Utrata jędrności skóry to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem tkanki słabną, ich napięcie zmniejsza się i w efekcie mogą powstawać zmarszczki, opadnięte powieki, obwisłe policzki i inne niedoskonałości. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele sposobów na rozwiązanie tego problemu i poprawę wyglądu skóry. Jednym z nich są nici kolagenowe. Na czym polega zabieg ich implantacji, kiedy się go zaleca i jakie przynosi efekty? Podpowiadamy.

Czym są nici kolagenowe?

Kolagen jest składnikiem strukturalnym naszej skóry, odpowiedzialnym za jej jędrność, elastyczność i młodzieńczy wygląd. Wraz z upływem czasu jego produkcja w organizmie maleje, co prowadzi do utraty napięcia i powstania zmarszczek. Nici liftingujące, to elastyczne włókna wykonane z syntetycznego kolagenu. Wykazują wysoką biokompatybilność i ulegają naturalnemu rozkładowi w tkankach, intensywnie stymulując procesy naprawcze. Proces ten jest powolny i przebiega stopniowo. Początkowo nici tworzą pod skórą swoiste rusztowanie, które podtrzymuje skórę, a następnie wchłania się, pozostawiając ją naturalnie jędrną i napiętą.

nici pdo warszawa

Jak wygląda lifting nićmi kolagenowymi?

Zabieg z użyciem nici kolagenowych jest zaliczany do procedur stosunkowo bezpiecznych i mało inwazyjnych. Nie wymaga szczególnego przygotowania i przebiega w zaledwie kilku krokach. W pierwszej kolejności odbywa się konsultacja z lekarzem, podczas której specjalista ocenia stan skóry pacjenta, wyklucza przeciwwskazania do wykonania procedury, a następnie omawia oczekiwania i możliwe do uzyskania efekty. Po zakwalifikowaniu do zabiegu aplikowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki któremu dyskomfort związany z implantacją jest minimalny.

haczykowe nici liftingujace

Nici wprowadza się pod skórę za pomocą bardzo cienkich i sterylnych igieł. Mogą być umieszczane w różnych warstwach skóry, w zależności od założonego efektu. Po implantacji nici lekarz delikatnie modeluje skórę, nadając jej pożądany wygląd i napinając zwiotczałe tkanki. Całość trwa około 30-60 minut, w zależności od liczby implantowanych nici i rozległości wybranego obszaru.

Jakie efekty można uzyskać, korzystając z nici kolagenowych?

Dużą zaletą zabiegu z wykorzystaniem nici kolagenowych jest fakt, że pierwsze efekty można zaobserwować niemal od razu po jego przeprowadzeniu. Na ostateczny rezultat trzeba jednak poczekać około 2 miesiące. Przez ten czas w tkankach zachodzą procesy regeneracyjne oraz trwa intensywna produkcja kolagenu i elastyny. Dzięki nim skóra po zabiegu nie tylko wygląda lepiej, ale również jest lepszej jakości. Poprawia się jej gęstość i napięcie. Zdarza się, że pacjenci mają obawy, że procedura zmieni ich rysy twarzy. Nie ma takiego ryzyka, ponieważ nici oddziałują jedynie na tkanki miękkie, nie naruszając struktur chrzęstnych ani kostnych.

Haczykowe nici PDO – kolagenowe nici na twarz i ciało

Efekty stosowania nici kolagenowych są wielowymiarowe. Przede wszystkim zabieg przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry, co skutkuje widocznym wygładzeniem zmarszczek. Pobudzona synteza kolagenu i elastyny poprawia sprężystość tkanek, a co za tym idzie – jędrność wybranego obszaru. W efekcie cera odzyskuje młodzieńczy wygląd i blask. Lifting nićmi kolagenowymi najczęściej przeprowadza się w okolicy twarzy, jednak z powodzeniem można go stosować również na szyję, dekolt i inne rejony ciała, gdzie zaczynamy obserwować objawy postępującego starzenia się organizmu.

Jak długo utrzymują się rezultaty?

Efekty zastosowania nici kolagenowych są przez wiele osób oceniane jako porównywalne do liftingu chirurgicznego i utrzymują się przez bardzo długi czas. Syntetyczne włókna ulegają stopniowemu rozkładowi w tkankach, jednocześnie stymulując produkcję naturalnego kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra powoli odzyskuje właściwą dla siebie jędrność, gęstość oraz napięcie. Rezultaty zastosowania nici mogą utrzymywać się przez kilkanaście miesięcy, a nawet do dwóch lat. Po upływie tego czasu implantację nici można powtórzyć. Co istotne, procedura jest jednorazowa. Nie ma konieczności wykonywania serii zabiegów. Doceniają to w szczególności osoby, które nie przepadają za kontaktem z igłami.

