Produkty zawierające kwas salicylowy, niacynamid lub retinoidy są skuteczne w regulacji wydzielania sebum i oczyszczaniu porów. Warto także wybierać kosmetyki niekomedogenne, które nie zatykają porów.
Krosty na twarzy to problem dermatologiczny, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Najczęściej są one związane z nadmiernym wydzielaniem sebum, zatykaniem porów oraz stanami zapalnymi mieszków włosowych. Mogą występować jako pojedyncze zmiany lub w większej ilości, w postaci zaskórników, grudek czy krost ropnych. krosty na twarzy mogą powodować dyskomfort, swędzenie, a czasem nawet ból.
Jakie są przyczyny powstawania krost na twarzy?
Jedną z najczęstszych przyczyn krost, szczególnie w okresie dojrzewania jest trądzik. Spowodowany jest nadprodukcją sebum, które zatyka pory, prowadząc do rozwoju stanów zapalnych. Do krostek na twarzy prowadzi też zapalenie mieszków włosowych, które wynika z infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, a także podrażnień po goleniu lub stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków.
Za przyczynę powstawania krost uważa się także kontakt z drażniącymi kosmetykami, środkami higienicznymi oraz substancjami chemicznymi, który powoduje reakcje alergiczne objawiające się właśnie krostkami.
Jakie są objawy krost na twarzy?
Krosty na twarzy mogą przyjmować różne formy i objawiać się na kilka sposobów. Krostki mogą mieć formę zaskórników, być otwarte lub zamknięte i wynikać z zatykania się porów. Mają także postać małych, twardych guzków na skórze, które są wrażliwe na dotyk i nie zawierają ropy.
Pod względem wizualnym krosty na twarzy są otoczone czerwonymi, zapalnymi sferami. Skóra wokół nich może być opuchnięta i podrażniona. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry mogą występować suche, łuszczące się plamy.
Na czym polega leczenie krost na twarzy?
Leczenie krost na twarzy jest dopasowane do rodzaju zmian skórnych, ich przyczyny i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Dermatolog na początku ocenia zmiany skórne, co pozwala na ustalenie ich przyczyny. W przypadku podejrzenia alergii przeprowadza się testy w celu zidentyfikowania potencjalnych alergenów.
Włączana jest też terapia lekami miejscowymi w formie retinoidów czy kwasu salicylowego. Pomagają one w regulacji wydzielania sebum i przyspieszają złuszczanie naskórka. W cięższych przypadkach trądziku, które nie reagują na leczenie miejscowe, stosuje się antybiotyki doustne. Lekarze mogą zalecić również peelingi chemiczne, które złuszczają naskórek, co pomaga w redukcji zaskórników i poprawia teksturę skóry. Stosuje się także laseroterapię w celu usunięciu blizn potrądzikowych oraz poprawy ogólnego wyglądu skóry.
Pacjenci powinni też pamiętać o stosowaniu zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały, a także unikaniu pokarmów mogących zaostrzyć problemy skórne (nadmiaru cukru, tłuszczów trans itd.).
Nieleczone krosty na twarzy mogą prowadzić do powstawania blizn oraz trwałych przebarwień skóry. W naszej Klinice OT.CO oferujemy kompleksową diagnostykę oraz nowoczesne metody leczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb Pacjenta, które pomagają skutecznie walczyć z problemem krost na twarzy.
Polecane zabiegi
Krosty na twarzy - pytania i odpowiedzi
Jak odróżnić krosty na twarzy od innych zmian skórnych?
Krosty charakteryzują się czerwonym obszarem wokół zmiany, a niektóre mogą zawierać ropę. W przeciwieństwie do opryszczki czy łuszczycy, krosty nie są związane z objawami ogólnoustrojowymi, takimi jak gorączka czy silne swędzenie.
Kiedy warto skonsultować się z dermatologiem?
Warto udać się do dermatologa, gdy krosty są bolesne, nawracające, nie reagują na leczenie domowe lub towarzyszą im inne objawy, np. intensywne swędzenie czy złuszczanie się skóry.