Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który niesie ze sobą wiele zmian. W tym okresie poziom estrogenów spada, co nieuchronnie odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Warto zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety podczas menopauzy, aby lepiej zrozumieć ten proces i wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Menopauza: naturalny etap w życiu kobiety

Menopauza to naturalny proces biologiczny, który ma miejsce w życiu każdej kobiety. Na tym etapie organizm przestaje produkować żeńskie hormony płciowe: estrogeny i progesteron, co prowadzi do zakończenia cykli menstruacyjnych. Zazwyczaj zaczyna się między 45. a 55. rokiem życia. Przyczyną menopauzy jest wyczerpanie zapasów komórek jajowych w jajnikach. Jajniki to organy, które produkują hormony i jajeczka. W momencie narodzin kobieta ma już wszystkie komórki jajowe, jakie będzie miała przez całe życie. Z wiekiem ich liczba naturalnie maleje. Kiedy zostaje ich bardzo niewiele, produkcja hormonów spada, co prowadzi do zmiany cykli menstruacyjnych i w końcu do menopauzy.

Jakie są najważniejsze zmiany w organizmie w okresie menopauzy?

W okresie menopauzy kobieta doświadcza wielu zmian hormonalnych, które wpływają na cały organizm. Należą do nich przede wszystkim:

  • Zmniejszenie produkcji hormonów płciowych: wygasanie funkcji jajników prowadzi do spadku produkcji estrogenu i progesteronu.
  • Nieregularne miesiączki: zmiany hormonalne powodują nieregularność cyklu miesiączkowego, aż do całkowitego ustania miesiączek.
  • Uderzenia gorąca: nagłe uczucie gorąca i zaczerwienienie twarzy to częste objawy menopauzy.
  • Poty nocne i bezsenność: spadek poziomu estrogenów może prowadzić do problemów ze snem i nadmiernego pocenia się w nocy.
  • Zmiany nastroju: wahania hormonalne mogą prowadzić do zmian nastroju, drażliwości i depresji.
  • Zmniejszenie gęstości kości: niski poziom estrogenów zwiększa ryzyko osteoporozy.
  • Zmiany skórne: skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna, a zmniejszona produkcja kolagenu może prowadzić do pojawienia się zmarszczek.
  • Suchość skóry i pochwy: spadek poziomu estrogenów może powodować suchość skóry i pochwy, co prowadzi do dyskomfortu podczas stosunku.
  • Przerzedzenie włosów: zmniejszenie poziomu estrogenu może prowadzić do utraty masy włosów lub ich przerzedzenia.
  • Zwiększone ryzyko chorób serca: estrogen ma wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, więc menopauza może zwiększać ryzyko chorób serca.

Dlaczego w okresie menopauzy procesy starzenia przyspieszają?

Menopauza to naturalny proces biologiczny, który jest częścią starzenia się organizmu kobiety. W okresie menopauzy produkcja estrogenu – hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie młodości i jędrności skóry – znacznie się zmniejsza. To prowadzi do osłabienia struktury kolagenowej skóry, jej wysuszenia, utraty elastyczności, a także powstawania zmarszczek. Zjawisko to dotyczy nie tylko skóry na twarzy, ale i całego ciała. Właśnie dlatego w tym okresie wiele kobiet zauważa, że procesy starzenia wydają się przyspieszać. Na przykład, kobieta może zauważyć, że jej brwi opadają. Twarz wydaje się smutna, zmęczona i optycznie dodaje lat. Na szczęście, dzięki współczesnej chirurgii plastycznej udaje się odwrócić, nawet tak zaawansowane procesy starzenia. Rozwiązaniem jest np. podniesienie brwi, które pozwala zwiększyć napięcie czoła, zredukować zmarszczki i sprawić, że kontur twarzy stanie się wyraźniejszy. Zabieg może być pomocny również przy problemie opadających powiek. Procedura podniesienia brwi jest jednym ze sposobów na przywrócenie młodzieńczego wyglądu twarzy i zniwelowanie efektów starzenia skóry, które stają się bardziej widoczne w okresie menopauzy.

Czy menopauza ma wpływ na kondycję włosów?

Tak, menopauza ma zdecydowany wpływ na kondycję włosów. Zmniejszona produkcja estrogenów prowadzi do spowolnienia procesów wzrostu włosów, co może objawiać się zwiększonym wypadaniem włosów i ich zauważalnym przerzedzeniem. Skóra głowy również staje się suchsza, co może skutkować swędzeniem, łupieżem lub innymi problemami skórnymi. Zmieniają się też jakość i struktura włosów – stają się cieńsze, bardziej łamliwe i matowe. Warto umówić się do specjalisty: trycholog w Warszawie pomoże zdiagnozować przyczynę problemów z włosami i skórą głowy, a następnie zaproponuje skrojone na miarę rozwiązania. Profesjonalne produkty i zabiegi są bez porównania skuteczniejsze od odżywek dostępnych w drogeriach czy suplementów na porost włosów, których składy często pozostawiają wiele do życzenia.

Jakie zabiegi poprawią komfort życia w okresie menopauzy?

Oczywiście, takie czynniki jak aktywność fizyczna, zdrowa dieta czy rozładowywanie stresu, poprawiają jakość w każdym wieku. Nie wszystkich problemów związanych z menopauzą da się jednak pozbyć takimi metodami. Jedną z częstych dolegliwości są dyskomfort i suchość pochwy, które wpływają negatywnie na jakość życia seksualnego. Nie oznacza to, że tak już musi być i należy się z tym pogodzić. Rozwiązaniem jest rewitalizacja pochwy, która pozwala poprawić nawilżenie, elastyczność oraz ujędrnienie tkanek intymnych. Ważne jest, aby pamiętać, że menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety i nie ma powodów do wstydu czy zaniechania aktywności seksualnej. Pamiętaj, że profesjonalne wsparcie specjalistów może znacząco poprawić komfort życia w tym trudnym okresie.

Wiele kobiet obawia się menopauzy i związanych z nią zmian. Trudno się temu dziwić, ale warto pamiętać, że jest to naturalny etap w życiu kobiety, a wiele dolegliwości można rozwiązać z pomocą medycyny estetycznej i/lub chirurgii plastycznej. Warto skonsultować się ze specjalistą, żeby zachować jakość życia, mimo upływu lat.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....