wzgorek lonowy

Wzgórek łonowy to trójkątna wypukłość nad spojeniem łonowym, utworzona przez nagromadzoną tkankę tłuszczową. Ta część sromu przechodzi u dołu w wargi sromowe większe, natomiast po bokach i u góry łączy się odpowiednio z pachwinami i brzuchem. Grubość wzgórka łonowego waha się zazwyczaj w granicach 2-8 centymetrów, jednak w przypadku bardzo otyłych osób może być większa. U dojrzałych kobiet skóra w tym obszarze pokryta jest włosami.

Istotną funkcją wzgórka łonowego jest ochrona spojenia łonowego przed urazami w czasie stosunku seksualnego. Poza tym jednak wzgórek pełni głównie funkcje estetyczne, ponieważ częściowo przykrywa pozostałe części sromu, których wygląd wielu kobietom wydaje się nieatrakcyjny. Powszechną praktyką mającą na celu poprawę wyglądu okolic intymnych jest usuwanie ze wzgórka łonowego owłosienia, które uznawane jest za nieestetyczne i utrudniające higienę. Ginekolodzy często odradzają jednak pełną depilację ze względu na to, że włosy łonowe stanowią dla ujścia pochwy dodatkową barierę ochronną zatrzymującą patogeny.

Kobiety obdarzone dużym wzgórkiem łonowym często są niezadowolone z jego wyglądu. Trudno jest jednak poradzić sobie z tym problemem we własnym zakresie, ponieważ nie istnieją skuteczne ćwiczenia modelujące wzgórek łonowy, a pozbycie się zbędnych kilogramów nie gwarantuje zmniejszenia się ilości tkanki tłuszczowej w tym obszarze, zwłaszcza jeśli kobieta wraca do formy po ciąży. Wówczas pomocne okazują się zabiegi liposukcji, na przykład zaawansowana metoda liposukcji Vaser Lipo.

Polecane zabiegi