Jednym z powodów, dla których wiele osób obawia się operacji plastycznych, są blizny. Obecnie coraz częściej wykonuje się zabiegi laparoskopowe, które wymagają minimalnych nacięć, a co za tym idzie – nie zostawiają rozległych blizn. Czy da się uniknąć niechcianych pamiątek po zabiegach chirurgicznych? Jak dbać o bliznę, żeby była jak najmniej widoczna? W tym artykule skupiamy się na aspektach estetycznych – w końcu chirurgia plastyczna powinna pomagać w pozbywaniu się kompleksów, a nie prowadzić do kolejnych.

Czym są blizny i dlaczego powstają?

Blizna to naturalna konsekwencja gojenia skóry po urazie, którym bez wątpienia jest również operacja. Uszkodzona skóra jest zastępowana przez tkankę ziarninującą, w której znajdują się liczne włókna kolagenu. Jej struktura i kolor różnią się od otaczającej skóry, co może być problemem estetycznym. Blizny po dobrze wykonanej operacji oczywiście różnią się np. od blizny po wypadku, która może deformować skórę i ograniczać ruchomość.

Powstawanie blizn w dużej mierze jest zależne od czasu gojenia – im dłużej trwa, tym większe ryzyko, że powstanie blizna. Gojenie skóry to kwestia indywidualna: wpływają na to między innymi rozmiar i głębokość rany, pigmentacja skóry czy wiek i genetyka. Z czasem blizna staje się bledsza i gładsza, ale całkowicie nie znika. Żeby pozbyć się blizny, konieczne jest leczenie np. laseroterapia, radiofrekwencja mikroigłowa, karboksyterapia CO2, SPADEEP, mikropunktura blizn, HIFU, mikrodermabrazja, zabiegi mezoterapii, peelingi chemiczne czy Dermapen.

Mezoterapia fibryną bogatopłytkową na blizny w Klinice OT.CO w Warszawie

Czy powstawaniu blizn da się zapobiegać?

Powstawanie blizn w dużej mierze zależy do czasu zdjęcia szwów, dlatego w miarę możliwości robi się to jak najszybciej po zabiegu. Jest to jednak zależne od okolicy ciała i występujących tam naprężeń (np. w pobliżu stawów), występowania ewentualnych infekcji, ogólnego stanu zdrowia pacjenta itp.

Nie każdą operację da się wykonać laparoskopowo i wykonać kilkucentymetrowe cięcie. Nawet najlepszy chirurg nie jest w stanie całkowicie uniknąć powstawania blizn. W przypadku wielu operacji plastycznych możliwe jest jednak takie poprowadzenie cięcia, żeby niechciane pamiątki po operacji były praktycznie niewidoczne. W przypadku takich zabiegów, jak otoplastyka, blizny znajdują się za uszami, dlatego nie rzucają się w oczy. Podobnie jest np. przy wszczepianiu implantów pośladków, ponieważ blizny znajdują się w bruździe międzypośladkowej. W niektórych przypadkach możliwe jest też zastosowanie nieinwazyjnych metod, np. modelowanie nosa kwasem hialuronowym jest w stanie zniwelować niewielkie niedoskonałości bez interwencji chirurga. Metody operacyjne również stają się jednak coraz mniej inwazyjne, wykorzystuje się np. PIEZO, czyli technikę operacji nosa z wykorzystaniem ultradźwięków.

Widoczność blizny nie zależy wyłącznie od chirurga, ale też od pacjenta: warto stosować się do zaleceń pozabiegowych i dbać o skórę, jeszcze bardziej niż przed operacją.

Jak postępować z blizną po operacji?

Chirurgia plastyczna może wydawać się łatwym rozwiązaniem kompleksów, ale warto pamiętać, że operacja to tylko początek, ponieważ po jej przeprowadzeniu, konieczna jest jeszcze rekonwalescencja. Na szczęście, coraz nowsze techniki i szersze możliwości sprawiają, że dochodzenie do siebie po operacji jest łatwiejsze, niż jeszcze kilka-, kilkanaście lat temu. Wszystko zależy od okolicy i rozległości zabiegu, dlatego konieczne jest przestrzeganie zaleceń chirurga.

Żeby blizny były jak najmniej widoczne, podstawą jest higiena. Opatrunków nie powinno się zdejmować wcześniej, niż zleci to lekarz. Powinno się unikać dotykania rany, ponieważ każda infekcja może spowolnić gojenie i sprawić, że blizna będzie bardziej widoczna.

Powinno się również unikać moczenia rany, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu bakterii. Przez kilka pierwszych tygodni warto też powstrzymywać się od korzystania z basenu, sauny itp.

Kolejną bardzo ważną zasadą jest ochrona przed słońcem. Coraz więcej mówi się na temat negatywnego wpływu promieniowania UV na skórę. Skóra w miejscu gojenia jest jeszcze wrażliwsza na uszkodzenia, dlatego nie powinno się jej wystawiać na słońce. Kiedy na miejscu po zabiegu nie ma już opatrunku, trzeba nakładać krem z SPF 50. W miarę możliwości warto też zakrywać gojącą się skórę odzieżą. Ochrona przeciwsłoneczna ma znaczenie nie tylko podczas opalania, ale przy każdym wyjściu na zewnątrz. Bez ochrony kremem z wysokim filtrem SPF, niestety blizna szybko stanie się ciemniejsza, a przez to – bardziej widoczna. Nie można też zapominać, że promieniowania UV powinno się unikać nie tylko po zabiegu chirurgicznym, ale przez cały czas. Narażenie na słońce potęguje rozpad kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się mniej jędrna i elastyczna, a powstają szybciej. Jeśli więc chcesz jak najdłużej unikać takich problemów, jak chomiki na twarzy czy kurze łapki, warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.

Postępy w chirurgii plastycznej sprawiają, że rozległe, szpecące blizny przechodzą do przeszłości. Po zabiegu warto jednak odpowiednio dbać o miejsce po zabiegu, aby gojenie przebiegło bezproblemowo i jak najszybciej.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...