Peptydy stosowane w terapiach medycyny estetycznej są jednymi ze skuteczniejszych substancji o działaniu anti-aging. Ich zastosowanie w preparatach do mezoterapii sprawia, że zabiegi dają naturalne efekty. Peptydy działają w skórze praktycznie tak samo jak naturalne cząsteczki znajdujące się w organizmie człowieka. Odpowiadają za stymulowanie procesów naprawczych oraz regeneracyjnych w skórze. Dlatego uzyskuje się rezultat dogłębnej regeneracji, odmłodzenia skóry i opóźnienia pojawienia się nowych oznak starzeniowych.

Czym są peptydy?

Peptydy to cząsteczki aminokwasów połączone wiązaniami peptydowymi. Docierają do głębokich warstw skóry i mogą spełniać w nich różną rolę. Sprawdzają się w terapiach anti-aging czy w trychologii, jako wspomagacz przy „odzyskiwaniu” włosów.

Czytaj więcej: Terapia łysienia

Peptydy powstają w trakcie biosyntezy białek i są organicznymi związkami chemicznymi, które można pozyskiwać także w sposób sztuczny. Powoli stają się alternatywą dla białek roślinnych czy fizjologicznych. Wynika to z faktu, że docierają o wiele głębiej – wynika to z ich unikalnej budowy. Funkcjonowanie peptydów zależy od tego, jak wygląda ich łańcuch chemiczny. Bardzo często wykorzystuje się peptydy biomimetyczne – odmiana syntetyczna, której funkcje są takie same, jak czynników wzrostu znajdujących się w ciele człowieka. Ich praca uaktywnia się po aplikacji i daje wyraźne, ale naturalne efekty odmłodzenia. Wypełniacze w formie peptydów biomimetycznych idealnie współgrają w połączeniu z kwasem hialuronowym.

Peptydy mają odmienne właściwości i działanie. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy tych związków organicznych, które wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym:

 • neuropeptydy, których rolą jest hamowanie skurczów fibroblastów i spowolnienie pracy komórek. Dzięki temu wpływają na opóźnienie procesów starzenia się skóry czy tworzenia zmarszczek. Stanowią także blokadę dla uwalniania substancji odpowiedzialnych za skurcz mięśni. W efekcie powodują, że skóra zyskuje rozluźnienie, a mimika twarzy obniżenie. Neuropeptydy działają podobnie do botoksu,
 • peptydy transportujące, odpowiedzialne za wspomaganie substancji aktywnych do przenikania w głąb skóry. Najczęściej stosuje się peptydy miedziane, które wpływają także na proces syntezy elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Pomagają także hamować stany zapalne, redukują wolne rodniki i stymulują regenerację. To też idealna substancja do zastosowania w pielęgnacji pozabiegowej,
 • peptydy sygnałowe, które odpowiadają za stymulowanie syntezy kolagenu oraz elastyny. W efekcie po ich zastosowaniu skóra zyskuje jędrność oraz wygładzenie. Działają także nawilżająco, pielęgnują wiotką skórę i poprawiają owal twarzy. Peptydy sygnałowe przekazują sygnał do komórek organizmu o konieczności rozpoczęcia procesów naprawczych.

Peptydy stanowią więc naturalny katalizator produkcji białek w organizmie człowieka. Tworzą je krótkie łańcuchy aminokwasów, które są budulcem białek, które tworzą skórę i każdy inny organ. Aminokwasy pełnią wiele istotnych funkcji w naszym ciele. Odpowiadają za stymulowanie wzrostu mięśni, budowanie białek, regenerację komórek skóry czy wzmacnianie systemu odpornościowego.

Gdy aminokwasy łączą się ze sobą i tworzą krótkie łańcuchy, wtedy stają się peptydami. Jeśli z kolei dłuższe łańcuchy aminokwasów się ze sobą połączą, to powstają białka. Peptydy wysyłają sygnał do naszych komórek, aby tworzyły więcej białek, gdy te się rozpadają. Proces takiego rozpadu jest całkowicie naturalna, ale regeneracja białek wymaga większego czasu kiedy nasza skóra starzeje się czy jest narażona na pewne czynniki środowiskowe.

Dla kogo terapia peptydami będzie doskonałym wyborem?

Praktycznie każda osoba skorzysta z właściwości, jakie mają peptydy. Wykazują się silnym działaniem przy minimalnym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej stosowane są u osób, które mają skórę pozbawioną jędrności, ze zmarszczkami, bruzdami czy z problemami z nadmierną utratą włosów. Naturalna bariera ochronna skóry może zostać wzmocniona poprzez tzw. polipeptydy. To doskonałe związki chemiczne stosowane u osób z wrażliwą skórą.

Lipopeptydy z kolei pomagają przywrócić skórze elastyczność. Do najważniejszych wskazań obejmujących zastosowanie peptydów zalicza się m.in.:

 • utratę jędrności i gęstości skóry,
 • wygładzenie zmarszczek,
 • redukcję przebarwień,
 • ujednolicenie koloru skóry,
 • redukcja worków pod oczami,
 • konturowanie owalu twarzy,
 • wymodelowanie sylwetki,
 • cellulit.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Zabiegi za pomocą peptydów nie powodują skutków ubocznych, ale tak samo jak każda inna terapia, mają pewne przeciwwskazania do ich wykonania. Nie są polecane osobom z uczuleniem na składnik preparatu, zmianami skórnymi i chorobami skóry, infekcjami, chorobami autoimmunologicznymi. Do istotnych przeciwwskazań zalicza się także:

 • ciążę i karmienie piersią,
 • przyjmowanie niektórych leków (w tym sterydów),
 • nowotwory,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • nawracające anginy.

