Cellulit to problem, który obecnie dotyka wiele osób bez znaczenia na wiek i płeć. Ze względu na to, że cellulit przyczynia się do nieestetycznego wyglądu skóry, jest on powodem do wielu kompleksów. Zauważalne jest również, że problem pomarańczowej skórki dużo częściej występuje u kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, warto poznać specyfikę cellulitu oraz czynniki wpływające na jego powstanie.

Czym jest cellulit?

Słowo cellulit zapewne nie jest obce żadnej kobiecie. Każda z Pań wie, jak wygląda cellulit oraz w jakich obszarach ciała najczęściej się pojawia. Powszechnie nazywana pomarańczowa skórka wpływa na nierówną powierzchnię skóry powodując w ten sposób jej nieestetyczny wygląd. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, czym dokładnie jest cellulit i jak powstaje? Cellulit nazywany jest również lipodysforią lub zwyrodnieniem tkanki łącznej i jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, któremu towarzyszą patologiczne zmiany obrzękowo – włókniste.

Kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w danym obszarze ciała, powoduje wypchnięcie podskórnej tkanki łącznej ku górze tworząc zagłębienia oraz wybrzuszenia. Obecnie wiadomo, że powstanie cellulitu spowodowane jest nie tylko nadmiarem kilogramów, ale jest to problem wywoływany przez zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia czy zatrzymanie wody w organizmie. Ponadto wyróżnia się różne stadia zaawansowania cellulitu od łagodnego po bardzo uporczywy i trudny w zredukowaniu.

Przyczyny powstawania cellulitu

Jak zostało wspomniane wyżej, powodem występowania cellulitu mogą być zaburzenia hormonalne. Dużą rolę w tworzeniu się cellulitu odgrywa estrogen, insulina, hormony tarczycy, noradrenalina oraz prolaktyna. Hormony są odpowiedzialne za poprawne funkcjonowanie organizmu, dlatego ich zaburzenia przyczyniają się do zmian fizjologicznych wywołujących między innymi cellulit. Dlatego też pomarańczowa skórka może pojawić się nie tylko u osób otyłych, ale również i szczupłych.

Duże znaczenie ma również sprawność układu krążenia. Wszelkie zaburzenia mikrokrążenia prowadzące do zastoju krwi oraz limfy powodują powstanie obrzęku tkanki podskórnej. To z kolei uwidacznia zagłębienia i wypukłości na skórze. Kolejny czynnik wpływający na powstawanie cellulitu to uwarunkowania genetyczne. Geny odpowiedzialne są między innymi za rozkład podskórnej tkanki tłuszczowej, szybkość metabolizmu oraz krążenie.

To, na co mamy wpływ, a przyczynia się do powstawania cellulitu, jest zła dieta oraz brak aktywności fizycznej. Niezdrowe posiłki bogate w tłuszcz będą przyczyniać się do odkładania tkanki tłuszczowej i uwidocznienie jej między innymi w postaci cellulitu. Ponadto dieta wysoko węglowodanowa może powodować hiperinsulinomię wzmagającą powstawanie pomarańczowej skórki. Natomiast siedzący tryb życia lub praca stojąca oraz mało aktywności fizycznej powoduje zastój krwi i limfy. Dodatkowo ciągłe wahania wagi okres ciąży, zbyt małe nawodnienie organizmu, nadużywanie alkoholu i tytoniu przyczyniają się do powstawania cellulitu.

Dlaczego cellulit to problem szczególnie dotykający kobiety?

Na pojawienie się cellulitu ogromny wpływ ma gospodarka hormonalna, w tym między innymi estrogen. Jest to żeński hormon, który w dużej mierze reguluje rozkład lipoprotein, czyli nośników tłuszczu, do kwasów tłuszczowych. Ponadto estrogen odpowiedzialny jest za magazynowanie lipoprotein w tkance tłuszczowej.

Dodatkowo to adipocyty, czyli komórki, z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa znajdują się w tkance podskórnej. U mężczyzn lokalizacja adipocytów występuje w górnej części ciała – szyja, ramiona oraz linia powyżej obszaru krzyżowego pleców. Natomiast u kobiet dystrybucja adipocytów występuję poniżej linii pępka, czyli na biodrach, udach i pośladkach. Ponadto u kobiet komórki tłuszczowe oraz tkanki łącznej umiejscowione są poziomo. To sprawia, że komórki tkanki tłuszczowej wpływają na powstanie grudek również w tkance łącznej.

Takie ułożenie wpływa dodatkowo na zbijanie się komórek tłuszczowych, wokoło których gromadzi się woda oraz uboczne produkty przemiany materii uciskające naczynka. To przyczynia się do tego, że toksyny, czyli uboczne produkty przemiany materii nie mogą zostać usunięte z organizmu, a cellulit narasta. U mężczyzn ułożenie komórek tłuszczowych i tkanki łącznej jest skośne. Dlatego też skórka pomarańczowa u mężczyzn jest rzadkim zjawiskiem.

Jak walczyć z cellulitem?

Cellulit można skutecznie zwalczyć, również ten w bardzo zaawansowanym stadium. Podstawą zarówno prewencji jak i walki z cellulitem jest zrównoważona dieta i aktywność fizyczna w ciągu dnia. Dlatego też jest to pierwszy krok, od którego powinny zacząć osoby zmagające się z pomarańczową skórką. Odpowiednia dieta nie tylko pozwoli zadbać o mniejszą ilość przetworzonej żywności, ale dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Natomiast regularna aktywność fizyczna pozwoli poprawić krążenie i zlikwidować limfatyczne obrzęki. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Duża ilość spożywanej wody pozwoli organizmowi szybciej usunąć toksyny.

Doskonale podczas walki z cellulitem sprawdzają się zabiegi medycyny estetycznej. Pozwalają one pobudzić krążenie krwi i limfy, ujędrnić skórę oraz przyspieszyć jej wygładzenie. Przykładem takich zabiegów jest mezoterapia igłowa, fala uderzeniowa STORZ MEDICAL, masaż próżniowy ICOONE, czy też karboksyterapia co2. Zazwyczaj pełne efekty w postaci redukcji cellulitu uzyskuje się po przeprowadzeniu kilku serii zabiegów. W połączeniu ze zrównoważoną dietą i ruchem z powodzeniem można całkowicie pozbyć się cellulitu oraz wysmuklić i ujędrnić ciało.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....