórne mylone są z siniakami tym bardziej, że sprawiają ból, a także samoistnie znikają po jakimś czasie nie pozostawiając śladów i blizn.
Przyczyny rumienia guzowatego
Wiele czynników może wywoływać rumień guzowaty na skórze. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się choroby współistniejące takie, jak sarkoidoza, nowotwory, choroby układowe tkanki łącznej, czy przewlekłe zapalenie jelit. Co więcej, schorzenie to pojawić się może na skutek zakażenia bakteryjnego, a dokładnie paciorkowcami, Salmonellą, czy bakteriami Yersina. Wirusy także mogą powodować rumień guzowaty. Ponadto zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków i infekcje grzybicze też uważane są za przyczynę wystąpienia rumienia guzowatego.
Jak przebiega leczenie?
Leczenie rumienia guzowatego może przebiegać bardzo różnorodnie. Kluczowe jest ustalenie przyczyny, która go wywołała. Dopiero wtedy możliwe jest dopasowanie odpowiedniej metody leczenia. Dlatego w celu diagnostyki lekarz nie tylko przeprowadza obszerny wywiad z pacjentem, ale też zleca dodatkowe badania. Na podstawie wyników określa się, czy powodem wystąpienia rumienia guzowatego jest przykładowo infekcja wirusowa. Głównym celem leczenia jest pozbycie się przyczyny, która wywołała stan zapalny oraz leczenie choroby podstawowej. Ponadto stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku trudnego przebiegu choroby lekarz może przepisać też glikokortykosteroidy lub leki immunosupresyjne.
Mimo braku widocznych na skórze zmian po przebytym rumieniu guzowatym, choroby nie należy lekceważyć. Brak odpowiedniego leczenia może bowiem wywoływać powikłania.
W Klinice OT.CO możecie skorzystać z konsultacji z doświadczonymi dermatologami, którzy szybko dokonają rozpoznania choroby i wdrożą dopasowane leczenie w celu ograniczenia skutków rumienia guzowatego.