Okres rekonwalescencji nie wymaga podejmowania szczególnych działań, jednak warto unikać nadmiernego napinania skóry w pierwszych tygodniach. Jeżeli zabieg był przeprowadzany na okolice ust, warto powstrzymać się od ich szerokiego otwierania, aby efekty utrzymały się dłużej.

Wskazania do zastosowania nici kolagenowych

Nici liftingujące znajdują zastosowanie w różnych obszarach medycyny estetycznej, jednak najczęściej zaleca się ich implantację w przypadku osób z widocznymi oznakami starzenia się skóry, takimi jak zmarszczki czy wyraźna utrata jędrności. To także doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy borykają się z obwisłą skórą po znacznej utracie wagi. Stworzenie swego rodzaju podskórnego rusztowania z syntetycznego kolagenu i pobudzenie procesów regeneracyjnych daje możliwość wyraźnego poprawienia konturu twarzy i przywrócenia jej młodego wyglądu. Lifting nićmi doskonale sprawdza się do niwelowania widoczności cellulitu, redukowania podwójnego podbródka i podnoszenia opadających powiek oraz policzków. Nici można stosować wszędzie tam, gdzie pożądana jest poprawa kształtu tkanek.

Możliwe powikłania zastosowania nici liftingujących

Warto pamiętać, że rozmaite zabiegi medycyny estetycznej wiążą się z różnymi poziomami zagrożenia względem wystąpienia efektów ubocznych bądź powikłań. Niektóre procedury są ryzykowne, inne niemal całkowicie bezpieczne. Zastosowanie nici liftingujących nie wiąże się z istotnym niebezpieczeństwem. Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia, drobne zasinienia i tkliwość, jednak najczęściej całkowicie ustępują w ciągu kolejnych kilku dni. W nielicznych przypadkach może dojść do odczuwalnego stwardnienia i zwłóknienia skóry, które jest nadmierną reakcją tkanek na komponenty zawarte w niciach. W takiej sytuacji zalecana jest powtórna konsultacja ze specjalistą, który zarekomenduje możliwe rozwiązania.

Inną konsekwencją zabiegu może być tymczasowa nierówność lub asymetria twarzy. Nie jest ona jednak powodem do poważnych obaw, ponieważ można ją w szybki sposób skorygować, dodając w odpowiednim miejscu kolejną nić. Choć lifting nićmi jest prostą procedurą, powinien być zawsze przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów. W innym przypadku może dojść do podskórnej migracji implantowanych elementów, a nawet uszkodzenia nerwów. Do właściwego przeprowadzenia zabiegu konieczna jest doskonała znajomość anatomii i odpowiednie wykształcenie.

Nici kolagenowe – przeciwwskazania

Pomimo niskiego ryzyka i licznych korzyści, jakie może nieść ze sobą zastosowanie nici kolagenowych, istnieją pewne okoliczności, w których ich zakładanie jest niezalecane. Przeciwwskazania obejmują:

  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • skłonność do tworzenia się bliznowców,
  • aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
  • uszkodzona skóra w miejscu wykonywania zabiegu,
  • stany zapalne i choroby dermatologiczne,
  • nowotwory i leczenie onkologiczne,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • ogólne pogorszenie stanu zdrowia.

Warto pamiętać, że zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej są kwestią bardzo indywidualną. Z tego względu każdą procedurę poprzedza konsultacja ze specjalistą, który przeprowadza dokładny wywiad i badanie pacjenta. W przypadku stwierdzenia okoliczności wykluczających wykonanie liftingu nićmi kolagenowymi może zalecić alternatywne rozwiązania.

Dlaczego nici kolagenowe stały się hitem w świecie urody?

Lifting nićmi cieszy się rosnącą popularnością i trudno się temu dziwić. To zabieg, który nie wiąże się z dużym ryzykiem, za to oferuje doskonałe rezultaty, utrzymujące się przez długi czas. Efekty, które można zaobserwować po okresie rekonwalescencji, są spektakularne, a jednocześnie bardzo naturalne. Dzięki niciom można cieszyć się jędrną, napiętą i pełną młodzieńczego blasku skórą bez konieczności korzystania z inwazyjnych procedur chirurgicznych.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....