Poród siłami  natury ma wiele niewątpliwych zalet, zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki. Bardzo często jest także powodem wielu przykrych „pamiątek”. Wśród nich jest m.in. blizna po nacięciu krocza, zbyt luźna pochwa, czy też problem z nietrzymaniem moczu. Kobiety, które długo borykają się z tym problemem, mogą rozważyć skorzystanie z dobrodziejstw, jakie stwarza ginekologia estetyczna.

Poród jest ogromnym wysiłkiem fizycznym dla organizmu. Co prawda ciało kobiet jest przystosowane do rodzenia dzieci, ale poród naturalny może wywołać naciągnięcie pochwy i krocza. Bardzo często nadwyrężone mięśnie dochodzą do poprzedniego stanu w kilkanaście dni po porodzie. Czasem natomiast wymagają większego nakładu pracy. Do najczęstszych „pozostałości”, z którymi kobiety po porodzie muszą się zmagać, zalicza się nietrzymanie moczu spoczynkowe lub wysiłkowe. Równie często występuje nadmierna suchość i luźność pochwy. Dolegliwości czasem nawet uniemożliwiają satysfakcjonujący stosunek seksualny. Nacięcie krocza wywołuje także obecność uciążliwych blizn i zrostów, które pozbawiają kobietę poczucia atrakcyjności, a także powodują ból i bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pacjentki skarżą się także na przerost warg sromowych większych lub mniejszych – problem natury estetycznej.

Czym zajmuje się ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna skupia się na chirurgicznej poprawie wyglądu narządów płciowych, eliminacji uciążliwych dolegliwości oraz polepszeniu funkcji seksualnych. Oferuje wiele  zabiegów zaczynając od waginoplastyki, ostrzykiwania kwasem hialuronowym, toksyną botulinową, aż po abrazję jamy macicy.

modelowanie plastyka warg sromowych

Pacjentki to zwykle kobiety, które przeszły poród oraz menopauzę. Zdarza się również tak, że problem z nietrzymaniem moczu, zbyt luźną pochwą i niesatysfakcjonującym wyglądem okolic intymnych dotyka kobiety przed menopauzą, które jeszcze nie rodziły. Dzięki ofercie nowoczesnych klinik takie pacjentki mogą skorzystać z nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych zabiegów.

O czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o zabiegu?

Suchość pochwy czy nietrzymanie moczu to problemy, w wyniku których nie należy podejmować pochopnej decyzji o zabiegu z zakresu ginekologii estetycznej. Trzeba głównie zakomunikować zaistniałą sytuację lekarzowi – ginekologowi. Źródło dyskomfortu stanowią czasem np. infekcje intymne, które leczy się głównie farmakologicznie. W pozostałych sytuacjach pomocne mogą być m.in. ćwiczenia lub ostrzykiwanie cewki moczowej specjalnym preparatem.

Zespół luźnej pochwy można natomiast leczyć regularnym i konsekwentnym wykonywaniem ćwiczeń mięśni Kegla. Powinny one być przeprowadzane na tyle intensywnie, aby faktycznie przyniosły rezultaty. Należy także dbać o poziom higieny intymnej po porodzie – szczególnie gdy zastosowano nacięcie krocza.

Z jakich zabiegów ginekologii estetycznej można skorzystać po porodzie?

Jedną z największych zalet ginekologii estetycznej jest mała inwazyjność. Terapia zabiegowa w zdecydowanej większości wykonywana jest za pomocą lasera. Leczenie bez skalpela skraca okres rekonwalescencji, a pacjentka może szybko wrócić do normalnego funkcjonowania. Ginekologia miejsc intymnych to działanie, podczas którego trzeba jednak zastosować innego rodzaju laser, niż w przypadku pozostałych części ciała. Okolice intymne wyróżniają się delikatnością i wrażliwością tkanek. Właśnie dlatego wszystkie tego typu zabiegi muszą być przeprowadzane przez doświadczonego, umiejętnego lekarza.

