brodawka na stopie

Brodawki na stopie to zmiany skórne, które mogą powodować dyskomfort w czasie poruszania się. Jest to powszechny problem skórny, który dotyka dzieci i dorosłych. Jak postępować, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia brodawek oraz jak się ich pozbyć, gdy już się pojawią?

Czym jest brodawka na stopie?

Brodawki zwane także kurzajkami to niegroźne zmiany skórne. W zależności od odmiany mogą powodować uciążliwe dolegliwości, ale też pozostać niezauważone przez długi czas. Brodawki na stopie powstają na skutek zarażenia się wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Wirus ten występuje w ponad 100 typach. Jednak brodawki na stopach wywoływane są tylko przez określone rodzaje wirusa HPV.

Jak wygląda brodawka na stopie?

Kurzajki w zależności od rodzaju mogą nieco inaczej wyglądać. Jednak charakteryzuje je kilka wspólnych cech. Przede wszystkim brodawki na stopie to zmiany skórne o niewielkich rozmiarach do około 0,5 cm. Są twarde, nierówne, płaskie, a także o szorstkiej powierzchni. Jeżeli chodzi o kolor, to brodawki zazwyczaj przyjmują barwę białą, zbliżoną do koloru skóry lub brązową. Zlokalizowane mogą być na niemalże całej powierzchni stopy, zarówno na piętach, palcach, jak i w środkowej jej części.

Rodzaje brodawek na stopie

Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje brodawek, które występują na stopach. Są to brodawki:

  • typu myrmecia,
  • mozaikowe,
  • zwykłe.

Te pierwsze wywoływane są przez wirus HPV typu 1. Występują pojedynczo lub w niewielkich ilościach. Ulokowane są głęboko w skórze i mogą wywoływać ból w czasie chodzenia i ucisku. Z kolei brodawki mozaikowe występują rzadziej i powoduje je wirus HPV typu 2. Charakteryzują się płaskim kształtem, niewielkim rozmiarem i nie powodują bólu. Jednak zmiany skórne występują licznie i tworzą większe ogniska. Kurzajki zwykłe to pojedyncze zmiany, które występują także na dłoniach.

Usuwanie brodawek ze stóp

Brodawki na stopach zazwyczaj znikają same. Jednak ten proces jest bardzo długi i może zająć nawet kilka lat. W przypadku brodawek myrmecia dolegliwości bólowe mogą być na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają swobodne poruszanie się. Co więcej, nieleczona brodawka jest źródłem wirusa i osoba chora może szybko zarazić nim innych. Dlatego też w przypadku pojawienia się brodawek bez względu na ich rodzaj, stosuje się leczenie. Polega ono na niszczeniu zmian i ogniska wirusa poprzez stosowanie preparatów miejscowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się maści oparte na kwasie salicylowym.

Ponadto dostępne są także zabiegi, które znacznie przyspieszają proces niszczenia brodawek. Jest to przede wszystkim laseroterapia, krioterapia, czyli wymrażanie oraz elektrokoagulacja. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić chirurgiczne usunięcie kurzajki, które odbywa się w znieczuleniu miejscowym. 

Jak zapobiegać brodawkom na stopach?

Przede wszystkim należy dbać o higienę osobistą. W przypadku wizyty na basenie, czy też siłowni nie należy chodzić na boso. Co więcej, rozprzestrzenianiu się wirusa HPV sprzyja wspólne używanie przedmiotów toaletowych, takich jak ręcznik, ale też obuwia, czy skarpetek. Trzeba pamiętać, że wirus HPV jest wysoce zakaźny i bardzo łatwo się przenosi.

W Klinice OT.CO oferujemy laseroterapie, krioterapię, a także elektrokoagulację i inne metody na trwałe usunięcie niechcianych brodawek podeszwowych.

Polecane zabiegi

Brodawka na stopie - pytania i odpowiedzi

Jakie są charakterystyczne objawy brodawki na stopie?

Brodawka na stopie ma szorstką powierzchnię i jest często otoczona zrogowaciałą skórą. Może być bolesna, szczególnie podczas chodzenia, a jej środek bywa pokryty małymi, czarnymi kropkami – zakończeniami naczyń krwionośnych. Różni się od odcisków tym, że boli przy ściskaniu bocznym.

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na brodawki na stopach?

Tak, istnieją domowe sposoby na usunięcie brodawek, takie jak regularne stosowanie plastrów lub żeli z kwasem salicylowym. Można również stosować kąpiele stóp i pumeksować zrogowaciałą skórę, aby wspomóc leczenie. Warto jednak pamiętać, że leczenie domowe wymaga systematyczności i może trwać dłużej niż profesjonalne zabiegi.

Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa w przypadku brodawki na stopie?

Warto udać się do dermatologa, jeśli brodawka na stopie nie reaguje na leczenie domowe, staje się bolesna lub gdy zaczynają pojawiać się kolejne zmiany. Specjalista dobierze odpowiednie metody, aby skutecznie usunąć brodawkę i zapobiec nawrotom lub powikłaniom.