Guzki to zmiany skórne, które wpływają na estetyczny wygląd ciała i mogą wystąpić u każdego – bez względu na wiek oraz płeć. Niekorzystne promieniowanie słoneczne i duża ekspozycja ciała na ich działanie sprawia, że wraz z wiekiem na skórze pojawia się coraz więcej znamion. Jest to całkowicie normalny proces, jednak bardzo ważne jest, aby odróżnić zmiany łagodne od tych niebezpiecznych dla zdrowia, które mogą świadczyć nawet o rozwijającym się nowotworze.

Guzki zazwyczaj występują podskórnie, w postaci torbieli wypełnionych łojem lub tłuszczem i pojawiają się w miejscach, gdzie dochodzi do zatkania ujścia gruczołów łojowych. Innymi przyczynami powstawania guzków są np. zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, stany zapalne oraz uwarunkowania genetyczne. Choć w większości przypadków guzki mają łagodny charakter i nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia, szczególny ich rodzaj stanowią włókniaki, które mają podłoże nowotworowe. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Inny rodzaj guzków, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia to zmiany skórne występujące w piersiach. Jest to najczęstszy objaw raka piersi. Guzki mają zazwyczaj kolor zbliżony do koloru skóry, a ich średnia wynosi około 1 – 3 cm.

W przypadku wystąpienia zmian skórnych w postaci guzków, absolutnie nie należy usiłować samodzielnie się ich pozbyć. Niewłaściwy sposób usunięcia może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, dlatego warto skorzystać z takich metod diagnostyki oraz leczenia, jak konsultacja lekarska z cytologią.

Polecane zabiegi