Wiele pań pożąda dużego biustu. Czasem jednak zbyt duży biust może spowodować problemy, np. bóle kręgosłupa. Duże piersi szybciej tracą jędrność. Wiele kobiet decyduje się zatem na zmniejszenie biustu. Zabieg redukcji piersi to mammoplastyka. Jego podstawowym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i części gruczołu piersiowego. Usuwany jest także nadmiar skóry i tkanki podskórnej.

Dlaczego kobiety zmniejszają piersi?

Wiele kobiet decyduje się na zabieg ze względów zdrowotnych. Rozrośnięty gruczoł piersiowy i nadmiernie zgromadzony tłuszcz powoduje, że piersi odbiegają od standardowego rozmiaru. Lekarze uważają, że prawidłowo zbudowana pierś waży około 0,5 kg. U niektórych kobiet jedna pierś waży nawet 3 kg. Mięśnie klatki piersiowej nie są w stanie utrzymać takiego ciężaru, obciążony zostaje zatem kręgosłup. Doprowadzić to może to bólów kręgosłupa i jego zwyrodnienia.

Częste skutki to także odparzenia i podrażnienia skóry, np. w okolicach ramion (od ramiączek stanika). Mammoplastyka w większości przypadków ma wskazania zdrowotne. Duży i ciężki biust powodować może problemy z prowadzeniem aktywnego stylu życia. Pojawić się może także kłopot z doborem bielizny i ubrań. Warto także wspomnieć o aspekcie psychologicznym. Dla wielu kobiet jest to ich kompleks i minus w ich wyglądzie. Często starają się go ukryć i noszą obszerne ubrania lub garbią się.

Redukcja dużych piersi w OT.CO Clinic

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg

Pacjentka musi mieć świadomość, jak będą wyglądać jej piersi po zabiegu. Musi także być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Mammoplastyka jest nieodpowiednia dla dziewcząt do 20. roku życia. Zabieg odradza się także kobietom z tendencją do tworzenia się twardych i wyraźnych blizn. Po dokonanym zabiegu co jakiś czas należy wykonywać profilaktyczne badania pod kątem nowotworowym. Duże blizny mogą uniemożliwić te badania. Jeśli zabieg wymaga znacznej redukcji biustu późniejsze karmienie piersią, może okazać się niemożliwe. W przypadku urodzenia dziecka kobietom wówczas podaje się leki hamujące laktację. Zabieg najlepiej wykonać w drugim tygodniu cyklu miesiączkowego.

Kobieta musi być minimum pół roku po zakończeniu karmienia piersią i najlepiej po urodzeniu ostatniego dziecka, jakie planowała. W przypadku niezdecydowania kobiety należy odroczyć zabieg do momentu podjęcia ostatecznej decyzji. Możliwe, że u niektórych kobiet potrzebna będzie konsultacja z psychiatrą. Zaburzenia psychiczne mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Przeciwwskazaniem są np. zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje skóry w obrębie pola operacji, a także choroby metaboliczne.

Na czym polega mammoplastyka

Mammoplastyka jest zabiegiem, który polega na wykonaniu cięć na skórze piersi. Celem jest pozbycie się nadmiaru gruczołu, tkanki tłuszczowej oraz skóry. Technika operacji wybierana jest podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym. Uzależniona jest od stanu piersi pacjentki oraz oczekiwanego efektu po zabiegu. Niektóre zabiegi to liposukcja połączona z usunięciem nadmiernej skóry. Czasem dzięki samej liposukcji można uzyskać zadowalający efekt. Bez względu na wybraną technikę operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie wokół sutka. W ten sposób uzyska dostęp do części piersi, które będzie usuwał.