  • Lifting krocza. Zabieg ginekologii estetycznej, który przeprowadza się u pacjentek po nacięciu krocza oraz u tych, u których doszło do jego pęknięcia. Lifting jest niezbędny np. w sytuacji niewystarczającego zszycia na sali porodowej. Przeprowadza się wówczas zabieg, który ma na celu zwężenie rozluźnionej tkanki mięśniowej. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne, wchłanialne nici zaopatrzone w haczyki. Po zabiegu stosuje się środki odkażające. Trzeba także powstrzymywać się od kontaktów seksualnych na kilka tygodni.
  • Laserowa rewitalizacja pochwy. W wyniku porodu spada także napięcie pochwy. Efektem tego jest znaczne zmniejszenie satysfakcji ze współżycia. Dzięki działaniu lasera kolagen w błonie śluzowej ulega stymulacji. W efekcie ściany pochwy stają się bardziej napięte i zyskują jędrność. Po zabiegu przez około 2 tygodnie należy się powstrzymywać od współżycia.
  • Plastyka warg sromowych. Po porodzie zmianie może ulec także wygląd warg sromowych. W rezultacie zarówno wargi sromowe, jak i okolice krocza tracą jędrność, nawilżenie, a podczas stosunku seksualnego kobiecie towarzyszy ból. W takim przypadku ginekologia estetyczna proponuje zabieg rewitalizacji pochwy osoczem bogatopłytkowym. Ten autoimmunologiczny materiał pobierany jest bezpośrednio z krwi pacjentki. Pobraną krew przygotowuje się w specjalnej wirówce, a następnie aplikuje się uzyskane osocze za pomocą cienkiej igły w okolice warg sromowych, krocza i śluzówki przedsionka pochwy. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu należy się powstrzymać od współżycia z partnerem.

Wymienione zabiegi nie wyczerpują oferty medycznej ginekologii estetycznej. Specjalista po przeprowadzonym wywiadzie medycznym i badaniu może wdrożyć odpowiednie leczenie dla pacjentki. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, należy jednak udać się na konsultację także ze swoim ginekologiem.

Kiedy można skorzystać z oferty zabiegów ginekologii estetycznej?

Z uwagi na fakt m.in. potrzeby znieczulenia, zabiegi ginekologii estetycznej zaleca się wykonać po zakończonym okresie karmienia piersią. Możliwe jest przeprowadzenie ich wcześniej. W takim przypadku jednak minimum 24 godziny nie można przystawiać dziecka do piersi. Kobieta niekarmiąca piersią od porodu, musi odczekać minimum 3 miesiące.

Decydując się na zabiegi ginekologii estetycznej po porodzie, trzeba mieć na uwadze, że jak przy każdej operacji, mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Zwykle występują jednak przy bardziej inwazyjnych zabiegach. Czasem mogą zdarzyć się niewielkie krwiaki, które jednak znikają samoistnie.

Warto natomiast pamiętać, że klucz do sukcesu i skuteczności zabiegów ginekologii estetycznej stanowi wybór odpowiedniego specjalisty. Doświadczenie, a także najlepszej jakości sprzęt to elementy, na których nie należy oszczędzać przy wyborze kliniki.

Jak przygotować się do zabiegu ginekologii estetycznej?

W zależności od rodzaju zabiegu może on być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wcześniej trzeba jednak wykonać kilka ważnych badań. Należą do nich m.in. morfologia oraz grupa krwi. Konieczne są aktualne wyniki standardowych badań ginekologicznych – przede wszystkim cytologii i USG.

Temat bez tabu

Ginekologia estetyczna po porodzie, choć może być krępującym tematem, to nie ma się czego wstydzić. Zabiegi wykonują profesjonaliści, których zadaniem jest przede wszystkim pomóc pacjentce i przywrócić zadowolenie z codziennego funkcjonowania. Specjaliści z zakresu ginekologii estetycznej są takimi samymi lekarzami, jak pediatra, czy też neurolog. Dolegliwości poporodowe stref intymnych nie są więc niczym wstydliwym i wbrew pozorom zmaga się z nimi wiele kobiet.

#Asymetria warg sromowych #Duże wargi sromowe #Duży wzgórek łonowy #Suchość pochwy #Wyciek z cewki moczowej
agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...