Korekta płci M/K to proces medyczny, który ma na celu zmianę płci biologicznej osoby na płeć zgodną z jej tożsamością płciową. Może być skomplikowany, ale przynosi wielkie korzyści dla pacjenta, ponieważ daje poczucie zgodności z własnym ciałem i umożliwia życie w zgodzie ze sobą. Podczas tranzycji pomocne są nie tylko zabiegi chirurgiczne, ale też medycyna estetyczna i inne mało inwazyjne metody.

1.Terapia hormonalna

Terapia hormonalna jest jednym z kluczowych elementów korekty płci M/K. Polega na przyjmowaniu hormonów płciowych przeciwnych do dotychczasowych, aby wywołać zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu organizmu. Zmiana płci zaczyna się od zmniejszenia produkcji testosteronu, w wyniku czego zmieniają się owłosienie, masa ciała, struktura skóry i mięśni oraz zmniejsza się płodność. Leczenie hormonalne pomaga poprawić samopoczucie oraz przynajmniej częściowo zmienić wygląd ciała i rozwiązać problem dysforii płciowej. Terapię poprzedza diagnostyka u lekarza psychiatry i endokrynologa, aby potwierdzić dysforię płciową i dobrać właściwe dawki hormonów.

2.Zabiegi chirurgiczne

Zabiegi chirurgiczne są jednymi z najbardziej skutecznych sposobów na zmianę wyglądu i funkcjonowania organizmu. W zależności od płci docelowej i preferencji pacjenta, stosuje się różne rodzaje zabiegów. Tranzycja M/K to proces, który wymaga wielu działań, takich jak: korekta klatki piersiowej (implanty piersi), twarzy i narządów płciowych.

Innym zabiegiem chirurgicznym, który może być pomocny w procesie korekty płci M/K, jest genioplastyka. Polega ona na korekcji brody i podbródka, aby zmienić ich kształt. Zabieg zazwyczaj wykonuje się u pacjentów, którzy są niezadowoleni ze zbyt wydatnego lub wręcz przeciwnie, cofniętego podbródka. Można go wykonywać jednak również u osób, które chcą osiągnąć bardziej sfeminizowany wygląd. Zmniejszenie podbródka sprawia, że rysy wydają się delikatniejsze i bardziej kobiece. Zmiana płci wymaga dokładnego dopasowania całej sylwetki, w tym również twarzy. Często okazuje się, że żuchwa jest zbyt mała lub zbyt duża w porównaniu do reszty twarzy. W takim przypadku, genioplastyka może zmodyfikować jej wygląd, co pozytywnie wpływa na całkowitą symetrię i estetykę twarzy.

To jednak nie wszystkie możliwości.Bardziej kobiecy wygląd twarzy można osiągnąć również dzięki implantom twarzy lub przeszczepom własnego tłuszczu. U pacjentek przechodzących tranzycję często wykorzystujemy wypełniacze, aby złagodzić rysy twarzy. W ten sposób np. wypełniamy zapadnięte policzki, zmieniamy kształt podbródka czy podkreślamy kości policzkowe. Oprócz implantów, które, mimo że są bezpieczne, jednak są ciałami obcymi umieszczanymi w organizmie, możemy wykorzystać również własną tkankę tłuszczową pacjentki. Lipotransfer to bezpieczna metoda, której efekty zazwyczaj utrzymują się przez wiele lat.

Dla wielu naszych pacjentek atrybutem kobiecości są piękne, gęste włosy, ale niestety nie każdy jest nimi obdarzony z natury. Pomocne są tutaj przeszczepy włosów oraz zabiegi feminizacji linii włosów. Możemy w ten sposób zniwelować skutki łysienia typu męskiego oraz obniżyć linię włosów. Bardziej zaokrąglona, kobieca linia włosów bardziej pasuje do sfeminizowanych rysów, co zapewnia harmonijny, naturalny efekt.

