Nadmiar tkanki tłuszczowej to jeden z bardzo powszechnych problemów, z którymi często trudno sobie poradzić, nawet przy dobrej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Popularność zdobywa więc zabieg liposukcji, który pozwala wymodelować sylwetkę i pozbyć się tkanki tłuszczowej z miejsc, gdzie jest jej za dużo. Czy jednak można traktować ją jako sposób na otyłość?

Przyczyny nadmiaru tkanki tłuszczowej

Nabawić się nadmiaru tkanki tłuszczowej jest łatwo, ale jej spalenie jest już znacznie trudniejsze, szczególnie jeśli nie mówimy o niewielkiej nadwadze, ale sporej otyłości. Ryzyko gromadzenia zbędnej tkanki tłuszczowej jeszcze bardziej zwiększają:

 • Uwarunkowania genetyczne,
 • Niezdrowa dieta, za duża ilość kalorii w diecie,
 • Nieregularne posiłki,
 • Siedzący tryb życia,
 • Zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy, nadmiar estrogenów, PCOS).

Spalenie tkanki tłuszczowej wymaga zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Oczywiście takie zmiany wymagają czasu i wytrwałości, dlatego wiele osób szuka prostszej drogi, ponieważ szybkie tempo życia i nadmiar pracy nie sprzyjają zachowaniu zdrowia i smukłej sylwetki. Warto jednak pamiętać, że liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości – to sposób na modelowanie ciała, a nie alternatywa dla odchudzania. Szczególnie warto przyjrzeć się przyczynom, bo trudno będzie zachować smukłą sylwetkę bez leczenia zaburzeń hormonalnych czy regularnych treningów.

Jak działa zabieg liposukcji ultradźwiękowej?

Techniki wykonywania liposukcji są z czasem udoskonalane, dzięki czemu zabieg jest coraz skuteczniejszy, mniej ryzykowny, a rekonwalescencja – mniej uciążliwa. Liposukcja ultradźwiękowa ma przede wszystkim tę zaletę, że uszkodzenia tkanek otaczających tkankę tłuszczową są minimalne. Przed tradycyjnym odsysaniem wykorzystuje się tutaj sondę emitującą ultradźwięki, która sprawia, że tkanka tłuszczowa rozkłada się do formy emulsji, jest łatwiejsza do oddzielenia i usunięcia. Podczas odsysania stosuje się cienką igłę i umiejętny masaż, dlatego do wykonania zabiegu konieczne jest wykonanie tylko niewielkich nacięć. Liposukcja trwa około 60-180 minut, a pierwsze rezultaty są widoczne od razu po ukończeniu zabiegu. Ostatecznych wyników nie powinno się jednak oceniać wcześniej niż po 2-3 miesiącach od liposukcji.

Dla kogo przeznaczona jest liposukcja ultradźwiękowa?

Liposukcja nie jest remedium na nadwagę czy otyłość, ale warto się na nią zdecydować co najmniej w kilku przypadkach. Zabieg jest pomocny, jeśli pojawiają się takie problemy, jak:

 • Oporna tkanka tłuszczowa, której trudno się pozbyć mimo ćwiczeń i zdrowej diety,
 • Ginekomastia,
 • Zaburzone proporcje ciała przez nadmiar tkanki tłuszczowej w konkretnej okolicy,
 • Przygotowanie do przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej (np. powiększanie piersi, modelowanie twarzy czy dłoni).

Na liposukcję szczególnie często decydują się kobiety po ciąży, które mają problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Może być też dodatkowym wsparciem po redukcji masy ciała, kiedy wyszczuplenia potrzebuje konkretna okolica.

Jak poprawić wygląd sylwetki po redukcji masy ciała?

Czasami zdarza się jednak, że mimo ogólnej redukcji masy ciała, w problematycznych miejscach np. na brzuchu, boczkach czy udach wciąż pozostaje nadmiar tkanki tłuszczowej i/lub luźnej skóry. Podstawą jest tutaj liposukcja, ale w niektórych przypadkach warto pozbyć się również nadmiaru luźnej skóry, który często pojawia się po ciąży lub odchudzaniu. Pomocna jest abdominoplastyka, którą wykonuje się w różnym zakresie, w zależności od ilości zbędnej skóry. Chirurg plastyczny doradza, jaki zabieg będzie najlepszy dla konkretnego pacjenta. Abdominoplastykę można wykonać trzema technikami, różniącymi się pod względem inwazyjności:

 • Miniabdominoplastyka – można ją wykonać za pomocą endoskopu, dlatego wystarczające jest minimalne nacięcie. Zabieg sprawdza się u pacjentów z niewielkim nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej.
 • Abdominoplastyka częściowa – przeprowadza się ją w górnej lub dolnej części brzucha, jest to możliwe nawet w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg często wykonuje się u kobiet po ciąży.
 • Abdominoplastyka odwrócona – cięcie wykonuje się tutaj w fałdzie podpiersiowym, a korekcie zostaje poddana górna część brzucha.
 • Abdominoplastyka całkowita – zabieg jest najbardziej inwazyjny, dlatego trzeba go wykonać w znieczuleniu ogólnym. Pozwala za to usunąć nawet duże ilości zbędnej skóry oraz wymodelować mięśnie proste brzucha.

Często łączy się możliwości obu zabiegów: liposukcji i abdominoplastyki, jednak nie zastąpi to odchudzania. W najpoważniejszych przypadkach otyłości, konieczna może okazać się operacja zmniejszenia żołądka, która ułatwi ograniczenie objętości posiłków.

Czy liposukcja daje trwałe efekty?

Efekt wymodelowania sylwetki jest trwały, ale oczywiście liposukcji nie można traktować jako stałego rozwiązania problemu nadmiaru tkanki tłuszczowej czy luźnej skóry. Po ponownym przytyciu, wahaniach wagi czy ciąży, problem może powrócić. Podstawą jest zawsze styl życia, a chirurgia plastyczna odgrywa tylko rolę wspomagającą.

Zachowanie szczupłej sylwetki nie każdemu przychodzi bez wysiłku, dlatego nic dziwnego, że szukamy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Liposukcja doskonale sprawdza się przy modelowaniu ciała, jednak nie jest remedium na problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi.