Feminizacja twarzy jest procesem, który umożliwia osiągnięcie bardziej kobiecych rysów twarzy. Często decydują się na to osoby przechodzące tranzycję M/K, ale nie tylko.
Przez dostępność różnych zaawansowanych technologii i metod w dziedzinie medycyny estetycznej, możliwe jest zmienianie subtelnych cech twarzy, aby nadać im bardziej delikatny i kobiecy wygląd. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kilku kluczowym zabiegom, które pomagają w feminizacji twarzy, w tym przesunięciu linii włosów, feminizacji bródki i przeszczepowi włosów u kobiet.

FFS: pytania na temat korekty płci

Zdecydowana większość osób akceptuje płeć przypisaną przy urodzeniu – zdarzają się jednak wyjątki. Takie osoby odczuwają dysforię płciową, czy silny dyskomfort związany z niespójnością między tożsamością płciową a ciałem i postrzeganiem przez społeczeństwo. Osoby transpłciowe doświadczające dysforii często zmieniają fryzurę i styl ubierania, aby wyglądać zgodnie ze swoją tożsamością płciową. Często nie rozwiązuje to jednak problemu, ponieważ przyczyną dysforii są miejsca intymne lub piersi czy ich brak. Źródłem dysforii może stać się również twarz, ponieważ rysy biologicznych kobiet i mężczyzn znacznie się różnią. Jeśli osoba transpłciowa wciąż jest postrzegana przez innych niezgodnie z jej tożsamością płciową, staje się źródłem bardzo dużego dyskomfortu, a nawet może prowadzić do izolacji i poważniejszych problemów psychicznych.

Nieoperacyjne zabiegi feminizacji lub maskulinizacji twarzy czasami nie są wystarczające, aby osoba transpłciowa poczuła się komfortowo w swoim ciele. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest właśnie FFS, czyli z angielskiego Facial Feminization Surgery (chirurgia feminizacyjna twarzy). Takie zabiegi wykonuje się u osób w trakcie tranzycji M/K, czyli którym przypisano przy urodzeniu płeć męską, ale czują się kobietami. Zakres operacji jest różny, w zależności od wyglądu pacjentki i efektu, który chce osiągnąć. Można tutaj wykonywać takie zabiegi, jak feminizacja żuchwy, feminizacja policzków, feminizacja brwi, korekcja redukcyjna kości czoła czy FFS korekta jabłka Adama. Jako uzupełnienie wykorzystuje się mało inwazyjne zabiegi, takie jak laseroterapia, zmniejszanie porów czy powiększanie ust.

Przeszczep włosów u kobiet

Problemy z utratą włosów dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiet, chociaż wzorzec łysienia często jest inny. Gęste, zdrowe włosy to dla wielu osób atrybut kobiecości, dlatego często wykonujemy takie zabiegi, jak przeszczep włosów u kobiet. Może być pomocny w przypadku kobiet, które przechodzą feminizację twarzy lub pragną odzyskać gęstość włosów. W trakcie przeszczepu włosy są pobierane z obszarów nieobjętych łysieniem w miejsca, gdzie utrata włosów jest widoczna. Przeszczep pozwala na stworzenie naturalnego konturu linii włosów i przywrócenie gęstości włosów, co przyczynia się do bardziej kobiecego i harmonijnego wyglądu twarzy.

Przeszczep włosów u kobiet w Klinice OT.CO w Warszawie

Przesunięcie linii włosów

Jedną z wielu różnic między męskimi i żeńskimi twarzami, jest linia włosów. Nie tylko u mężczyzn częściej pojawia się łysienie androgenowe z tzw. zakolami, ale też linia włosów jest wyższa i bardziej zbliżona do linii prostej, niż u kobiet. Przesunięcie linii włosów polega na precyzyjnym przemieszczeniu granicy między czołem a obszarem włosów, aby uzyskać bardziej zaokrąglony i kobiecy kontur twarzy. Zabieg ten przyczynia się do harmonijnego dopasowania linii włosów do reszty rysów twarzy i daje bardziej kobiecy efekt.

Różnice między kobiecą a męską linią włosów uwzględnia się również przy przeszczepach: żeby rozwiązać problem łysienia i uzyskać naturalny efekt, chirurg wyznacza nieregularną linię włosów, harmonijnie zgrywającą się z rysami twarzy. U osób transpłciowych wykonuje się nie tylko przeszczepy włosów, ale też przesunięcie skalpu. Ta metoda również pozwala nie nadać linii włosów bardziej kobiecy kształt. Warto zgłosić się na konsultację do doświadczonego chirurga, który potrafi dobrać odpowiednią technikę, zapewniającą wyraźny, a jednocześnie naturalny efekt.

Feminizacja bródki

Broda to kolejny ważny element, który wpływa na to, czy odbieramy twarz, jako męską czy kobiecą. U mężczyzn broda zwykle ma wyraźniejszy kształt i jest bardziej kanciasta. W przypadku feminizacji twarzy, stosuje się różne metody, aby wygładzić kształt bródki i nadać jej bardziej delikatny wygląd.

Zaokrągloną, kobiecą brodę można uzyskać kilkoma sposobami: trwałymi lub nie. Najmniej inwazyjną metodą jest ostrzykiwanie kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem. Pozwala to zmienić kształt bródki, ale naturalnie po pewnym czasie preparat się wchłania i jeśli chcesz zachować efekt, trzeba powtórzyć zabieg.

