Upływający czas wpływa na wygląd naszego ciała. Skóra traci jędrność i elastyczność, czego efektem mogą być nieestetyczne wizualnie dla wielu osób zmiany, takie jak uwidocznienie się pelikanów. Czym one są oraz czy można zapobiec ich powstaniu? Co zrobić, gdy już się pojawiły? Sprawdźmy skuteczne metody na pozbycie się pelikanów z naszych ramion.

Czym są pelikany?

Jako pelikany określa się obwisłą skórę, która pojawia w okolicy ramion. Wiotka skóra wyglądem przypomina dziób pelikana, stąd też wzięła się nazwa. Istnieje też inne określenie tego problemu – motylek. Tak wyglądające ramiona bywają kompleksem wielu osób, a w szczególności kobiet. Problem też również statystycznie częściej dotyka kobiety. Zgrabne ręce i smukłe ramiona dobrze prezentują się w koszulkach bez rękawów, czy też sukienkach. Niestety w przypadku pelikanów, ramiona nie wyglądają estetycznie, dlatego osoby borykające się z nimi zazwyczaj unikają takich strojów. Jednak dzięki nowoczesnej medycynie i kosmetologii można skutecznie walczyć o poprawę wyglądu.

Skąd się biorą pelikany?

Pelikany mogą się pojawiać z różnych przyczyn. Do najbardziej popularnych zalicza się zmiany, jakie zachodzą w ludzkim organizmie wraz z wiekiem. Upływający czas nie bez znaczenia jest dla ilości kolagenu i elastyny w organizmie i skórze człowieka. Są to kluczowe substancje, które wpływają na elastyczność i jędrność skóry. Jednak wraz z wiekiem ich ilość zmniejsza się, czego efektem jest właśnie wiotka skóra.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry, pojawiają się tam, gdzie jest ona najcieńsza, a więc między innymi na ramionach. Nie oznacza to jednak, że pelikany dotykają tylko i wyłącznie osoby starsze. Problem ten również może pojawić się w młodszym wieku i być spowodowany między innymi prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Przede wszystkim zła dieta i brak aktywności fizycznej przyczyniają się do nadwagi oraz gromadzenia tłuszczu. Może on odkładać się również w ramionach, tworząc obwisłą skórę.

Do innych przyczyn pojawienia się pelikanów zalicza się również nagły spadek wagi. Zbyt gwałtowna utrata wagi będzie powodować, że skóra pozostanie wiotka w miejscach, gdzie był zgromadzony tłuszcz, ponieważ nie ma wystarczająco dużo czasu, aby powrócić do stanu pierwotnego. Pelikany mogą pojawić się też, gdy tracimy masę mięśniową i delikatna skóra ramion pozostaje rozciągnięta. Do innych przyczyn pojawienia się pelikanów zaliczyć można niewystarczające nawodnienie organizmu oraz zaburzenia hormonalne.

Czy można skutecznie pozbyć się pelikanów?

W walce o smukłe i jędrne ramiona przychodzi nam nowoczesna medycyna oraz kosmetologia. Znajomość procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie, pozwoliła na opracowanie ćwiczeń fizycznych, zabiegów medycyny estetycznej oraz kosmetycznej wraz z odpowiednimi kosmetykami na skuteczne metody zlikwidowania obwisłej skóry na ramionach. Należy jednak mieć na uwadze, że droga do przywrócenia ramionom młodego wyglądu nie zawsze jest prosta i krótkotrwała. Niekiedy potrzeba systematyczności oraz czasu, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Ćwiczenia na pelikany

Aby uniknąć pojawienia się pelikanów, ważna jest zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają nie tylko poprawić jędrność skóry i zapobiec powstaniu pelikanów, ale także się ich pozbyć. Odpowiednie ćwiczenia w dodatku zapobiegają utracie masy mięśniowej. Warto więc regularnie wykonywać pompki, ćwiczenia z hantlami na górne partie ciała oraz podnoszenie ciężarów. Dodatkowo w walce o smukłe ramiona pomoże skakanie na skakance oraz ćwiczenia przy użyciu gum oporowych. Należy pamiętać, że aby uzyskać rezultaty, konieczna jest systematyczność. Ćwiczenia warto wykonywać w kilku seriach oraz kilka dni w tygodniu. Dbając o zrównoważoną dietę w stosunkowo krótkim czasie powinniśmy zauważyć pierwsze efekty.

