Pojawiające się rozstępy oraz cellulit są zmorą wielu Pań. Nieestetycznie wyglądająca skóra często przyczynia się do poważnych kompleksów oraz braku akceptacji własnego ciała. Dlatego wiele kobiet próbuje różnych metod, aby pozbyć się rozstępów oraz cellulitu. Najbardziej efektywne rezultaty przynoszą zabiegi medycyny estetycznej w połączeniu ze zrównoważoną dietą w przypadku cellulitu oraz odpowiednimi kosmetykami w przypadku rozstępów.

Czym właściwie są rozstępy?

Rozstępy wbrew utartemu przekonaniu pojawiają się zarówno u osób młodych, jak i starszych. Ponadto zmiany na skórze mogą wystąpić u osób szczupłych oraz z nadwagą. Czym dokładnie są i jak powstają? Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze o charakterystycznym wyglądzie w postaci poprzecznych pręg, które powstają wskutek rozerwania głębokich warstw skóry. Ich wygląd porównywany jest do pęknięć. Zazwyczaj rozstępy ujawniają się na udach, brzuchu, pośladkach oraz piersiach. Mimo że nie są groźne dla zdrowia, to są przyczyną wielu kompleksów – nie tylko u kobiet.

rozstępy

Najczęściej rozstępy na skórze pojawiają się po okresie ciąży lub w przypadku nagłej utraty wagi przez osoby otyłe. Ponadto rozstępy mogą pojawić się u bardzo młodych osób, bo już w wieku dojrzewania. Na skutek szybkiego wzrostu i rozwoju skóra nie nadąża z produkcją kolagenu i pojawiają się pękające włókna, czyli rozstępy.

Jak pozbyć się rozstępów?

Oczywiście najbardziej popularną metodą na pozbycie się rozstępów są ogólnodostępne kremy na rozstępy. Jednak nie zawsze przynoszą zamierzone rezultaty, szczególnie że wymagają regularnego stosowania. Dużo bardziej efektywne są zabiegi medycyny estetycznej, które redukują nawet głębokie rozstępy.

Laserowe usuwanie rozstępów w Klinice OT.CO w Warszawie

Przykładem takiego zabiegu jest laserowanie usuwanie rozstępów. Przy pomocy wiązki lasera nie tylko redukuje się widoczność rozstępów, ale również stymuluje naskórek. Wiązką lasera Fraxel zostaje naświetlany obszar skóry, na którym pojawiły się rozstępy. W efekcie na skórze tworzone są mikrootworki, a skóra dostaje sygnał do stymulacji produkcji włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra odzyskuje elastyczność oraz naturalny koloryt, a rozstępy stają się mniej widoczne. Zabieg trwa od 10 do 45 minut w zależności od wielkości obszaru skóry pokrytego rozstępami. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu, szczypania, czy pieczenia wywoływanego przez laser.

Peelingi chemiczne w walce z rozstępami

Peeling chemiczny pozwala na poprawę jędrności skóry, a przede wszystkim jej wygładzenie. Polecany jest szczególnie w przypadku głębokich rozstępów, ponieważ dodatkowo wyrównuje koloryt skóry. Na skórę dotkniętą rozstępami zostaje nałożona substancja aktywna, może to być między innymi kwas glikolowy lub kwas TCA. Decyzja o zastosowanej substancji aktywnej podejmuje lekarz przeprowadzający zabieg w oparciu o rodzaj fototypu skóry oraz to, jakie efekty chce osiągnąć pacjent . Po wykonanym zabiegu skóra staje się widocznie napięta, a koloryt wyrównany. Dzięki czemu rozstępy nie są już tak widoczne.

Peeling kwasem TCA w Klinice OT.CO

Jak powstaje cellulit?

Cellulit, potocznie zwany skórką pomarańczową, powstaje kiedy pod skórą gromadzi się zbyt duża ilość wody lub tłuszczu. Nadmierne gromadzenie wody oraz toksyn w tkankach podskórnych powoduje nierównomierne rozmieszczenie lipidów w tkance podskórnej tworząc właśnie cellulit. W przypadku nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, powstaje nadmierny rozrost komórek tłuszczowych i pojawiają się charakterystyczne grudki na powierzchni skóry, które uciskają naczynka.

cellulit na udach

Ten rodzaj cellulitu zazwyczaj pojawia się u osób z nadmierną wagą oraz brakiem aktywności fizycznej. Większa skłonność do pojawienia się cellulitu niezależnie od rodzaju występuje u kobiet, i nie zawsze jest zależna od wieku. Cellulit podobnie jak rozstępy również nie powoduje zdrowotnych konsekwencji, jednak sprawia, że skóra wygląda nieestetycznie.

Jak radzić sobie z cellulitem?

Cellulit zarówno wodny, jak i tłuszczowy jest trudny do zwalczenia. Można stosować kremy ujędrniające oraz redukujące widoczność cellulitu, które dostępne są w aptekach i drogeriach.  Nie zawsze jednak przynoszą takie rezultaty, jakich się oczekuje. Natomiast łącząc sprawdzone zabiegi medycyny estetycznej z odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną oraz nawodnieniem organizmu można się go pozbyć raz na zawsze.

Dużą skuteczność w walce z cellulitem wykazuje drenaż limfatyczny. Jest to zabieg, którego głównym zadaniem jest pobudzenie krążenia oraz usunięcie toksyn i niepotrzebnych substancji powstających w procesie przemiany materii. Przeprowadzany jest przy pomocy specjalnego urządzenia lub jako masaż manualny. W efekcie skóra dotknięta cellulitem staje się napięta, a układ limfatyczny skutecznie usuwa bakterie, toksyny oraz uszkodzone komórki nadmiernie gromadzące się pod powierzchnią naskórka. Dzięki temu skóra jest bardziej gładka, a co za tym idzie cellulit zredukowany. Zabieg należy do przyjemnych oraz mało bolesnych i zazwyczaj trwa około 45-60 minut. Zaleca się wykonanie od 10 do 20 serii zabiegów.

Karboksyterapia sposobem na cellulit

Karboksyterapia pozwala na efektywne ujędrnienie skóry. Zabieg polega na aplikacji dwutlenku węgla pod skórę. Rozchodzenie się gazu w tkankach sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, dzięki czemu komórki są bardziej dotlenione, odżywione. Dzięki wprowadzeniu dwutlenku węgla pod powierzchnię skóry produkcja kolagenu w organizmie zostaje pobudzona, a ponadto powstają nowe naczynia krwionośne. To sprawia, że skóra staje się elastyczna oraz jędrna. Co więcej, wprowadzenie pod skórę dwutlenku węgla sprawia, że komórki tłuszczowe zostają rozpuszczone, przez co następuje redukcja tkanki tłuszczowej. Skóra staje się napięta, a widoczność cellulitu skutecznie zmniejszona. Dla pełnych efektów zaleca się serię 5-10  zabiegów karboksyterapii dwutlenkiem węgla.

Karboksyterapia CO2 w Klinice OT.CO w Warszawie

Należy mieć na uwadze, że aby skutecznie pozbyć się cellulitu wymagane jest nie tylko przeprowadzenie zalecanej ilości serii zabiegów, ale również zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie minimalnej aktywności fizycznej oraz stosowanie terapii łączonej np z drenażem ciała. W przeciwnym razie cellulit może pojawić się ponownie.

agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...