Operacje plastyczne to temat, który budzi wiele pytań. Jednym z nich może być wiek, w którym można zdecydować się na taki krok. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju operacji plastycznej. Dzisiaj podpowiemy, kiedy warto rozważyć operację plastyczną, a kiedy lepiej poczekać.

Otoplastyka: czy u dzieci można operować odstające uszy?

Odstające uszy to problem, który może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dla młodszych pacjentów, zwłaszcza tych, którzy muszą zmierzyć się z oceną ze strony rówieśników, odstające uszy mogą stać się źródłem kompleksów. Na szczęście istnieje rozwiązanie, takie jak otoplastyka, czyli chirurgiczna korekta uszu. Jeśli zastanawiasz się, czy operować odstające uszy u swojego dziecka, warto wiedzieć, że istnieją pewne wytyczne.

Otoplastykę można przeprowadzać już od 6./7. roku życia, ale warto wziąć pod uwagę odpowiednią porę roku. Najlepiej zrobić to jesienią lub wiosną, ponieważ zimą mogą pojawić się odmrożenia, a podczas letnich upałów trudniej jest zachować higienę. Oczywiście brak otoplastyki w dzieciństwie nie oznacza, że musisz pogodzić się z kompleksami związanymi z odstającymi uszami. Możesz zdecydować się na operację nawet w dorosłym życiu.

Kiedy można zdecydować się na powiększanie piersi?

Nie każda kobieta jest zadowolona z naturalnego rozmiaru swojego biustu. Powiększanie piersi oczywiście jest dostępną opcją, ale nie warto się z tym nadmiernie spieszyć.
Chirurdzy plastyczni sugerują, że z takimi decyzjami powinno się poczekać przynajmniej do ukończenia 18 lat.

Po pierwsze, kształt i rozmiar piersi ulegają zmianom aż do wieku dorosłego. Ich wygląd w okresie dojrzewania nie jest jeszcze ostateczny, dlatego lepiej wstrzymać się z chirurgiczną interwencją.

Po drugie, stabilność hormonalna również ma znaczenie. Hormony wpływają na rozwój piersi, a w okresie dojrzewania ich poziom wciąż się waha. Lepiej zaczekać, aż układ hormonalny się ustabilizuje.

Kolejnym ważnym aspektem jest dojrzałość emocjonalna i psychologiczna pacjentki. Operacja powiększenia piersi to poważna decyzja, która wpłynie na wygląd i zmieni proporcje całej sylwetki. Pacjentka musi być na to przygotowana i gotowa do podjęcia świadomej decyzji np. jeśli chodzi o wielkość implantów.

Warto podkreślić, że każda decyzja o operacji plastycznej powinna być dokładnie omówiona z doświadczonym chirurgiem plastycznym. Podczas konsultacji nasi chirurdzy pomagają pacjentkom zrozumieć przebieg operacji, ograniczenia podczas rekonwalescencji czy ewentualne przeciwwskazania.

Zabiegi korekcji płci

Osoby transpłciowe z niecierpliwością czekają, aż będą mogły rozpocząć proces tranzycji: prawnej, społecznej, hormonalnej i chirurgicznej. Niestety z takimi krokami trzeba wstrzymać się do osiągnięcia pełnoletności. Dopiero wtedy można legalnie zacząć tranzycję od strony prawnej: chodzi tutaj o zmianę dokumentów i numeru PESEL. Oprócz tego, jest to odpowiedni czas, aby odwiedzić psychologa, seksuologa i endokrynologa, aby zakwalifikować się do hormonalnej terapii zastępczej. Kolejnym krokiem, który podejmują pełnoletnie osoby transpłciowe jest planowanie zabiegów feminizacyjnych lub maskulinizacyjnych.

Czy istnieje górna granica wieku przy wykonywaniu operacji plastycznych?

Nie da się ustalić sztywnej, górnej granicy, po której już nie można wykonywać operacji plastycznych. Wszystko jest zależne od stanu zdrowia, oczekiwań pacjenta oraz rodzaju zabiegu.

Kluczową rolę odgrywa ocena ogólnego stanu zdrowia. Przed każdą operacją chirurg plastyczny musi zlecić badania, na podstawie których określa, czy może zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Na konsultacji trzeba też spodziewać się pytań o choroby przewlekłe i przyjmowane na stałe suplementy.

Niezwykle istotnym aspektem jest również realistyczne podejście co do efektów zabiegu. Operacje plastyczne są w stanie wizualnie cofnąć czas nawet o kilkanaście lat, ale nie mogą zatrzymać procesów starzenia, czy usunąć oznak upływu czasu w 100%. Warto mieć realistyczne oczekiwania wobec rezultatów zabiegu.

Wybór odpowiedniego rodzaju operacji plastycznej jest również kluczowy. Niektóre zabiegi, takie jak lifting twarzy, mogą być bardziej odpowiednie dla pacjentów w starszym wieku, którzy chcą poprawić ogólny wygląd twarzy i szyi. Mniej inwazyjne metody medycyny estetycznej również są skuteczne, ale ich efekty zazwyczaj są zadowalające dla młodszych osób, u których oznaki starzenia nie są aż tak widoczne.

Dlaczego niektóre operacje wykonuje się u osób nieletnich?

Zdecydowanej większości operacji nie wykonuje się u osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Są jednak pewne wyjątki, takie jak otoplastyka, którą można przeprowadzić już u nastolatków lub kilkuletnich dzieci. Warto jednak pamiętać, że osoby niepełnoletnie nie mogą same zadecydować, że chcą zgłosić się na operację plastyczną: konieczna jest pisemna zgoda opiekuna prawnego. Nastolatek czy dziecko nie może samodzielnie podejmować decyzji, mających potencjalny wpływ na jego zdrowie. Sytuacja wygląda podobnie w naszej działalności jako ośrodek badań klinicznych: mogą brać w nich udział osoby pełnoletnie.

Procedury kwalifikacji do operacji plastycznych u nieletnich są szczególnie rygorystyczne. Oprócz stanu zdrowia i gotowości fizycznej, chirurg plastyczny musi również zwrócić uwagę na dojrzałość emocjonalną pacjenta. Ważne jest, aby upewnić się, że decyzja o operacji jest świadoma i dobrze przemyślana, a nie jest wynikiem presji otoczenia czy nierealistycznych oczekiwań. Nieletni pacjent powinien być świadomy rekonwalescencji, którą będzie musiał przejść i możliwych negatywnych konsekwencji zabiegu.

Każda operacja plastyczna powinna być starannie przemyślana, dlatego nasi chirurdzy na konsultacjach informują nie tylko o przygotowaniu i przebiegu zabiegu, ale też możliwych do osiągnięcia efektach i rekonwalescencji. Ostateczna decyzja należy jednak do pacjenta, a jeśli jest niepełnoletni – do jego rodziców.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...