Zabiegi medycyny estetycznej

Do innych metod walki z pelikanami zalicza się profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Warto się na nie zdecydować, kiedy mimo aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety nie możemy pozbyć się obwisłej skóry na ramionach. Jednym z zabiegów polecanych na redukcję pelikanów jest laser frakcyjny. Przy pomocy specjalistycznego urządzenia emitowane są wiązki światła, a laser frakcyjny po zetknięciu ze skórą wytwarza w niej kontrolowane mikrouszkodzenia. Na skutek ich powstania skóra zmuszona jest do regeneracji. Dzięki temu uzyskuje lepsze napięcie. Należy jednak mieć na uwadze, że do osiągnięcia widocznych i zadowalających efektów, konieczne jest wykonanie kilku serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych.

Do innych zabiegów medycyny estetycznej, na który warto się zdecydować w przypadku pelikanów, jest kriolipoliza. Jest to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy ramion. Odbywa się to poprzez wymrożenie tkanek tłuszczowych przy pomocy specjalnej głowicy urządzenia. Po zetknięciu jej ze skórą, tkanki są zasysane i schładzane. To z kolei prowadzi do kontrolowanego stanu zapalnego komórek tłuszczowych. W efekcie są one wydalane przez organizm. Kriolipoliza pozwala zatem na widoczne zmniejszenie pelikanów nawet po jednym zabiegu.

Do skutecznych zabiegów w usuwaniu pelikanów zalicza się również liposukcję. Wiązki lasera po styczności ze skórą wnikają w jej głąb i rozpuszczają tkankę tłuszczową. W przypadku niewielkiej ilości tkanek tłuszczowych dzięki zabiegowi można całkowicie pozbyć się ich w okolicy ramion. Z kolei w przypadku dość znacznej ilości tkanek tłuszczowych zabieg można uzupełnić o jej odessanie. Warto też dodać, że wiązka lasera wpływa na poprawę jędrności i napięcia delikatnej skóry ramion. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu konieczne jest noszenie odzieży uciskowej przez 2 do 3 tygodni. Co więcej, konieczne jest również przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Osobom chcącym pozbyć się pelikanów poleca się również radiofrekwencję mikroigłową. Polega ona na wprowadzeniu pod skórę energii radiofrekwencji przy pomocy mikronakłuć. Podczas zabiegu skóra jest podgrzewana, co sprzyja pobudzeniu naturalnych procesów regeneracyjnych oraz stymulacji produkcji nowej elastyny i kolagenu. Zabieg jest małoinwazyjny, a do uzyskania pełnych efektów konieczne jest wykonanie kilku serii w odstępach miesięcznych.

Zabiegi kosmetyczne oraz kremy

W przypadku, gdy nasza skóra w obrębie ramion nie jest widocznie obwisła, ale jej jędrność się pogorszyła, można zdecydować się na zabiegi kosmetyczne oraz odpowiednie kremy w codziennej pielęgnacji. Są to metody mniej skuteczne niż zabiegi medycyny estetycznej, ale w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną pozwalają uzyskać zadowalające efekty przy niewielkiej utracie napięcia skóry na ramionach. Zabiegi kosmetyczne, które warto wybierać, chcąc zapobiec powstawaniu pelikanów, to przede wszystkim masaże ujędrniające oraz poprawiające krążenie. Pozwolą one ułatwić oczyszczanie się organizmu i zwiększyć elastyczność skóry. Z kolei jeśli chodzi o kosmetyki, to wybierajmy te, które mają nie tylko właściwości ujędrniające, ale też nawilżające.

Chcąc zapobiec powstaniu pelikanów oraz zredukować ich widoczność zdecydowanie najlepiej sprawdza się zdrowa dieta i ruch. Dodatkowo warto włączyć do codziennej pielęgnacji odpowiedni kosmetyk, a nasza skóra na dłużej pozostanie jędrna i elastyczna. Jednak bywa i tak, że mimo tych zabiegów pelikany się uwidaczniają. W takiej sytuacji najlepszym oraz najskuteczniejszym rozwiązaniem są zabiegi medycyny estetycznej. Pozwalają nawet na całkowite zredukowanie problemu. Warto zatem umówić się na konsultację do sprawdzonego gabinetu, aby lekarz ocenił, który z zabiegów w naszym przypadku przyniesie najlepsze efekty w najkrótszym czasie.

 

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....