Rozmiar biustu jest indywidualny i nie istnieje jeden, „prawidłowy” rozmiar. Ważne jest, aby każda kobieta czuła się dobrze we własnym ciele. Wielkość piersi zależy od licznych czynników, a na wiele z nich nie mamy wpływu. Zanim jednak zdecydujesz się na powiększanie biustu, warto skonsultować się ze specjalistą, jaki rozmiar piersi będzie wyglądał naturalnie oraz czy efekty, których oczekujesz, są możliwe do osiągnięcia.

Jakie czynniki wpływają na rozmiar biustu?

Wiele kobiet marzy o pełnym, jędrnym biuście, ale niestety nie każda otrzymuje go od natury. Sam fakt, że kobiety w rodzinie mają duże piersi, nie jest decydujący, ponieważ na rozmiar biustu wpływają liczne czynniki.

Genetyka

Geny mają kluczowe znaczenie w determinowaniu wielkości biustu, a ich wpływ jest zdecydowanie najważniejszy. Geny, które odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, nie tylko określają kolor naszych oczu czy wysokość, ale także kształt i wielkość naszego ciała, w tym piersi. Nie wybieramy sobie genów, dlatego marzenie o pełnych piersiach można spełnić, decydując się na implanty lub powiększanie piersi tłuszczem. To drugie rozwiązanie nie daje jednak trwałych efektów, żeby je zachować, trzeba powtarzać go co kilka lat.

Są to skomplikowane kwestie genetyczne, które dotyczą dziesiątek, jeśli nie setek różnych genów. Niektóre z tych genów wpływają na wielkość i kształt gruczołów mlecznych w piersiach, podczas gdy inne determinują ilość tkanki tłuszczowej, jaka będzie gromadzić się w piersiach. Niektóre kobiety mają tendencję do gromadzenia tłuszczu na piersiach, inne na brzuchu, a jeszcze inne – na biodrach i pośladkach. Na przykład, jeśli twoja matka lub babcia miały duże piersi, jest prawdopodobne, że ty też je będziesz miała, ponieważ odziedziczyłaś geny determinujące większy rozmiar piersi.

Masa ciała

Masa ciała jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wielkość biustu. Piersi składają się w dużej mierze z tkanki tłuszczowej, dlatego zwiększenie masy ciała zazwyczaj prowadzi do ich powiększenia. Podobnie, utrata wagi często skutkuje zmniejszeniem ich rozmiaru.

Należy pamiętać, że różne osoby magazynują tłuszcz w różnych częściach ciała. Niektóre kobiety mają genetyczną skłonność do gromadzenia tłuszczu w piersiach, co skutkuje większym biustem. Inne natomiast magazynują tłuszcz głównie w innych obszarach, takich jak brzuch, biodra czy uda, co może prowadzić do dysproporcji między rozmiarem biustu a resztą ciała.

Mimo że masa ciała ma istotny wpływ na wielkość biustu, nie zawsze skutkuje to proporcjonalną zmianą. Każda kobieta jest inna, a rozkład tłuszczu jest zależny od wielu indywidualnych czynników, w tym genetyki, diety, poziomu aktywności fizycznej i wieku. Nie można więc stwierdzać, że przytycie zastąpi powiększanie biustu – efekty mogą być inne od oczekiwanych.

Hormony

Hormony odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu rozmiaru i kształtu piersi. Estrogen i progesteron, które są głównymi hormonami płciowymi u kobiet, wpływają na rozwój piersi w okresie dojrzewania. Wahania hormonalne, które występują podczas cyklu miesięcznego, ciąży, laktacji, menopauzy, a także przy stosowaniu hormonalnej terapii antykoncepcyjnej, mogą prowadzić do tymczasowych zmian w rozmiarze i wrażliwości piersi.

Estrogen jest głównym hormonem odpowiedzialnym za rozwój i wzrost tkanki gruczołowej piersi podczas dojrzewania i ciąży, podczas gdy progesteron reguluje wzrost i różnicowanie kanalików mlecznych. Poziom tych hormonów różni się w różnych fazach cyklu menstruacyjnego, co może prowadzić do wahań rozmiaru piersi.

Podczas ciąży i karmienia piersią wytwarzana jest z kolei prolaktyna, która również wpływa na rozmiar biustu, powodując jego powiększenie i wytwarzanie mleka. Po zakończeniu laktacji, piersi zazwyczaj powracają do swojego normalnego rozmiaru. U niektórych kobiet zdarza się jednak, że pojawiają się trwałe, istotne zmiany w wyglądzie biustu. W czasie ciąży i karmienia piersią gruczoły mleczne rozrastają się, co prowadzi do powiększenia piersi. Po zakończeniu karmienia, gruczoły mleczne ponownie się zmniejszają, przez co piersi mogą stać się mniejsze i pozbawione jędrności. Dobrym wyjściem dla wielu młodych mam jest mastopeksja, czyli podniesienie piersi. Można je połączyć z powiększaniem biustu lub jako samodzielny zabieg.

Insulina i hormony tarczycy również mogą wpływać na wielkość piersi, ponieważ regulują ogólny metabolizm ciała i rozkład tkanki tłuszczowej, która stanowi dużą część biustu. Hormony są więc jednym z kluczowych czynników wpływających na rozmiar piersi, a wahania ich poziomu mogą prowadzić do zmian wielkości i kształtu.

Wiek

Wiek jest innym czynnikiem wpływającym na rozmiar i kształt piersi. Piersi rozwijają się i zmieniają się w ciągu całego życia kobiety, a te zmiany są często najbardziej widoczne w okresie dojrzewania i menopauzy.

Podczas dojrzewania, pod wpływem hormonów płciowych, zaczyna się rozwój piersi. W tym czasie następuje powiększenie gruczołów mlecznych i gromadzenie tkanki tłuszczowej, co prowadzi do zwiększenia rozmiaru piersi. Wielkość i kształt piersi osiągane w tym okresie są unikalne dla każdej kobiety i są w dużej mierze uwarunkowane genetycznie.

Podczas ciąży i karmienia piersią, piersi mogą znacznie się powiększyć, ponieważ gruczoły mleczne produkują mleko. Po zakończeniu karmienia piersią, piersi często powracają do swojego wcześniejszego rozmiaru, chociaż mogą być mniej jędrne.

W miarę starzenia się, piersi naturalnie tracą swoją jędrność. Jest to często wynikiem zmniejszenia produkcji estrogenów w okresie menopauzy, co prowadzi do zmniejszenia ilości tkanki gruczołowej. Dodatkowo, zmiany w składzie tkanki piersi, zwłaszcza zwiększenie proporcji tkanki tłuszczowej w stosunku do tkanki gruczołowej, mogą wpływać na kształt i objętość piersi.

Na wiele czynników zmieniających rozmiar biustu nie mamy wpływu, dlatego pozostają dwa wyjścia: zaakceptować wygląd piersi lub zdecydować się na ich powiększenie. W tym drugim wypadku, ważne jest jednak, aby skonsultować się z dobrym chirurgiem plastycznym, który profesjonalnie wykona zabieg oraz dobierze implanty, które nie tylko spełnią oczekiwania pacjentki, ale też będą pasować do jej sylwetki.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...