Jak przebiega terapia peptydami?

Przed podjęciem zabiegu za pomocą peptydów lekarz przeprowadza kwalifikację medyczną. W trakcie spotkania oceniany jest ogólny stan zdrowia Pacjenta, stopień rozległości problemów czy możliwe do uzyskania efekty. Dodatkowo lekarz zaplanuje plan leczenia. Poza tym terapia za pomocą peptydów nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien jednak pamiętać o tym, aby unikać przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kwasu acetylosalicylowego, preparatów oraz ziół dziurawca czy zwiększonych dawek witaminy E.

Terapia peptydowa obejmuje kilka terapii do mezoterapii. Każdy z nich zawiera również kwas hialuronowy i odpowiednio dobrany zestaw peptydów biomimetycznych. Innowacyjność tych produktów polega na wykorzystywaniu przedłużonego uwalniania składników aktywnych. W efekcie przez czternaście dni po iniekcji substancje w powolnym tempie uwalniają się, wnikając do głębokich warstw skóry.

Jalupro HMW – mezoterapia peptydowa Anti-Aging

Preparaty peptydowe aplikuje się w warstwy skóry poprzez iniekcję, a więc tradycyjną techniką mezoterapii. Aby uzyskać lepsze efekty, zaleca się wykonać serię zabiegów. Ich ilość zawsze dostosowywana jest indywidualnie w zależności od stanu skóry, rodzaju problemu czy stopnia jego zaawansowania.

Jakie efekty daje terapia peptydami?

Peptydy działają detoksykująco i regeneracyjnie. Redukują oznaki starzenia się skóry, wypełniają drobne zmarszczki, wyrównują koloryt skóry oraz jej strukturę. Dodatkowo wspomagają walkę z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową i pobudzają procesy naturalnej lipolizy. Rezultatem jest więc wzmocnienie elastyczności skóry oraz poprawa jej kondycji. Po zabiegu skóra Pacjenta jest wyraźnie napięta, jędrna oraz sprężysta. Rezultaty widoczne są już po pierwszej serii zabiegów, ale dla uzyskania zadowalających efektów zaleca się wykonać serię 2 – 3 w odstępach do około 4 tygodnie.

Na jakie partie ciała stosuje się peptydy?

Peptydy idealnie sprawdzają się w trakcie zabiegów przeciwstarzeniowych. Aplikowany jest w skórę twarzy, szyi i dekoltu za pomocą mezoterapii. To kompleks siedmiu peptydów, który rozluźnia włókna mięśni mimicznych i prowadzi do wygładzenia skóry oraz redukcji zmarszczek. Preparat stymuluje również regenerację komórek skóry, a zawartość nieusieciowanego kwasu hialuronowego zapewnia dogłębne nawilżenie skóry, ułatwiając przenikanie peptydów.

Mezoterapia w Klinice OT.CO w Warszawie

Peptydową terapię stosuje się głównie na twarz oraz w okolice dekoltu. Preparat rewitalizuje i odmładza skórę tych obszarów. Pobudza regenerację skóry, prowadząc do przywrócenia jej objętości oraz jędrności. Zmarszczki są stopniowo wygładzane, a dzięki zabezpieczeniu komórek przed promieniowaniem UV, opóźnia się procesy starzeniowe skóry.

Peptydy przeznaczone są także do iniekcji w delikatną skórę okolicy oczu. Ujędrniają i wygładzają ją, zmniejszając widoczne worki pod oczami. Dzięki temu Pacjent zyskuje promienne spojrzenie.

Idealnie sprawdzą się także jako terapia depigmentacyjna, która redukuje przebarwienia o różnym pochodzeniu oraz zapobiega powstawaniu nowych. Po zabiegu skóra zyskuje rozjaśnienie, a jej koloryt ma wyrównany koloryt. Dochodzi także do procesu jej regeneracji i naturalnej korekty drobnych zmarszczek.

Peptydy stosowane są również do miejscowego redukowania tkanki tłuszczowej. Związki chemiczne poprawiają elastyczność i kondycję skóry, dlatego zyskuje ona gładkość oraz wyraźne napięcie. Terapia idealnie sprawdza się w obszarze żuchwy, w celu uniesienia obrysu twarzy, a także przy usunięciu podwójnego podbródka. Peptydy sprawdzają się również doskonale w walce z cellulitem. Nasilają lipolizę, ale jednocześnie nie powodują uszkodzenia komórek tłuszczowych. W efekcie zabieg nie wymaga dodatkowej rekonwalescencji i nie powoduje zagrożenia dla zdrowia Pacjenta.

Peptydy stanowią także idealny składnik różnych koktajli do mezoterapii, które składają się ze składników aktywnych – peptydów, kwasu hialuronowego czy krzemu. Taka kuracja doskonale wygładza zmarszczki, przyczynia się do rewitalizacji skóry i przywraca jej objętość czy sprężystość. Dzięki obecnemu w preparacie kwasowi hialuronowemu, skóra zyskuje głębokie i długotrwałe nawilżenie. Jej powierzchnia staje się miękka, zyskuje elastyczność i młodszy wygląd. Kwas ten jest niezbędnym składnikiem w profilaktyce anti-aging. Wykazuje się silnymi właściwościami napinającymi i redukującymi zwiotczenie skóry twarzy czy ciała.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....