Przeszczep włosów to innowacyjny i skuteczny sposób na zatrzymanie procesu łysienia oraz przywrócenie naturalnego wyglądu i pewności siebie. Choć w przeszłości większość przeszczepów skupiała się na mężczyznach, to teraz coraz więcej kobiet decyduje się na tę procedurę, by odzyskać gęstość i objętość włosów.

Przyczyny łysienia u kobiet

Łysienie u kobiet to złożony problem, który może wynikać z różnorodnych przyczyn. Osłabienie struktury i redukcja objętości włosów mogą wpływać na jakość życia i samoocenę pacjentek, ponieważ bujna fryzura dla wielu osób pozostaje ważnym atrybutem kobiecości. Podstawą skutecznego leczenia jest zrozumienie podstawowych przyczyn, dlaczego pojawia się wypadanie włosów.

Istnieje kilka kluczowych czynników, które mogą prowadzić do łysienia u kobiet:

 • Czynniki genetyczne: dziedziczne skłonności do łysienia zdecydowanie zwiększają ryzyko utraty włosów. Chociaż zazwyczaj dotyczy to mężczyzn, problem może pojawić się również u kobiet.
 • Zmiany hormonalne: hormony odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o wiele procesów w organizmie, również wypadanie włosów. Zmiany hormonalne, takie jak te związane z ciążą, menopauzą, chorobami tarczycy czy zaburzeniami hormonalnymi, mogą wpływać na cykl wzrostu włosów.
 • Niedobory żywieniowe: niedobory składników odżywczych, takich jak żelazo, witaminy (zwłaszcza witamina D i biotyna) oraz mikroelementy, mogą osłabić strukturę włosów i przyczynić się do ich wypadania.
 • Stres i czynniki środowiskowe: wysoki poziom stresu, choroby przewlekłe oraz niewłaściwa pielęgnacja mogą wpływać na stan skóry głowy i jakość włosów.
 • Choroby skóry głowy: zaburzenia dermatologiczne, takie jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry, mogą przyczyniać się do wypadania włosów.
 • Zaburzenia autoimmunologiczne: niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, również mogą odbijać się na kondycji włosów.
 • Niewłaściwa pielęgnacja włosów: częste stosowanie agresywnych produktów do pielęgnacji włosów oraz regularne farbowanie czy prostowanie mogą osłabiać strukturę włosów.

Ustalenie przyczyny jest kluczowe, żeby określić, czy u pacjentki wskazany jest przeszczep włosów u kobiet. Warto więc zgłosić się na konsultację trychologiczną, podczas której lekarz dokładnie ocenia stan skóry głowy oraz w razie potrzeby zleca dodatkowe badania, aby wybrać optymalną metodę leczenia.

Diagnostyka wypadania włosów w Klinice OT.CO w Warszawie

Typy przeszczepów: zalety przeszczepu włosów metodą FUE

Przeszczep włosów stał się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań dla wielu osób zmagających się z problemem wypadania włosów. Wśród różnych technik przeszczepu włosów, metoda FUE (Follicular Unit Extraction) zdobyła uznanie ze względu na swoje liczne zalety oraz skuteczność. Pozwala na naturalne zagęszczenie fryzury w miejscach, gdzie się przerzedziła oraz obniżenie linii włosów.

Przeszczep włosów metodą FUE WAW w Klinice OT.CO w Warszawie

To tylko kilka powodów, dlaczego warto zastanowić się nad przeszczepem włosów metodą FUE:

 • Minimalna inwazyjność: przeszczep włosów metodą FUE to mniej inwazyjna technika w porównaniu ze stosowanymi dawniej metodami. W przeciwieństwie do starszych technik, nie wymaga wykonywania obszernych nacięć na skórze głowy. Zamiast tego, pojedyncze mieszki włosowe są precyzyjnie ekstrahowane i przeszczepiane.
 • Naturalny wygląd: dzięki precyzyjnemu wydzielaniu pojedynczych mieszków włosowych,
  metoda FUE pozwala na osiągnięcie naturalnego wyglądu nowych włosów. Zarówno kierunek wzrostu, jak i umiejscowienie tych włosów, nie wskazują na to, że zostały przeszczepione.
 • Szybka rekonwalescencja: pacjenci poddani przeszczepowi włosów metodą FUE doświadczają szybkiego procesu gojenia się i powrotu do codziennych aktywności. Brak konieczności wykonywania szwów oraz bez porównania mniejsze rany znacznie przyspieszają proces rekonwalescencji. W przypadku pracy biurowej, do swoich obowiązków zazwyczaj można wrócić już po 7 dniach.
 • Brak widocznych blizn: technika FUE pozwala na ekstrakcję pojedynczych mieszków włosowych bez pozostawiania dużych blizn, co jest często obserwowane w innych metodach przeszczepu włosów. Małe ranki goją się w sposób dyskretny i niemal niewidoczny.
 • Odpowiednia dla wielu obszarów: metoda FUE może być stosowana na różnych częściach głowy, niezależnie od tego, czy chodzi o obszary czołowe, skroniowe czy tylne. Dzięki precyzyjnemu podejściu możliwe jest osiągnięcie równomiernego efektu. W ten sposób można uzupełniać nawet braki w brwiach.

Czym różnią się przeszczepy włosów u mężczyzn i kobiet?

Przeszczep włosów stał się popularnym rozwiązaniem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, którzy borykają się z problemem łysienia. Niemniej jednak, istnieją istotne różnice w podejściu do przeszczepów włosów w zależności od płci. Oto kilka kluczowych różnic, które warto uwzględnić:

 • Wzór łysienia: mężczyźni i kobiety często przejawiają różnice w wzorze łysienia. U mężczyzn najczęstszym typem jest tzw. łysienie androgenowe, które charakteryzuje się stopniowym zanikiem włosów w obszarze czołowym i skroniowym. Natomiast u kobiet zazwyczaj występuje rozproszone, równomierne przerzedzenie włosów w obszarze całej głowy. Przez to trzeba ustalić, czy pacjentka posiada odpowiednią okolicę biorczą.
 • Lokalizacja przeszczepu: Z uwagi na różnice w wzorze łysienia, lokalizacja przeszczepu włosów może się różnić. U mężczyzn skupia się ona przeważnie na obszarach czołowym i skroniowym, natomiast u kobiet na przerzedzonych obszarach głowy, często w jej środkowej części.
 • Ilość mieszków w okolicy biorczej: donory, czyli obszary na ciele, z których pobierane są mieszki włosowe do przeszczepu, różnią się u mężczyzn i kobiet. U mężczyzn donory zazwyczaj obejmują obszar tylnej części głowy, który jest mniej podatny na łysienie, natomiast u kobiet przeszczepy są bardziej precyzyjnie wybierane z obszarów bocznych i tylno-bocznych.
 • Kształt mieszka włosowego: włosy u mężczyzn i kobiet mają nieco inny kształt mieszka włosowego. Mieszki włosowe u mężczyzn są zazwyczaj większe i bardziej odporne na działanie hormonów powodujących łysienie.
 • Oczekiwania co do efektów: mężczyźni i kobiety mogą mieć różne oczekiwania co do efektów przeszczepu. U mężczyzn często celem jest uzyskanie pełniejszego owłosienia obszaru czołowego i skroniowego. Natomiast u kobiet istotne jest zachowanie naturalnego wyglądu i równomiernej objętości włosów.

Przeszczep włosów u mężczyzn i kobiet różni się zarówno pod względem wzorców łysienia, lokalizacji, jak i technik przeszczepu – np. kobiet nie goli się przed zabiegiem przeszczepu włosów. Każdy pacjent jest indywidualny, dlatego też kluczowym jest skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą, który opracuje plan leczenia uwzględniający indywidualne potrzeby i cele.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....