Piękna i smukła sylwetka to marzenie wielu kobiet. Z pewnością niejedna z nas stosowała co najmniej kilka różnych diet, które być może przynosiły pewne efekty, ale nie udawało się ich utrzymać na długo. Każdy organizm jest inny, dlatego nie zawsze regularne i działające na innych ćwiczenia oraz regularna, zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta są w stanie pomóc. Na szczęście z pomocą przychodzi liposukcja kawitacyjna – bezinwazyjny, skuteczny i stosunkowo niedrogi sposób na osiągnięcie wymarzonej figury!

Dla kogo liposukcja kawitacyjna to zabieg idealny?

Każda osoba, która marzy o pięknej figurze i zrzuceniu uciążliwych, nadprogramowych kilogramów w stosowane diety, zabiegi oraz kuracje, wkłada nie tylko wiele wysiłku fizycznego, czasu i pieniędzy, ale także emocji. Starając się przestrzegać założeń i zasad odpowiednich planów odchudzających, zawsze pokładamy nadzieję w oczekiwanym efekcie. Niestety w większości przypadków się to nie udaje, a my tracimy chęć do dalszego działania. Tak nie musi być!

Niezależnie od tego, czy zmagamy się z dużą nadwagą, czy tylko z kilkoma kilogramami w określonym i trudnym do wymodelowania miejscu, liposukcja kawitacyjna umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii z zakresu medycyny estetycznej. Największą zaletą tego zabiegu jest połączenie charakterystycznej i skutecznej metody liposukcji i jej bezinwazyjnym i bezbolesnym przeprowadzaniem. To między innymi dlatego wiele osób do tej pory powstrzymywało się z decyzją o radykalnym (ale skutecznym!) działaniu za pomocą metody odsysania tłuszczu przez liposukcję. Dzięki połączeniu jej z kawitacją nie trzeba mieć obaw o skutki ingerencji chirurgicznej, bolesność czy rekonwalescencję.

Co to jest liposukcja kawitacyjna i czym różni się od liposukcji tradycyjnej?

Liposukcja kawitacyjna nazywana jest inaczej ultradźwiękową. To zabieg wyszczuplający, który polega na rozrywaniu błon komórkowych komórek tworzących tkankę tłuszczową przy pomocy oddziaływania na dany obszar falami ultradźwiękowymi. Jest to innowacyjna forma liposukcji, która w odróżnieniu od tradycyjnego odsysania tłuszczu nie wymaga wykonywania nacięć na skórze i wprowadzania przez nie specjalnie przystosowanych igieł, które mają za zadanie odessanie nadmiernej ilości tłuszczowej.  Tego typu zabieg, choć przynoszący oczekiwane efekty, wiązał się z okresem rekonwalescencji po zabiegu i odczuwaniem bólu związanego z ingerencją chirurgiczną.

liposukcja kawitacyjna zasada działania

W przypadku liposukcji kawitacyjnej jest zupełnie inaczej. Dzięki temu, że działania nie wymagają skalpela i w związku z tym również długiego gojenia ran po ingerencji, tuż po wykonaniu zabiegu można powrócić do wykonywania codziennych zajęć i obowiązków.

Na czym polega liposukcja ultradźwiękowa?

Liposukcja kawitacyjna wykorzystuje w swojej procedurze działanie ultradźwięków o niskiej częstotliwości. Głębokie warstwy tkanek zostają poddane masażowi, dzięki czemu dochodzi do znacznego usprawnienia przepływu limfy, poprawy funkcjonowania układu krążeniowego i metabolizmu komórkowego.

Dodatkowo ciepło, które powstaje podczas wykonywania zabiegu działa niezwykle odprężająco na mięśnie, jednocześnie znieczulając skórę. To doskonała okazja do odżywienia skóry i jej pielęgnacji, gdyż rozgrzane tkanki znacznie bardziej podatne są na wchłanianie różnych substancji. Dlatego podczas liposukcji kawitacyjnej aplikowane są specjalnie dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta preparaty witaminowe, odżywcze i kosmetyczne.

Jak przebiega liposukcja kawitacyjna?

Liposukcja kawitacyjna polega na przeprowadzeniu przez wykwalifikowanego specjalistę dwóch etapów. Pierwszy z nich ma na celu odpowiednie przygotowanie tkanki tłuszczowej do właściwego działania. Polega to na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego (IR). Za jego pomocą dochodzi do rozgrzania danego obszaru ciała przy użyciu specjalnej głowicy. Promieniowanie dociera do głębokich warstw tkanki tłuszczowej i powoduje jej upłynnienie. W ten sposób komórki tłuszczowe stają się podatne na działanie całego zabiegu.

W drugim etapie dany obszar ciała zostaje poddany działaniu ultradźwięków. Odpowiednio dobrana fala ultradźwiękowa rozrywa rozgrzane komórki, dzięki czemu zostaje z nich uwolniony tłuszcz oraz trójglicerydy. Te natomiast transportowane są przy pomocy układu limfatycznego i naczyniowego bezpośrednio do wątroby, gdzie następuje ich metabolizm. Dzieje się to na podobnej zasadzie jak przemiana materii tłuszczowej dostarczana na co dzień z pożywieniem. W wyniku tego procesu nadmiar tłuszczu wydalany jest z organizmu. Cały zabieg liposukcji kawitacyjnej przeprowadzany na jednym obszarze ciała trwa od 20 do 30 minut.

Ile zabiegów liposukcji kawitacyjnej przyniesie oczekiwany efekt?

