Kształt ust zależny jest od predyspozycji genetycznych. Wpływ na niego ma także proces starzenia oraz przebyte choroby i urazy. Niedoskonałości w wyglądzie ust są źródłem kompleksów dla wielu ludzi. Popularność i rozwój medycyny estetycznej umożliwiły utworzenie szerokiego wyboru zabiegów powiększających usta. Mamy więc możliwość dostosować sposób powiększenia ust do efektu, jaki chcemy uzyskać. Jaką metodę wybrać, aby maksymalnie długo cieszyć się z osiągnięcia pięknych i pełnych ust?

Kiedy warto pomyśleć o zabiegu powiększania ust?

Zabieg powiększania ust zalicza się do usług medycyny estetycznej. Jest skierowany do osób, których nie zadowala kształt, koloryt lub struktura ust. Często wykonywany jest w przypadku znacznej asymetrii warg lub w sytuacji, kiedy rozmiar ust nie jest proporcjonalny do pozostałych elementów twarzy.

Nieestetyczny wygląd ust może wynikać z genetyki, ale również czynników zewnętrznych. Korekcja kształtu warg jest często wskazana z powodu ich uszkodzenia w wyniku urazu. Także działanie promieni słonecznych lub wysoka ekspozycja na wiatr powoduje wysychanie ust, co skutkuje ich pękaniem i nierównym konturem.

Z tego rodzaju zabiegu korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Należy pamiętać, że efekt nie musi być spektakularny, a zabieg ma zapewnić naturalny i zdrowy wygląd.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka i odpowiadającą za nawilżenie skóry. Niestety czasem występuje on w zbyt małych ilościach lub tracimy go wraz z wiekiem. Poprzez swoje działanie wiąże włókna kolagenowe i elastynę, a także wykazuje silne właściwości wiążące wodę. Z tego powodu preparaty z kwasem hialuronowym z powodzeniem sprawdzają się w medycynie estetycznej. Używane są nie tylko do powiększania ust, ale także między innymi do wypełniania zmarszczek, nawilżenia skóry i modelowania twarzy.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie

Za pomocą kwasu hialuronowego można wykonać nawilżanie, modelowanie i powiększanie ust. Zabieg jest w pełni bezpieczny i mało inwazyjny, ponieważ nie wymaga ingerencji chirurgicznej i wykonywany jest cienką igłą, co sprawia, że jest praktycznie bezbolesny. Dodatkowo w czasie jego wykonywania powszechnie stosuje się krem znieczulający. Zabieg trwa jedynie kilkanaście minut i obejmuje miejscowe, podskórne wprowadzenie kwasu przy pomocy cienkiej igły lub kaniuli.

Przez pierwsze dni po zabiegu może występować lekki obrzęk ust lub zasinienie, ale po wygojeniu efekt działania specyfiku jest satysfakcjonujący i może utrzymywać się od 6 do 12 miesięcy w zależności od stylu życia, genetyki i sposobu odżywiania.

Tłuszcz jako autogenny wypełniacz

Zaletą przeszczepu tkanki tłuszczowej jest wykorzystanie autogennej tkanki pobranej z innej części ciała. Powoduje to łatwe przyswojenie materiału i eliminuje ryzyko alergii. Jego zastosowanie jest szerokie – może być z powodzeniem używany do modelowania całego ciała.

Zabieg lipotransferu trwa od 30 do 90 minut i wykonywany jest pod wpływem miejscowego znieczulenia. Składa się z pobrania tkanki tłuszczowej, dzięki czemu dokonywana jest mikroliposukcja – usunięcie nadmiaru tłuszczu z miejsca, w którym nie jest on pożądany. Pacjent odnosi więc dodatkową korzyść w postaci drobnego modelowania sylwetki w tej samej cenie. Materiał wzbogacany jest o komórki macierzyste, a następnie zostaje zaaplikowany przy pomocy cienkiej igły. Pierwsze efekty widoczne są tuż po zabiegu, jednak są one znacznie bardziej zauważalne po upływie kliku dni, kiedy zniknie opuchlizna i zasinienie z okolic ust. Rezultat zabiegu jest długotrwały i może być widoczny przez wiele lat.

Mezoterapia ust

Mezoterapia ust obejmuje wstrzyknięcie w usta odżywczego preparatu, który dobierany jest indywidualnie według potrzeb skóry ust i efektów, jakie chce osiągnąć pacjent. W zależności od celu zabiegu preparat może zawierać witaminy, aminokwasy, sole nieorganiczne, kolagen, fibrynę, osocze krwi, koenzymy lub peptydy. Zazwyczaj jest jednak połączeniem kilku składników. Tak jak we wspomnianych już metodach jego zastosowanie jest szerokie i może być używany w modelowaniu różnych części ciała.

Po zabiegu usta będą jędrne i nawilżone. Kontur powinien być wyrównany, kształt uwydatniony, a naturalna czerwień wargowa bardziej wyrazista. Zabieg trwa kilkanaście minut, a długość utrzymania się efektu zależna jest od doboru preparatu. Wykonywany jest przy użyciu cienkiej igły oraz pod miejscowym znieczuleniem.

