Kanony piękna ewoluują z czasem: od bardzo szczupłych, wręcz chłopięcych sylwetek w latach 90. do ponownej mody na krągłości i figurę zbliżoną do klepsydry. Wiele kobiet nie ma ich z natury, dlatego postanawia wspomóc się metodami chirurgicznymi. Jak jednak wybrać właściwy rozmiar implantów piersi lub pośladków? Dlaczego warto zachować umiar, zwłaszcza w kontekście zabiegów takich jak powiększanie piersi czy pośladków? Dzisiaj podzielimy się wskazówkami, które bierzemy pod uwagę, planując przebieg zabiegu.

Proporcje: klucz do zadowalających efektów

W kontekście zabiegów powiększania piersi i pośladków, zachowanie właściwych proporcji ciała odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu zadowalających efektów. Nie chodzi jedynie o zwiększenie rozmiaru piersi czy pośladków, ale o harmonijne dopasowanie tych zmian do reszty sylwetki.

Dążenie do proporcjonalnego i naturalnego wyglądu przynosi najbardziej satysfakcjonujące rezultaty, które podkreślą atrakcyjność pacjentki i dodadzą jej pewności siebie. Dlatego kluczowym aspektem tych zabiegów jest współpraca z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który podejdzie do każdego przypadku indywidualnie, uwzględniając proporcje ciała.

Jak wybrać rozmiar implantów piersi?

Wybór właściwego rozmiaru implantów piersi to aspekt, który nie tylko wpływa na estetykę, ale także ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu. Wybór zbyt dużych implantów może mieć negatywne konsekwencje, takie jak:

 • Dysproporcja sylwetki: zbyt duże piersi mogą sprawić, że sylwetka wygląda nieproporcjonalnie i ciężko.
 • Ból pleców i szyi: dodatkowy ciężar spowodowany dużymi implantami może obciążać kręgosłup, co prowadzi do bólu pleców i szyi.
 • Trudności podczas aktywności fizycznej: duże implanty mogą ograniczać ruchomość i sprawność fizyczną pacjentki, co utrudnia wykonywanie pewnych aktywności.
 • Rozstępy i napięcie skóry: zbyt duże implanty powodują zbyt duże napięcie i szybkie rozciągnięcie skóry, dlatego mogą pojawić się rozstępy.
 • Problemy z implantem: duże implanty mogą być bardziej podatne na różne problemy, takie jak przemieszczenie, pęknięcie lub marszczenie implantu.
 • Długotrwałe powikłania: w miarę upływu czasu duże implanty są bardziej podatne na opadanie lub deformacje.
 • Zwiększone ryzyko powikłań chirurgicznych: przy dużych implantach jest większe ryzyko infekcji i trudności w gojeniu ran pooperacyjnych.

Dlatego też ważne jest, aby dokładnie omówić swoje cele i oczekiwania z doświadczonym chirurgiem plastycznym oraz podjąć dobrze przemyślaną decyzję dotyczącą rozmiaru implantów piersi, uwzględniając zarówno aspekty estetyczne, jak i zdrowotne. Powiększanie biustu, w przeciwieństwie do takich zabiegów, jak operacja uszu, przeprowadza się u tylko osób pełnoletnich – pacjentka musi być na to gotowa psychicznie i fizycznie.

Dostępne są różne rozmiary implantów anatomicznych, w tym niskie (seria L), średnie (seria M) i wysokie (seria F). Objętość implantów jest uzależniona od stopnia wypełnienia. Kluczowym elementem w procesie wyboru jest bliska współpraca między chirurgiem a pacjentką. To właśnie dzięki takiemu podejściu można osiągnąć satysfakcjonujący efekt zabiegu, minimalizując ryzyko powikłań związanych z nieprawidłowym doborem implantu.

Zmniejszanie piersi – kiedy warto je rozważyć?

Najlepszym dowodem na to, że zbyt duży biust również może być problemem, jest fakt, że niektóre pacjentki decydują się na zmniejszanie piersi. Redukcję biustu warto rozważyć, jeśli pojawiają się takie problemy, jak:

 • Dolegliwości zdrowotne: kobiety z dużym biustem często doświadczają dolegliwości zdrowotnych, takich jak ból pleców, szyi i ramion, a także problemów z zachowaniem prawidłowej postawy. W takich przypadkach redukcja piersi może przynieść ulgę i poprawić jakość życia.
 • Dyskomfort psychiczny: duży biust może powodować dyskomfort psychiczny związany z wyglądem i samooceną.
 • Trudności w aktywności fizycznej: duży biust może utrudniać wykonywanie aktywności fizycznej, takiej jak bieganie czy inne ćwiczenia.
 • Dopasowanie ubrań: duże piersi mogą sprawiać trudności w doborze odpowiednich ubrań. Kobiety często muszą decydować się na przeróbki krawieckie, żeby stroje dobrze leżały. Po redukcji sylwetka staje się bardziej proporcjonalna, co może rozwiązać ten problem.

Przed podjęciem decyzji o redukcji piersi ważne jest przeprowadzenie konsultacji z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który oceni stan zdrowia pacjentki, jej cele i oczekiwania oraz omówi wszystkie szczegóły związane z zabiegiem. Warto pamiętać, że kompleksem może być nie tylko za mały, ale też za duży biust.

Korekcja pośladków: jak dobrać rozmiar implantów?

Dobór odpowiedniego rozmiaru implantów pośladków to kluczowy element korekcji, który wpływa na finalny efekt zabiegu. Chirurg plastyczny we współpracy z pacjentką pomaga dokładnie określić odpowiednią objętość implantów, uwzględniając jej indywidualne preferencje oraz proporcje ciała. Typowe rozmiary implantów do powiększania pośladków wynoszą od 150 do 450 cm³. Warto zaznaczyć, że implanty używane w tej procedurze różnią się nieco od tych stosowanych przy powiększaniu piersi, ponieważ zawierają gęstszy i bardziej wytrzymały żel silikonowy.

Dzięki odpowiednio dobranym implantom, korekcja pośladków pozwala na poprawę wyglądu płaskich lub obwisłych pośladków, nadając im bardziej jędrny, zaokrąglony kształt oraz zapewniając naturalny wygląd. Korekcja pośladków jest skutecznym rozwiązaniem dla pacjentek, które marzą o poprawie proporcji swojej sylwetki i zyskaniu atrakcyjnego wyglądu tej części ciała. Wykonuje się również powiększanie pośladków własną tkanką tłuszczową, ale tutaj osiąga się bardziej subtelny efekt, a po kilku latach trzeba powtórzyć zabieg, żeby zachować rezultaty.

Chirurgia plastyczna daje szerokie możliwości modyfikacji, nie tylko twarzy, ale też sylwetki. Zawsze warto jednak korzystać ze wskazówek doświadczonego chirurga, aby efekt był proporcjonalny i nie utrudniał codziennego funkcjonowania.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...