Łysienie to problem, który może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a niezależnie od płci często niestety odbiera pewność siebie. Czasami wystarczające są zabiegi medycyny estetycznej i odpowiednia pielęgnacja, ale inni decydują się na przeszczep włosów. Każda z tych opcji ma swoje zalety i ograniczenia, dlatego warto rozważyć dostępne opcje, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. W tym artykule omówimy, jak wybrać właściwy sposób walki z łysieniem i przygotować się do konsultacji ze specjalistą.

Trycholog: specjalista od włosów i skóry głowy

Trycholog to specjalista, który zajmuje się kompleksową opieką nad włosami i skórą głowy. Jeśli zauważasz problemy z łysieniem i przerzedzeniem włosów, na początek warto umówić się na konsultację. Sprawdzony trycholog w Warszawie przeanalizuje stan Twoich włosów i skóry głowy, a to jest punktem wyjścia do dalszego działania.

Konsultacja trychologiczna zazwyczaj trwa ok. godziny. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad, pytając o nawyki pielęgnacyjne, używane kosmetyki, dietę, leki oraz historię chorób. Następnie wykorzystuje specjalistyczne narzędzia, takie jak wideodermatoskop, aby dokładnie zbadać skórę głowy w dużym powiększeniu. Dzięki temu podejmuje trafne decyzje dotyczące dalszych kroków, zlecając badania laboratoryjne, terapie farmakologiczne i/lub zabiegi medycyny estetycznej. Jeśli martwisz się o kondycję swoich włosów lub cierpisz na związane z nimi problemy, wizyta u trychologa to pierwszy krok ku rozwiązaniu tych kłopotów.

Diagnostyka łysienia plackowatego w Klinice OT.CO w Warszawie

Małoinwazyjne metody leczenia łysienia: co możesz zrobić?

Jeśli borykasz się z problemem łysienia, istnieje wiele małoinwazyjnych metod leczenia, które pozwalają zagęścić włosy, jeśli jeszcze nie kwalifikujesz się do przeszczepu lub nie chcesz go wykonywać.

Dostępne są takie zabiegi, jak:

  • Infuzja tlenowa – dostarczenie skórze głowy odpowiedniej ilości tlenu, poprawiające mikrokrążenie i regenerację tkanek.
  • Ostrzykiwanie skóry głowy triamcynolonem – działa na mieszki włosowe i łagodzi stan zapalny, dlatego pomaga w łysieniu androgenowym, a nawet plackowatym.
  • Mezoterapia skóry głowy – skuteczne w stymulowaniu wzrostu włosów są też substancje aktywne podawane w skórę głowy podczas mezoterapii. Wykorzystuje się tutaj takie preparaty jak XL Hair i Dr Cyj Hair Filler, ale też osocze bogatopłytkowe na wypadające włosy i komórki macierzyste na włosy.
  • Karboksyterapia CO2 na wypadanie włosów – podanie dwutlenku węgla w skórę głowy pozwala na lepsze dotlenienie i ukrwienie, co stymuluje odrastanie włosów.
  • Dermapen – mezoterapia – zabieg polega na mikronakłuciach, które stymulują procesy regeneracji. Chociaż najbardziej kojarzy się z pielęgnacją twarzy, może być pomocny również w przypadku łysienia.

Takie zabiegi w wielu przypadkach pozwalają poprawić kondycję włosów. Zdarza się jednak, że łysienie jest na tyle intensywne, że to nie rozwiązuje problemu. W takim przypadku warto skonsultować się z chirurgiem w sprawie przeszczepu.

Radykalne metody radzenia sobie z łysieniem: przeszczep

Nie zawsze można pozbyć się problemu łysienia za pomocą metod medycyny estetycznej. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi chirurg plastyczny w Warszawie. Kiedy inne metody przestają dawać oczekiwane efekty w walce z problemem łysienia, transplantacja włosów metodą FUE (Follicular Units Extraction) może okazać się ostatecznym i skutecznym rozwiązaniem. Ten innowacyjny zabieg polega na zastąpieniu osłabionych mieszków włosowych zdrowymi, pobieranymi z innej części głowy. Transplantacja włosów, jest szczególnie skuteczna w leczeniu łysienia androgenowego, kiedy leki i wcierki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Działa to podobnie, jak operacja plastyczna brzucha: nie zawsze da się pozbyć nadmiaru skóry i tłuszczu przez ćwiczenia i dietę – w poważniejszych przypadkach konieczna jest operacja.

Przeszczep włosów metodą FUE WAW DHI w Klinice OT.CO w Warszawie

Pacjenci często mają obawy przed przeszczepem, bo już sama nazwa brzmi bardzo poważnie. Nie ma jednak potrzeby obawiać się bólu, ponieważ przed zabiegiem pacjent otrzymuje skuteczne znieczulenie miejscowe. Pierwszy etap zabiegu często polega na położeniu się na brzuchu, ponieważ w tej pozycji przeprowadza się zazwyczaj pobranie mieszków włosowych. Następnie, pacjent może wygodnie usiąść, a pobrane mieszki zostaną wszczepione w tzw. okolicę biorczą, która również zostaje poddana znieczuleniu.

Cała procedura wykonywana jest przy użyciu cienkiej igły, a na zakończenie zabiegu nakłada się specjalną maść na skórę. Pacjent otrzymuje także dokładne zalecenia oraz preparaty do mycia i pielęgnacji skóry po zabiegu. Po przeszczepie włosów metodą FUE, włosy odrastają stopniowo. Większą objętość włosów można zauważyć około 4-6 miesięcy po zabiegu, ale efekty w 100% można ocenić dopiero po roku.

Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń wszczepionych mieszków włosowych. W niektórych przypadkach może wystąpić obrzęk skóry przez pierwsze 3-4 dni po zabiegu, co jest całkowicie normalne i nie powinno budzić niepokoju. Ponadto wypadanie włosów po około 1-2 miesiącach od zabiegu jest zjawiskiem naturalnym i nie oznacza, że przeszczep się nie udał. Wymaga to trochę cierpliwości, ale za to zyskujesz możliwość odzyskania bujnej fryzury.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....