operacja zmniejszenia piersi

Po usunięciu nadmiaru gruczołu i tłuszczu lekarz waży zawartość, ponieważ musi wiedzieć ile tkanki należy usunąć z drugiej piersi. Kolejny etap to modelowanie kształtu sutka i umiejscowienie go na odpowiedniej wysokości. Wycinany jest także nadmiar skóry. Końcowy etap to formowanie piersi. Operacja trwa maksymalnie 2-3 godziny. Bardzo ważne jest przygotowanie do zabiegu. 2 tygodnie przed nie wolno przyjmować leków zmniejszających krzepliwość. Należy także zrezygnować z papierosów oraz innych używek. Konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badan, jakie zleci lekarz, np. EKG, USG piersi, morfologię krwi, czas krzepnięcia krwi. Kobieta powinna zaplanować także transport z kliniki do domu oraz poprosić o pomoc w codziennych czynnościach przez kilka dni po zabiegu.

Stosowane rodzaje cięć

W zależności od cech i rozmiaru problemu chirurg dobiera najbardziej odpowiedni rodzaj cięcia. W chirurgii estetycznej obserwuje się dążenie do wykonania jak najmniejszej liczby cięć. Nie zawsze jednak jest to możliwe — wszystko uzależnione jest od konkretnego przypadku. Dość często stosuje się cięcie w formie kotwicy. Biegnie ono wokół brodawki sutkowej, a następnie w dół do fałdu skórnego, który jest nacinany poziomo. W określonych przypadkach możliwe jest wykonanie mniejszej ilości cięć. Po operacji zostaje wówczas 1 pionowa blizna. Podczas operacji nienaruszona pozostaje struktura tkanki gruczołowej odpowiedzialna za laktację.

O tym, jaki rodzaj cięcia zostanie wykonany decyduje głównie wielkość piersi. Istnieje także kilka innych metod. Pierwsza z nich to przeniesienie górne — lekarz usuwa część gruczołu i zszywa dolną część piersi. Kolejna metoda nacięcia to przeniesienie pionowe — nacięcie wykonuje się w ten sposób, aby wytworzyć pasmo, w którym umieszczona jest brodawka. Często stosuje się również wolny przeszczep — to modelowanie otoczki brodawki, która jest przesuwana i zmniejszana. Ostatnia metoda cięcia to przeniesienie dolne piramidowe — polega na usunięciu tkanki piersiowej i nadmiaru skóry nad cięciem.

Blizny po zabiegu – co zrobić by były małe i jak o nie dbać

Oczekiwany efekt wizualny widoczny będzie po około 6-7 miesiącach po zabiegu. Rany pooperacyjne goją się około 3 miesiące. Gojenie ran można przyspieszyć za pomocą lasera biostymulującego. Pacjentka może wykonywać masaż piersi, który będzie stymulował gojenie ran. Pomocne okażą się też maści na blizny. Kobiety decydujące się na zabieg muszą mieć świadomość, że niektóre blizny zostaną na zawsze. Często stosuje się plastry silikonowe, które zapobiegają bliznom. W zależności od potrzeb pacjentka może zdecydować się na zabieg zmniejszenia blizn. Również lekarz ma wpływ na ilość blizn. Wiele zależy od wyboru metody cięcia.

Chirurg może zdecydować się na zmniejszenie ilości cięć — należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to możliwe. Po zabiegu bardzo istotna w gojeniu ran jest rekonwalescencja. Pacjentka otrzyma od specjalisty dobrze dopasowany biustonosz. Powinna go nosić około 6 tygodni. Specjaliści zalecają, aby w pierwszych kilku tygodniach szczególnie zwracać uwagę na reakcje organizmu. Należy bezwzględnie unikać dużego wysiłku, gwałtownych i energicznych ruchów, spania na brzuchu, aktywności sportowej oraz prac domowych typu prasowanie i mycie okien. Konieczne będzie także unikanie nadmiernego nasłonecznienia, sauny i solarium. Dokładne informacje dotyczące konkretnego przypadku pacjentka uzyska przy wypisie z kliniki.

#Obwisłe piersi