Bullhorn Lip Lift

Bullhorn Lip Lift to zabieg chirurgii plastycznej dotyczący w szczególności korekty górnej wargi. Wybierany jest zazwyczaj, kiedy widoczna jest znaczna asymetria między górną a dolną wargą. Celem ingerencji jest przywrócenie odpowiednich proporcji twarzy. Zabieg polega na zmniejszeniu odległości górnej wargi od podstawy nosa. W efekcie poszerzana jest czerwień wargowa, a środkowa część górnej wargi zostaje optycznie powiększona.

Bullhorn Lip Lift – podniesienie górnej wargi w Klinice OT.CO w Warszawie

Wraz z wiekiem wskutek utraty sprężystości skóry i zaniku tkanek miękkich dochodzi do wydłużenia i spłaszczenia warg. Usta zaczynają sprawiać wrażenie mniejszych, ponieważ czerwień wargowa zawija się do środka, przez co warga wydaje się płaska i długa. Przy uśmiechu górna warga przykrywa uzębienie, a między nią a nosem występuje zbyt duża przestrzeń, która zaburza proporcje twarzy. Taka sytuacja jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu i zdarza się nie tylko pacjentom w starszym wieku. Z tej opcji korzystają osoby, które oczekują trwałego efektu bez stosowania tymczasowych wypełniaczy. Jest to zabieg chirurgiczny, konieczna jest więc uprzednia konsultacja z lekarzem w celu stwierdzenia braków przeciwwskazań do jego wykonania. Wśród nich znajduje się między innymi cukrzyca, zaburzona krzepliwość krwi, okres ciąży i laktacji.

Zabieg ten jest zaliczany do mało inwazyjnych. Jest wykonywany przy użyciu miejscowego znieczulenia i zazwyczaj trwa mniej niż godzinę. Polega on na wycięciu kawałka skóry znajdującego się między nosem a górną wargą i wywinięciu ust do góry.

Ta metoda uznawana jest za najskuteczniejszą i daje trwałe rezultaty. Polecana jest zwłaszcza przy określonym kształcie warg i podczas gdy wstrzykiwanie wszelkich preparatów nie przynosi efektów. Szwy usuwane są w okresie od 7 do 14 dni po zabiegu, a czas rekonwalescencji skóry wynosi około 2 tygodnie. W tym przedziale czasowym zalecane jest unikanie działania promieni słonecznych.

Inne metody powiększania ust

Oprócz Bullhorn Lip Lift wyróżniamy również inne metody powiększania ust, które dobiera się w porozumieniu z lekarzem przeprowadzającym zabieg, w zależności od kształtu, jaki ostatecznie chce się uzyskać oraz aktualnej formy ust Pacjentki. Wśród pozostałych metod powiększania ust wymienić można:

  • Metodę Russian Lips –  czyli modelowanie ust na płasko. Polega na powiększaniu obszaru czerwieni wargowej, a nie objętościowej korekcie ust w sposób wypukły. Dzięki temu można uzyskać bardzo naturalny, nieprzerysowany efekt poprzez delikatne wywinięcie górnej wargi i wyraźniejsze zaznaczenie łuku kupidyna.
  • Metodę francuską – która charakteryzuje się wyraźnym uwypukleniem środkowej części warg. Uzyskuje się wówczas efekt bardzo pełnych, ale jednocześnie nie nazbyt dużych ust. Ten rodzaj powiększania doskonale sprawdza się w przypadku smutnego wyrazu twarzy, ponieważ unosi delikatnie kąciki ust i pozwala sprawić wrażenie delikatnego uśmiechu.
  • Baby doll – powiększanie typu Baby doll to metoda, która gwarantuje uwydatnienie łuku kupidyna, środkowej części ust oraz wywinięcie dolnej wargi.

Podniesienie kącików ust

Metoda ta polega na wykorzystaniu nici liftingujących i stanowi alternatywę dla wypełniania ust. Rodzaj nici wybierany jest do oczekiwanych przez pacjenta efektów. Używane są one do modelowania i ujędrniania zarówno twarzy, jak i ciała.

Zabieg trwa od 30 do 60 minut i wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. Polega na implantacji nici pod skórę przy pomocy cienkiej i sterylnej igły. Podobnie jak w przypadku Bullhorn Lip Lift konieczna jest wcześniejsza konsultacja w celu upewnienia się o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Zazwyczaj występujące objawy przy tego typu ingerencji, którymi są zasinienie i opuchlizna, ustępują po kilku dniach. Przez ten czas zaleca się ograniczenie ruchów mimicznych. Proces wchłaniania nici trwa około 8 miesięcy, jednak skóra jest pobudzona do zwiększenia produkcji kolagenu przez znacznie dłuższy czas, dzięki czemu efekt utrzymuje się nawet ponad rok.

Czym się kierować wybierając rodzaj zabiegu?

  • Zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć i opisz dokładnie swoje oczekiwania lekarzowi.
  • Weź pod uwagę szacowany czas rekonwalescencji po zabiegu.
  • Skonsultuj się z lekarzem, który poinformuje Cię o przeciwwskazaniach.
  • Dopasuj zabieg do oczekiwanego czasu utrzymania efektów.
  • Zapoznaj się z możliwymi skutkami ubocznymi wybranej metody.

 

jakub kret
Lek. Jakub Kret

Bardzo dobrze czuje się w zakresie zabiegów chirurgii plastycznej, w szczególności przeszczepów włosów.  Jako lekarz zajmujący się chirurgią odtwórczą włosów, szczególnie lubi ten obszar swojej pracy,  ponieważ może obserwować te efekty  wraz z satysfakcją i...