W czasie, kiedy trądzik nas dotyczy, wydaje się on być problemem nie do przeskoczenia. Kiedy już uda się go wyleczyć, o wiele bardziej problematyczne okazują się być blizny i przebarwienia potrądzikowe. Potrafią wyglądać tak samo nieestetycznie jak trądzik, a ich leczenie jest długie i nierzadko bywa nieefektywne. Okazuje się, że blizny i przebarwienia, które pozostają po przebyciu trądziku, mogą dotyczyć nawet 90% osób, które borykały się z tym problemem. Dowiedz się, jak możesz pozbyć się blizn i przebarwień po trądziku.

Co robić z bliznami potrądzikowymi?

Blizny potrądzikowe pojawiają się między innymi w wyniku uszkodzenia skóry przez wyprysk, wygniecenie go, przekłucie lub nieprawidłową pielęgnację skóry trądzikowej. Wówczas, nawet po wygojeniu się wykwitu tkanka, która po nim pozostaje, jest zmieniona na stałe. W celu pozbycia się blizn można sięgnąć po domowe sposoby, preparaty apteczne lub zabiegi kosmetyczne, które dają najlepsze efekty w zakresie redukcji widoczności i usuwania blizn. Jakie zabiegi są polecane w celu usunięcia blizn po wypryskach?

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn tuż obok leczenia kwasem hialuronowym jest jedną z dwóch najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod w leczeniu blizn potrądzikowych. Zabieg wykonuje się za pomocą głowicy, która emituje wiązkę laserową. Wiązka oddziałuje na naszą skórę, powoduje mikrouszkodzenia i jednocześnie pobudza ją do odnowy. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przeważnie poprzedza się go nałożeniem preparatu znieczulającego na skórę, która ma zostać objęta zabiegiem.

Podcinanie blizn

Podcinanie blizn, chociaż stosowane jest przeważnie jako uzupełnianie innych terapii np. tych, przeprowadzanych przy użyciu kwasu hialuronowego daje bardzo spektakularne efekty. Jeśli blizna jest zrostowa, czyli doszło do zrośnięcia się blizny z głębiej położonymi tkankami, skuteczne może się okazać jej podcięcie. Wykonuje się je, delikatnie nakłuwając bliznę w odpowiednim miejscu. Dzięki takiemu zabiegowi blizna, która była wcześniej wklęsła, ma szansę wyrównać się z poziomem reszty naskórka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zatem nie jest on bolesny dla Pacjenta.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg polegający na nakłuwaniu skóry małymi igłami, a następnie na nakładaniu na skórę specjalnych preparatów ukierunkowanych na konkretny problem. W przypadku blizn zanikowych, które pozostają z nami po przebytym trądziku, najczęściej jest to kwas hialuronowy lub inne substancje, które pozwalają wygładzić, nawilżyć, ujędrnić i rozjaśnić skórę. Mezoterapię wykonujemy za pomocą dermapenu, który ułatwia bardzo precyzyjne nakłuwanie skóry i regulację głębokości wbijania igieł. Mezoterapia daje świetne efekty w zwalczaniu przebarwień i blizn, a także jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej.

Karboksyterapia

Karboksyterapia jest mało inwazyjnym zabiegiem, jest bezbolesna i nie wymaga rekonwalescencji. Wykonuje się ją przy użyciu głowicy, którą kieruje się na zmienioną tkankę. Głowica wprowadza pod skórę dwutlenek węgla, który przepływając przez tkankę, ułatwia usuwanie z niej toksyn, poprawia krążenie i poziom wygładzenia skóry. Zabieg pobudza skórę do wytwarzania substancji odpowiedzialnych za jej elastyczność i sprężystość. Dzięki temu, że krew lepiej krąży w tkankach, następuje również zmniejszenie widoczności blizn i przebarwień. Stopniowo stają się one takiej samej barwy, jak skóra, która je otacza. Karboksyterapia bardzo silnie regeneruje i odmładza skórę, więc efekty są widoczne już od pierwszych zabiegów z użyciem CO2. Dzięki niej szybko pozbędziesz się nie tylko blizn i przebarwień, ale również cellulitu.

Zabieg redermalizacji

Redermalizacja jest świetnym zabiegiem, który pozwala walczyć z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, a także z bliznami i przebarwieniami po trądziku. Przeprowadza się ją w taki sam sposób jak mezoterapię igłową – nakłuwając skórę i wprowadzając pod nią specjalny, odżywczy koktajl, który ma na celu zniwelowanie widoczności blizn. Koktajl składa się z bursztynianu sodu oraz kwasu hialuronowego. Dzięki temu pozwala na pobudzenie skóry do odnowy, wypełnienie jej i dogłębne nawilżenie.

Zabiegi z kwasami

Zabiegów z kwasami jest bardzo dużo, a to, na które z nich się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji i charakteru oraz rozległości blizn. Przed wyborem odpowiedniego zabiegu dla siebie, należy skonsultować się z lekarzem. Po omówieniu celów i problemów, z jakimi boryka się Pacjent, a także po dokonaniu oględzin zmienionej skóry, lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie. Wśród zabiegów z kwasami na blizny można wyróżnić przykładowo peelingi chemiczne. Dają doskonałe efekty w połączeniu z innymi metodami zabiegowymi. Są wytwarzane z substancji, które mają za zadanie złuszczyć martwy naskórek, zadbać o jego prawidłową odnowę i zniwelować widoczność przebarwień. Kwasy są wyjątkowo dobrą metodą, ponieważ praktycznie nie ma przeciwwskazań do ich stosowania.

Wypełnianie blizn nano tłuszczem

Wypełnianie blizn nano tłuszczem polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym jest jej wystarczająco dużo, odpowiednim jej przetworzeniu i przeszczepieniu na powierzchnię blizny. Dzięki takiemu zabiegowi można wypełnić bliznę i znacząco zredukować jej widoczność. Zmieniona tkanka dostaje wtedy bodziec do wytwarzania substancji regenerujących skórę. W pierwsze dni po zabiegu na skórze utrzymuje się niewielki obrzęk, a tkanka regeneruje się jeszcze przez kolejne miesiące. Wypełnianie blizn nano tłuszczem daje bardzo dobre i szybkie efekty w walce z bliznami potrądzikowymi.

Leczenie osoczem bogatopłytkowym

Leczenie blizn osoczem bogatopłytkowym przynosi doskonałe rezultaty, ponieważ wykorzystuje się w nich substancje, które występują w krwi pacjenta. Dzięki temu zabieg jest całkowicie hipoalergiczny i nieobarczony praktycznie żadnym ryzykiem. Rozpoczyna się od pobrania krwi Pacjenta, a następnie przefiltrowaniu jej i uzyskaniu odpowiedniego preparatu do podania. Zabieg jest bardzo szybki, prosty i nie wymaga rekonwalescencji. Gwarantuje zaskakujące efekty w zakresie rozjaśniania skóry, jej wypełniania oraz polepszania poziomu elastyczności i jędrności.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....