Cellulit to powszechny problem estetyczny, który dotyka wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż cellulit jest często kojarzony z nadmierną tkanką tłuszczową, to nie jest jedyną przyczyną jego powstawania. Czasami mówi się wręcz, że każdy w większym lub mniejszym stopniu ma cellulit. Czy rzeczywiście tak jest? Dzisiaj skupimy się na powszechnym problemie skórki pomarańczowej.

Co to jest cellulit?

Cellulit to stan, w którym tkanka tłuszczowa tworzy grudki lub nierówności, powodując efekt podobny do skórki pomarańczy, stąd jego potoczna nazwa. Często występuje na udach, pośladkach, brzuchu, czasami również na ramionach. Przyczyny cellulitu są złożone i wynikają z kombinacji czynników, takich jak zmniejszona elastyczność skóry, nagromadzenie toksyn, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, hormony oraz genetyka.

Przyczyny cellulitu

  • Zmniejszona elastyczność skóry: ze względu na zmniejszoną elastyczność skóry, tkanka tłuszczowa może się wypychać i tworzyć nierówności. Skóra staje się mniej sprężysta z wiekiem, co sprzyja powstawaniu cellulitu. Jest to jedna z wcześnie pojawiających się oznak starzenia, podobnie jak zmarszczki mimiczne. Tutaj rozwiązaniem nie będzie jednak botoks, ale takie zabiegi, jak mezoterapia, masaż limfatyczny, karboksyterapia CO2, ICOONE, fala uderzeniowa STORZ MEDICAL, a w najpoważniejszych przypadkach – abdominoplastyka.
  • Nadmierne nagromadzenie tłuszczu: choć cellulit nie zawsze jest związany z nadwagą, nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może przyczyniać się do jego występowania. Nadmiar tłuszczu sprawia, że tkanka tłuszczowa jest bardziej widoczna pod skórą.
  • Zmniejszona aktywność fizyczna: brak regularnej aktywności fizycznej powoduje spowolnienie metabolizmu, co z kolei sprzyja nagromadzeniu tkanki tłuszczowej i powstawaniu cellulitu.
  • Zatrzymywanie toksyn: niewłaściwa dieta, nadmierne spożycie alkoholu i palenie papierosów mogą przyczynić się do zatrzymywania toksyn w organizmie. U osób prowadzących niezdrowy tryb życia zwiększa się więc ryzyko cellulitu.
  • Dziedziczność i hormony: czynniki genetyczne oraz hormonalne mogą wpływać na skłonność do powstawania cellulitu. Niektórzy są bardziej predysponowani do wystąpienia cellulitu ze względu na geny lub zmiany hormonalne w organizmie.

Czy każdy ma cellulit?

Większość osób doświadcza cellulitu w różnym stopniu w ciągu swojego życia. Szacuje się, że nawet 90% populacji ma jakąś formę cellulitu. Częściej występuje on u kobiet, ze względu na większą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie oznacza to jednak, że każdy ma cellulit. Skłonność do powstawania cellulitu jest różna i zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, styl życia, dieta i poziom aktywności fizycznej. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc w redukcji cellulitu i poprawie wyglądu skóry, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, nawilżanie skóry oraz zabiegi medycyny estetycznej, szczególnie ICOONE, mezoterapia, fale uderzeniowe i radiowe.

Wizyta u endokrynologa w Warszawie

Nie zawsze da się jednoznacznie określić przyczynę powstawania cellulitu. Jeśli jednak jest to możliwe, warto przeprowadzić diagnostykę, ponieważ skuteczniej jest rozwiązać przyczynę, zamiast tylko walczyć ze skutkami. Jeśli mimo zdrowego stylu życia, cellulit i tak się pojawia, winowajcą mogą być czynniki genetyczne i/lub zaburzenia hormonalne. Lekarzem, który może pomóc rozwiązać problem u źródła, jest endokrynolog w Warszawie. Warto sprawdzić poziom estrogenów, progesteronu czy hormonów tarczycy. Czasami zdarza się, że za problemem estetycznym kryją się poważniejsze zaburzenia.

Cellulit to powszechny problem estetyczny, który dotyka wiele osób. Jego przyczyny są złożone i wynikają z kombinacji czynników, takich jak zmniejszona elastyczność skóry, nadmierne nagromadzenie tłuszczu, brak aktywności fizycznej, zatrzymywanie toksyn oraz czynniki dziedziczne i hormonalne. Choć nie każdy ma cellulit, większość osób doświadcza go w pewnym stopniu. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc w redukcji cellulitu i poprawie wyglądu skóry. Warto rozważyć nie tylko medycynę estetyczną, ale też wizytę u endokrynologa, żeby sprawdzić, czy cellulit nie ma głębszej przyczyny.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....