Cellulit to nierówna, pofałdowana, mało elastyczna skóra, przypominająca wyglądem skórkę pomarańczy. Pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy, czyli w okresie wzmożonego działania układu hormonalnego. Do przyczyn jego powstawania, oprócz zmian hormonalnych, można zaliczyć np. nieodpowiednią dietę, brak wystarczającej ilości ruchu, stres, skłonności do obrzęków lub noszenie zbyt obcisłych ubrań. W poniższym tekście przedstawiamy najpopularniejsze metody walki z cellulitem.

Przegląd zabiegów na cellulit

Warto wiedzieć, że cellulit dotyka zarówno szczupłe osoby, jak i te nieco bardziej krągłe, w praktycznie każdym wieku. Pojawia się najczęściej w obrębie ud, bioder, pośladków, brzucha i ramion. Wśród metod leczenia cellulitu wyróżniamy metody medyczne, takie jak abdominoplastyka czy mezoterapia igłowa, oraz metody kosmetyczne takie jak Day Spa lub bandaż Diego Dalla Palma. Skuteczność lub liczba zabiegów potrzebna do usunięcia cellulitu jest zależna od rodzaju cellulitu, jego zaawansowania i obszaru, w którym występuje. Zanim podejmiemy walkę z cellulitem warto wiedzieć, jakie ma się w tym zakresie możliwości.

Wśród rodzajów cellulitu wyróżniamy cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Cellulit wodny jest związany z niewłaściwą regulacją wodną i odkładaniem się wody w tkankach podskórnych. Cellulit tłuszczowy dotyka najczęściej osoby, które nie były wystarczająco aktywne fizycznie, osoby z nadwagą lub osoby ze skłonnością do odkładania się tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała.

Zabieg z bandażami Diego Dalla Palma

Zabieg polega na owijaniu ciała specjalnie do tego przeznaczonym termobandażem, nasączonym koncentratem HD BODYFIT. Koncentrat wpływa pozytywnie na mikrokrążenie, redukuje widoczność rozstępów i modeluje sylwetkę. Następnie odczekuje się 60 – 90 minut, żeby nałożyć maseczkę lub krem, który pozwoli dokończyć cały rytuał pielęgnacyjno-leczniczy. Zabieg stosuje się w celu wygładzenia skóry, likwidacji rozstępów i usunięcia lub redukcji cellulitu. Cena pojedynczego zabiegu wynosi ok. 280 zł.

StorzMedical (fala uderzeniowa)

Bazuje na technologii wykorzystującej falę akustyczną, emitowaną za pomocą specjalnej głowicy. Działanie fali wzmacnia żel nakładany na skórę, który ma wspomagać docieranie fali do głębszych warstw skóry. Metoda jest niesamowicie użyteczna w profilaktyce starzenia się skóry i stopniowej utraty jej elastyczności. Zabieg jest idealny dla osób, które oczekują wyszczuplenia, ujędrnienia i redukcji cellulitu. Cena za pojedynczy zabieg na jedną partię ciała to około 400 zł. Im więcej partii obejmuje, tym koszt zabiegu w przeliczeniu na jedną partię, jest niższy.

fala uderzeniowa wiotkie ramiona

Day Spa

Day Spa to cały zestaw zabiegów pielęgnacyjnych. W obrębie tego pakietu po uprzednim oczyszczeniu skóry wykonuje się peeling z muszli ostryg lub pyłu wulkanicznego, a następnie nakłada maskę głęboko nawilżającą. Oprócz tego wykonuje się specjalny masaż z dodatkiem masła z opuncji figowej, o szczególnych właściwościach wygładzających i uelastyczniających skórę. Poza redukcją cellulitu rytuał pięknie nawilża skórę i pomoże klientowi się odprężyć. Dzięki połączeniu różnych zabiegów i metod, pakiet staje się bardziej wszechstronny i może wykazać się skutecznością w wielostronnym działaniu, na różnych polach. Cena całego zestawu wynosi ok. 590 zł.