Jak w przypadku każdego zabiegu, tak i w przypadku odsysania tłuszczu przy pomocy ultradźwięków kwestia ilości potrzebnych zabiegów jest indywidualna. U większości osób pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym razie. Jednak aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej w sposób efektywny i satysfakcjonujący zazwyczaj potrzebna jest seria zabiegów. Ich ilość zależy również od wybranego obszaru ciała. Waha się jednak między 6 a 10 zabiegami, które powinny być wykonywane regularnie.

W początkowej fazie serii liposukcji kawitacyjnej zabiegi wykonywane są co tydzień. Następnie dla utrwalenia efektów przynajmniej raz w miesiącu. Należy pamiętać, że ani liposukcja kawitacyjna, ani żaden inny zabieg odchudzający nie daje gwarancji smukłej sylwetki na zawsze. Utrzymanie efektu osiągniętego dzięki liposukcji wymaga przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, uprawiania regularnych ćwiczeń fizycznych i wypijania dużej ilości wody. Wypracowanie takich nawyków nie tylko pozwoli na długo cieszyć się smukłą sylwetką, ale przyczyni się również do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrej kondycji włosów, skóry, paznokci oraz lepszego samopoczucia na co dzień.

Wskazania do liposukcji kawitacyjnej – nie tylko tłuszcz!

Dzięki liposukcji kawitacyjnej można pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej z różnych obszarów ciała. Są to pośladki, nogi, uda, brzuch, ale także mniejsze obszary ciała, takie jak środkowa część kolan i ud, kostki, ręce czy odcinek lędźwiowo-krzyżowy pleców, w którego obrębie tworzą się tzw. boczki.

Ponadto liposukcja ultradźwiękowa polecana jest na cellulit. Działanie rozgrzewające w połączeniu z rozbijaniem komórek tłuszczowych sprzyja wygładzaniu i ujędrnianiu skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku ud. Możliwość dostarczenia w głąb skóry preparatów odżywczych i witaminowych pozwala także zaradzić niekorzystnemu kolorytowi skóry czy obecności tzw. pajączków. Wiele z aplikowanych podczas zabiegu substancji i związków działa również ujędrniająco, napinająco, wygładzająco i wpływa widocznie na odmłodzenie skóry w obszarze zabiegu.

Kto nie może skorzystać z liposukcji kawitacyjnej? Przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, liposukcji kawitacyjnej nie można przeprowadzać u kobiet ciężarnych, w okresie laktacji i menstruacji. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również osteoporoza, niewydolność krążenia, niewydolność wątroby, zaburzenia krzepliwości krwi, zakrzepowe zapalenie żył, różne choroby skóry, zmiany skórne (np. wypryski, trudno gojące się rany, świeże blizny), rozrusznik lub zastawka serca oraz obecność implantów i innych przedmiotów z metalu. Liposukcji ultradźwiękowej nie mogą być również poddani cukrzycy, epileptycy, chorzy na stwardnienie rozsiane oraz osoby z przebytym nowotworem w okresie do pięciu lat po wyleczeniu choroby.

Z obszarów, w obrębie których wykonuje się liposukcję kawitacyjną, wyłączone są okolice genitaliów, pachwiny, pachy, zgięcia kolan, szyja, twarz, głowa, dłonie i stopy.

Przed i po zabiegu – o czym pamiętać?

Zabieg liposukcji kawitacyjnej nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Na około dwa tygodnie przed nim nie należy zażywać leków, które mogą powodować zmniejszenie krzepliwości krwi. Są to takie substancje jak np. heparyna i kwas acetylosalicylowy.

Przeprowadzenie zabiegu nie wymaga też żadnej rekonwalescencji. Należy jednak pamiętać, szczególnie pomiędzy zabiegami w serii, aby stosować się do zaleceń dietetycznych i pić dużo wody (minimum 1,5 litra dziennie). Usprawni to wydalanie tłuszczów z wątroby, wspomoże jej pracę i pozwoli osiągnąć lepsze efekty.

Efekty liposukcji kawitacyjnej

Liposukcja kawitacyjna pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic, które są trudne do wymodelowania podczas stosowania diety. To także szansa dla osób, które z powodu różnych schorzeń nie mogą schudnąć lub jest to szczególnie utrudnione, jak np. w przypadku chorób tarczycy.

Jednym z najbardziej docenianych i zadowalających skutków przeprowadzenia liposukcji ultradźwiękowej jest brak uporczywego efektu jo-jo – bardzo powszechnego problemu w przypadku stosowania diet odchudzających. Dzięki zabiegowi liposukcji możliwe jest więc zredukowanie tkanki tłuszczowej, wymodelowanie sylwetki, pobudzenie krążenia i procesów przemiany materii, ujędrnienie i odżywienie skóry oraz widoczna redukcja cellulitu.

Ile kosztuje liposukcja kawitacyjna?

Koszt pojedynczego zabiegu w zależności od miejsca i rozległości obszaru waha się zazwyczaj między 70 a 150 zł. Jednak w przypadku tego typu terapii odchudzającej zalecane jest wykonanie kilku zabiegów. Dlatego też większość placówek wykonujących liposukcję kawitacyjną oferuje bardzo korzystne ceny za całą serię. I tak, za kilka zabiegów w pakiecie, które dają widoczne i zadowalające efekty, zapłacić trzeba od 600 do 1300 zł. Jest to więc nieporównywalnie najkorzystniejsza opcja wyszczuplania i modelowania sylwetki, zwłaszcza że nie wymaga rekonwalescencji i jest bezbolesna.

Źródła:
  1. https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/844/829
  2. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/06/ACM-2021-03-vJ-Domagalska.pdf
  3. https://ojs.pum.edu.pl/pomjlifesci/article/view/8
piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...