brodawka na twarzy

Brodawki na twarzy to mało estetyczne zmiany, które mogą przyczyniać się do kompleksów i wpływać na wygląd. Pojawić się mogą u każdego bez względu na wiek i płeć. Z reguły brodawki są niegroźne i nie powodują negatywnych skutków zdrowotnych.

Skąd się biorą brodawki na twarzy?

Zmiany skórne nazywane brodawkami wywoływane są na skutek zarażenia się wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. To wysoce zaraźliwy wirus, który bardzo łatwo się przenosi. Wirus wywołuje wzrost twardego białka w zakażonych komórkach górnej warstwy naskórka. Powoduje to powstanie widocznych i mało estetycznych zmian skórnych. Co jest istotne, istnieje ponad 100 różnych typów wirusa HPV. Poszczególne jego rodzaje odpowiedzialne są za występowanie odmiennych brodawek zlokalizowanych na całym ciele, nie tylko na twarzy.

Rodzaje brodawek występujących na twarzy

Ze względu na wygląd i typ wirusa HPV, który wywołuje brodawki, wyróżnia się kilka ich rodzajów. Są to brodawki:

  • zwykłe,
  • płaskie,
  • łojotokowe,
  • mozaikowe.

Brodawki zwykłe powstają w wyniku zakażenia HPV 2. Są to grudkowate zmiany o nieregularnym kształcie i wielkości do kilku centymetrów. Z kolei brodawki płaskie najczęściej diagnozowane są u dzieci i młodzieży na szyi, podbródku i czole. Mogą przybierać bardzo odmienne kształty. Wystają lekko poza powierzchnię skóry i z reguły mają delikatnie żółte lub jasno brązowe zabarwienie. Brodawki łojotokowe są okrągłe i wypukłe. W ich obrębie może pojawiać się obumarły naskórek oraz łój. Ostatnim rodzajem brodawek są te mozaikowe. Na twarzy występują bardzo rzadko. Jednak kiedy się pojawią, to mogą być liczne.

Co zrobić, aby nie zarazić się brodawkami?

Wirus HPV przenosi się bardzo szybko. Dlatego też warto podejmować kroki, które ograniczą ryzyko zarażenia się. Podstawową zasadą jest unikanie wspólnego używania przyborów toaletowych. Korzystanie z jednego ręcznika, czy też ubieranie ciuchów innej osoby znacznie zwiększa ryzyko zarażenia się. Wszystko ze względu na to, że komórki wirusa HPV utrzymują się na powierzchni przedmiotów. Kontakt z nimi prowadzi do zarażenia, podobnie jak bezpośredni kontakt ze skórą osoby, która posiada brodawkę. Wirusem brodawczaka ludzkiego można zarazić się także na basenie, czy siłowni chodząc na boso oraz nie przestrzegając zasad higieny.

Usuwanie brodawek z twarzy

Brodawki, które pozostają widoczne na twarzy przez długi czas, mogą powodować dyskomfort i negatywnie wpływać na wygląd. W takim wypadku można je usunąć. Warto skonsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiedniej metody. Jednym ze sposobów na trwałe pozbycie się brodawki jest krioterapia. Polega na wymrażaniu zmiany skórnej ciekłym azotem. Inna metoda to laseroterapia, czyli wypalanie zmienionych chorobowo komórek wiązką lasera. Obie metody są bardzo efektywne i pozwalają na usunięcie zarówno niewielkich, jak i rozrośniętych brodawek. Co więcej, po tych zabiegach na skórze nie pozostają żadne blizny. W niektórych przypadkach brodawki usuwa się także poprzez chirurgiczne wycięcie.

W Klinice OT.CO możecie skorzystać z konsultacji z dermatologiem w celu wybrania najlepszej metody na usunięcie brodawki z twarzy. Oferujemy laseroterapię, krioterapię oraz wiele innych sprawdzonych zabiegów.

Polecane zabiegi

Brodawka na twarzy - pytania i odpowiedzi

Czy domowe sposoby mogą pomóc w usunięciu brodawek na twarzy?

Domowe sposoby na brodawki, takie jak stosowanie octu jabłkowego lub olejku z drzewa herbacianego, mogą pomóc, jednak należy zachować ostrożność, szczególnie na twarzy, aby uniknąć podrażnień lub uszkodzeń skóry. Przed rozpoczęciem domowego leczenia warto skonsultować się z dermatologiem, aby dobrać najbezpieczniejszą metodę.