Trwałą metodą jest chirurgiczna feminizacja bródki. Zmiana ułożenia kości oraz ewentualne użycie implantu, pozwala skorygować kształt brody, tak żeby była bardziej zaokrąglona i delikatna. Zdarza się też, że rysy przestają być harmonijne przez nadmiar tkanki tłuszczowej. W takiej sytuacji, można wykonać również liposukcję, aby podbródek stał się subtelniejszy. Oprócz zmiany kształtu brody, osoby przechodzące tranzycję często decydują się też np. na laserowe usuwanie owłosienia, żeby cieszyć się gładką skórą bez obowiązku codziennego golenia.

U osób transpłciowych wykonuje się często te same zabiegi, co u osób cis-, które nie odczuwają dysforii, ale z jakiegoś powodu nie czują się komfortowo z wyglądem swojej twarzy czy ciała. FFS genioplastyka pozwala znacznie zmienić wygląd brody, która u mężczyzn często jest większa i szersza.

Charakterystyczną cechą męskich twarzy jest też wydatniejsza, ostrzejsza żuchwa o kątach bardziej zbliżonych do kąta prostego. Transpłciowe kobiety zazwyczaj czują się z tym niekomfortowo, podczas gdy wielu transmężczyzn marzy o bardziej wyrazistych, ostrych rysach. Oprócz operacji wygładzających rysy, można więc wykonać również implanty kątów żuchwy, w zależności od preferencji i tożsamości pacjenta.

Czy męskie i kobiece czoła wyglądają inaczej?

Osoby, które nigdy nie odczuwały dysforii płciowej, często nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo różnią się od siebie twarze kobiece i męskie. Tymczasem, różnicę widać praktycznie w każdym elemencie. Mowa tutaj nie tylko o linii włosów, ale też oczodołach, policzkach czy nawet czole.

U mężczyzn zazwyczaj pojawia się wyraźny tzw. grzbiet brwiowy, czyli wyraźny grzbiet kości biegnący tuż nad brwiami. Oprócz tego, kobiety często mają wypukłe czoło i mniej wcięte skronie. Te z pozoru niewielkie różnice mogą sprawiać, że osoby transpłciowe nie czują się dobrze ze swoją twarzą i wciąż są odbierane przez otoczenie w inny sposób, niż by tego chciały. Często wykonywanym zabiegiem jest więc również FFS plastyka czoła, która pozwala zeszlifować nadmiar tkanki kostnej lub na nowo ją ukształtować, aby nabrała bardziej kobiecego kształtu.

Różnicę widać też w przypadku brwi i oczodołów. U mężczyzn brwi znajdują się niżej – zazwyczaj poniżej łuku brwiowego, podczas gdy u kobiet są umieszczone wyżej – zazwyczaj nad łukami brwiowymi. Operacyjne podniesienie brwi pozwala więc nadać twarzy bardziej kobiecy wygląd czy ułatwia robienie makijażu.

Na czym polega feminizacja nosa?

Wiele osób transpłciowych czuje się niekomfortowo również z wyglądem swojego nosa. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, ale mężczyźni z reguły mają większe, dłuższe i szersze nosy. U kobiet czubek nosa zazwyczaj jest też wyraźniej skierowany w górę. Pomocna jest tutaj FFS plastyka nosa: podobnie jak u osób cispłciowych można stosować techniki otwarte lub zamknięte. Stopień inwazyjności zabiegu zależy przede wszystkim od oczekiwań i rysów konkretnej pacjentki: nie każdy biologiczny mężczyzna ma równie mocne i ostre rysy.

Co jeszcze można zrobić dla bardziej kobiecego wyglądu?

U kobiet kości policzkowe są bardziej wystające, a policzki – pełniejsze. Kości policzkowe i czubek podbródka zazwyczaj tworzą trójkąt. U kobiet transpłciowych często najpierw wykonuje się więc genioplastykę, a następnie wszczepia się implanty policzków. Dużym plusem tego rozwiązania jest trwałość, ponieważ zabiegu wszczepienia implantów nie trzeba powtarzać.

Jedną z typowo męskich cech wyglądu jest wyniosłość krtaniowa, potocznie nazywana jabłkiem Adama. Dla wielu kobiet transpłciowych staje się dużym kompleksem – na szczęście ten problem da się rozwiązać metodami chirurgicznymi. Wyjściem jest redukcja jabłka Adama.

Feminizacja twarzy: nie tylko dla trans

Oczywiście większość pacjentek decydujących się na feminizację twarzy to osoby, którym przy urodzeniu przypisano płeć męską. Zdarza się jednak, że potrzebę wykonania takiego zabiegu czują również kobiety cispłciowe, które uważają, że ich twarz jest zbyt męska i przez to nie czują się komfortowo. W takiej sytuacji również jak najbardziej można wykonać zabieg, o ile u pacjentki nie ma przeciwwskazań medycznych, a efekty, których oczekuje, są realne do osiągnięcia.

Feminizacja to proces, który umożliwia osiągnięcie bardziej kobiecych rysów twarzy. Przesunięcie linii włosów, feminizacja bródki i przeszczep włosów u kobiet to trzy ważne metody, które pomagają w tym procesie. Przed przystąpieniem do zabiegów ważne jest skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą, który indywidualnie dostosuje plan leczenia do Twoich potrzeb i oczekiwań.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...