wiotka skóra

Wiotka skóra to problem, który dotyczy całego ciała. Starzenie się to naturalny proces następujący z czasem. Mają na niego wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.  Skóra jest jednym z pierwszych elementów, które ulegają starzeniu, a efekt tego procesu jest na niej najbardziej widoczny.

Wiotka skóra to efekt naturalnych procesów starzenia. Wraz z upływem czasu, skóra traci swoją elastyczność i staje się sucha. Problem ten może także pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Powoduje utratę elastyczności oraz zanik kolagenu. Badania dowodzą, że skóra poddana ekspozycji słonecznej, a więc przede wszystkim skóra twarzy, dekoltu, ramion, wyprzedza swój metrykalny wiek nawet o 30 lat.

  • Utrata elastyczności skóry w przypadku ciała może być spowodowana znaczną utratą wagi. Problem ten dotyczy także kobiet po ciąży – przede wszystkim okolic brzucha.
  • W przypadku twarzy z czasem następuje opadanie jej owalu. Jest to wynik wysuszenia skóry oraz zmian w jej elastyczności. Utrata konturów twarzy to skutek zwiotczenia mięśni mimicznych.

Jakie konsekwencje dla zdrowia ma wiotka skóra na całym ciele?

Wiotka skóra na całym ciele może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Przede wszystkim zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry – wtedy jest bardziej podatna na otarcia, zadrapania i inne obrażenia, co z kolei zwiększa ryzyko infekcji. Dodatkowo skóra pozbawiona jędrności i elastyczności jest podatniejsza na promieniowanie UV. To natomiast zwiększa ryzyko poparzeń słonecznych i może przyspieszyć proces starzenia się skóry, a nawet zwiększyć ryzyko raka skóry.

Wiotka skóra na całym ciele wpływa też negatywnie na samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Pacjenci z widocznymi oznakami starzenia się skóry mogą doświadczyć frustracji, niepokoju i obniżonej pewności siebie. Warto pamiętać też o tym, że takie problemy zdrowotne prowadzą do ograniczenia ruchomości – szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest nadmiernie wiotka.

Jakich partii ciała może dotyczyć problem wiotkiej skóry?

Problem ten występuje na różnych obszarach ciała i może być związany z wieloma czynnikami. Częstym zjawiskiem u Pacjentów jest np. wiotka skóra na brzuchu, która stanowi efekt znacznej utraty wagi, ciąży lub naturalnego procesu starzenia się. Efekt? Pojawienie się nieestetycznych fałdek skórnych i rozstępów.

Równie częstym problemem jest wiotka skóra na udach oraz pośladkach – to wynik upływającego czasu lub zmian w diecie oraz aktywności fizycznej. Niewłaściwy sposób odżywiania się, dieta uboga w składniki odżywcze może prowadzić do wiotczenia skóry właśnie w tych partiach ciała. Wiotka skóra na szyi może z kolei prowadzić do powstawania tzw. kurzych łapek lub widocznych ład skórnych.

Największy i najczęściej występujący problem wśród Pacjentów, to jednak wiotka skóra twarzy – to właśnie ta część ciała jest szczególnie podatna na wiotczenie, ponieważ o wiele bardziej eksponuje się ją na działanie czynników zewnętrznych (słońce, zanieczyszczenia środowiska).

Jak poradzić sobie z problemem wiotkiej skóry?

Poradzenie sobie z problemem wiotkiej skóry wymaga podjęcia różnych działań – zarówno w zakresie pielęgnacji zewnętrznej, jak i wprowadzeniu zdrowego stylu życia. Przede wszystkim warto stosować regularnie kremy nawilżające i odżywcze, aby wspomóc regenerację skóry. Zaleca się też unikania nadmiernego narażenia skóry na słońce oraz korzystanie z kremów z filtrem UV. Warto także włączyć do diety żywność bogatą w składniki odżywcze – białko, witaminy A, C i E, zdrowe tłuszcze omega-3 czy antyoksydanty.

Poza domową pielęgnacją, dobrym wyborem będzie też wybór wspomagających zabiegów kosmetycznych, które pomogą w poprawie jędrności skóry – laseroterapia, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, mezoterapia czy terapia radiofrekwencyjna. Zawsze jednak przed przystąpieniem do tego rodzaju zabiegów należy skonsultować się ze specjalistą.

W Klinice OT.CO oferujemy wiele skutecznych technik leczenia wiotkiej skóry, które dodatkowo wyróżniają się znikomym ryzykiem występowania skutków ubocznych.

W przypadku wystąpienia problemu wiotkiej skóry, konieczna jest konsultacja z specjalistą. Spotkanie umożliwi analizę, ocenę stanu skóry oraz zaplanowanie skutecznej terapii. Zabiegi mają za zadanie odmłodzenie skóry oraz sprawienie, że wróci ona do swojego młodego, elastycznego wyglądu. Zabiegi takie jak: bezinwazyjne lasery, terapia dźwiękowa HIFU, lipotransfer, czy lifting zwiększają napięcie zwiotczałej tkanki skórnej.

W zależności od przyczyny oraz preferencji, oferujemy poniższe metody, które pomogą zredukować problem.

Polecane zabiegi