Plastyka brzucha

Abdominoplastyka to nic innego, jak operacja plastyczna brzucha, która polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w tym obszarze. Jest szczególnie przydatna dla osób, które bardzo szybko schudły lub dla kobiet po przebytej ciąży. Metoda gwarantuje zdumiewające efekty, w bardzo krótkim czasie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Cenę takiego zabiegu ustala się indywidualnie z każdym pacjentem.

plastyka brzucha operacja plastyczna brzucha

Endermologia ICOONE

ICOONE stymuluje skórę za pomocą lasera umieszczonego na głowicy masującej. Dodatkowo głowica wykorzystuje podciśnienie dla lepszego efektu. Zabieg jest szczególnie polecany w przypadku borykania się z cellulitem, luźną skórą i tkanką tłuszczową lub gdy ćwiczenia okazują się nieefektywne. Zabieg jest bezbolesny, a jego cena jest zależna od miejsca, na którym wykonujemy zabieg i czasu trwania zabiegu. Koszt oscyluje jednak w przedziale 200 – 410 zł.

Karboksyterapia

Polega na podawaniu dwutlenku węgla pod skórę za pomocą specjalnej głowicy. Takie działanie reguluje w ten sposób przepływ krwi i rozbija komórki tłuszczowe. Daje szczególnie spektakularne efekty jeśli naszym celem jest napięcie, wygładzenie skóry i poprawienie jej jędrności. Oprócz tego wykazuje wpływ na zmniejszenie widoczności blizn i przebarwień na skórze. Jest niezwykle skuteczna w walce z wiotkością skóry i cellulitem. Koszt pojedynczego zabiegu to około 300 zł.

Nici PDO – lifting ciała

Lifting w zaskakujący sposób redukuje nie tylko cellulit, ale także zmarszczki, kurze łapki, czy bruzdy nosowo-wargowe. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzaniu pod skórę cienkich nici PDO za pomocą igły. Nici z czasem samodzielnie się rozpuszczają, pobudzając jednocześnie skórę do produkcji kolagenu i fibroblastów. Efekt, jaki można osiągnąć za pomocą tej metody to likwidacja wszelkich obrzęków, stymulacja tkanki tłuszczowej, a także zauważalne odżywienie tkanek. Rezultat jest zbliżony do liftingu i daje długotrwały efekt. Cena takiego zabiegu to od 850 zł wzwyż.

Drenaż limfatyczny

Drenaż jest formą masażu ciała metodą manualną, w celu oddziaływania na układ chłonny. Ma za zadanie odprowadzać limfę z odcinków proksymalnych, w kierunku dystalnych. Jest wykonywany za pomocą okrężnych ruchów, o niewielkiej sile nacisku. Świetnie sprawdza się w redukcji obrzęków, cellulitu oraz oczyszczania organizmu z toksyn. Drenaż limfatyczny poprawia krążenie i jest świetnym działaniem profilaktycznym, które można podjąć w celu przeciwdziałania chorobom związanym z układem limfatycznym i krążeniowym. Cena zabiegu trwającego 30 minut to 150 zł, natomiast godzinnego – 200 zł.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to jeden z najczęściej wykonywanych i najbardziej skutecznych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Zabieg polega na zaaplikowaniu indywidualnie dobranego koktajlu odżywczego w głąb skóry, za pomocą niewielkich igieł. Oprócz redukcji cellulitu wspaniale nawilża, regeneruje i odżywia skórę, co wpływa pozytywnie na jej wygląd. Koszt redukcji cellulitu za pomocą mezoterapii igłowej to ok. 400 zł.

Zabieg HIFU

Zabieg HIFU można skierować na jeden z trzech wybranych przez pacjenta problemów:

Zabieg High-intensity Focused Ultrasound (HIFU) polega na modelowaniu ciała lub twarzy za pomocą ultradźwięków i temperatury, przy użyciu specjalnej głowicy. Ma za zadanie rozbijać tkankę tłuszczową oraz uelastyczniać i ujędrniać skórę. W przypadku chęci modelowania ciała można go stosować zamiast ćwiczeń lub jako terapia wspomagająca ćwiczenia na siłowni. W sytuacji, w której zależy nam na ujędrnieniu skóry, warto zwrócić uwagę na jego szczególne właściwości związane ze stymulacją skóry do produkcji kolagenu. Zabieg jest bezbolesny, a jego koszt jest zależny od obszaru i partii ciała, jakie mają zostać objęte zabiegiem.

#Cellulit
hanna kowalska
Lek. Hanna Kowalska

Jestem specjalistą dermatologii i wenerologii, a swoje ponad 6-letnie doświadczenie zawodowe zdobywałam w trakcie pracy w Klinice Dermatologii i Wenerologii USK im. WAM w Łodzi. W Klinice OT.CO przeprowadzam zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej,...