Oczywiście twarz to nie wszystko – pacjentkom w czasie tranzycji M/K zazwyczaj zależy też na kobiecej sylwetce. Większości kompleksów da się pozbyć, wykonując liposukcję i lipotransfery. W ten sposób możemy pozbyć się tkanki tłuszczowej, tam, gdzie jest jej nadmiar np. na brzuchu oraz przeszczepić ją w okolice ud, pośladków oraz piersi. Jeśli efekty możliwe do osiągnięcia przez przeszczep tłuszczu nie są zadowalające lub pacjentka nie chce powtarzać zabiegu co kilka lat, wykorzystujemy implanty piersi i pośladków. W ten sposób osiągamy bardziej krągłą, kobiecą sylwetkę.

3.Zabiegi kosmetyczne

Tranzycja zazwyczaj kojarzy się z bardzo inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi, ale
zabiegi kosmetyczne również mogą pomóc w procesie korekty płci M/K. Pomocne są takie z pozoru małe zmiany, jak makijaż permanentny, przedłużanie rzęs, depilacja laserowa czy powiększanie ust kwasem hialuronowym. Takie zabiegi pozwalają uzyskać bardziej kobiecy wygląd i zwiększyć pewność siebie. Pomocne jest między innymi powiększanie ust metodą Garunova, ponieważ zapewnia dobrą kontrolę nad objętością i kształtem ust, a dzięki temu daje naturalny efekt pełnych, nawilżonych warg.

Oto kilka przykładów zabiegów kosmetycznych, które mogą pomóc podczas procesu tranzycji M/K:

  • Makijaż permanentny – polega na wprowadzeniu specjalnego pigmentu pod skórę, co pozwala uzyskać trwały i naturalny efekt makijażu. Makijaż permanentny pomaga w perfekcyjnym podkreśleniu brwi, ust czy nawet kreski na powiece.
  • Depilacja laserowa – trwałe usunięcie owłosienia za pomocą lasera pozwala pozbyć się niechcianych włosów np. z twarzy, brzucha, pleców czy klatki piersiowej, co zapewnia bardziej kobiecy wygląd. Depilacja laserowa pozwala też zaoszczędzić czas poświęcany wcześniej na regularne golenie.
  • Korekta brwi i rzęs – takie zabiegi pozwalają uzyskać idealny kształt brwi, który dopasowany jest do płci, z którą pacjent się utożsamia, na tyle, na ile pozwala na to budowa twarzy. Rzęsy z kolei mogą być przedłużane lub zagęszczane, co pozwala uzyskać bardziej kobiecy wygląd.

Co jeszcze pomaga podczas korekty płci?

Korekta płci M/K jest procesem, który znacznie podnosi jakość życia pacjentki. Terapia hormonalna i zabiegi chirurgiczne to najskuteczniejsze sposoby na zmianę wyglądu i funkcjonowania organizmu. Zabiegi kosmetyczne są tutaj tylko wsparciem, ale mogą dodawać pewności siebie i pozwalają czuć się lepiej we własnej skórze, zanim pojawią się pełne efekty terapii hormonalnej czy przeprowadzona zostanie chirurgiczna korekta.

Choć proces tranzycji M/K nie jest pozbawiony ryzyka, to istnieją procedury i standardy, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka powikłań i zapewnienie jak największego bezpieczeństwa pacjentowi. Przed rozpoczęciem tranzycji, pacjentka powinna przejść szczegółową rozmowę z lekarzem i terapeutą-seksuologiem, aby zrozumieć możliwe efekty uboczne i skutki długoterminowe. Lekarze wykonujący zabiegi korekty chirurgicznej i kosmetycznej powinni mieć doświadczenie w tego typu procedurach oraz stosować najnowsze technologie i metody, aby zminimalizować ryzyko powikłań. W każdym przypadku ważne jest, aby pacjent był dokładnie poinformowany o ryzykach i korzyściach procesu tranzycji M/K oraz podjął decyzję po przemyśleniu wszystkich faktów, ponieważ efekty korekty płci są w dużej mierze nieodwracalne.

Bardzo ważne jest również wsparcie psychologiczne, zarówno ze strony specjalisty, jak i rodziny czy przyjaciół oraz osób, które przeszły to samo i mogą podzielić się swoim doświadczeniem.