Cellulit to problem, który dotyka wielu z nas, zwłaszcza kobiet. Charakterystyczna „skórka pomarańczowa” często pojawia się w miejscach, gdzie najmniej byśmy tego chcieli — na pośladkach. Chociaż cellulit jest całkowicie nieszkodliwy, wciąż poszukujemy sprawdzonych metod, aby poprawić wygląd swojej skóry. Czy istnieją dobre sposoby na cellulit na pupie?
Jak powstaje cellulit na pośladkach?
Cellulit może pojawić się u kobiet w każdym wieku i o różnej budowie ciała. Nie jest on bezpośrednio związany z otyłością, a ,,pomarańczowa skórka“ może wystąpić nawet u osób szczupłych, a panie z dodatkowymi kilogramami nierzadko cieszą się gładką skórą bez śladu cellulitu. Istotnym elementem wpływającym na rozwój tej przypadłości są czynniki genetyczne.
Kluczowa jest struktura tkanki łącznej, która u kobiet różni się od tej u mężczyzn. Podczas gdy u mężczyzn ułożona jest w formie siatki, u pań włókna są rozmieszczone pionowo. To ułatwia komórkom tłuszczowym przemieszczanie się przez tkankę łączną ku powierzchni skóry. Czynniki zewnętrzne, takie jak siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu mogą dodatkowo potęgować ten proces, osłabiając tkankę łączną. Ten sam efekt ma wysoki udział tkanki tłuszczowej i słabo rozwinięte mięśnie.
Cellulit na pośladkach — objawy
Głównym objawem cellulitu jest widoczne pofałdowanie skóry, które pojawia się w obszarach nagromadzenia komórek tłuszczowych w dolnych warstwach skóry. Warto wspomnieć, że te zmiany są tylko problemem estetycznym. ,,Pomarańczowa skórka” nie wywołuje bólu i nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie skóry. W zależności od stopnia zaawansowania, cellulit na pupie może objawiać się z różną wyrazistością.
- Lekki cellulit strukturalny. Wgłębienia stają się widoczne tylko podczas napięcia tkanek, na przykład po ściśnięciu skóry palcami. W pozycji leżącej nierówności nie są zauważalne. Czasami dochodzi do skrócenia pasm tkanki łącznej pod skórą.
- Cellulit o średniej strukturze. Widoczny niezależnie od tego, czy mięśnie pośladków są rozluźnione, czy napięte. Zwiększona objętość tkanki tłuszczowej prowadzi do ucisku małych naczyń krwionośnych.
- Silny cellulit strukturalny. Na tym etapie ,,skórka pomarańczowa” jest bardzo widoczna, a pod skórą mogą występować twarde grudki. Cellulit pod pośladkami jest zauważalny nawet w pozycji leżącej. Z powodu ograniczonego krążenia limfy i krwi, może występować wrażenie “ciężkich nóg”.
U kogo najczęściej pojawia się cellulit na pośladkach?
Cellulit na pośladkach jest zjawiskiem, które dotyka głównie kobiet, ponieważ ich tkanka łączna ma tendencję do bycia mniej wytrzymałą niż u mężczyzn. Do tej przypadłości może się także przyczyniać nadwaga, ale nie jest to warunek niezbędny: cellulit może występować również u osób szczupłych. U mężczyzn, nawet przy większej masie ciała, struktura tkanki łącznej zazwyczaj zapobiega widoczności cellulitu. Wyjątki od tej reguły, które są uwarunkowane genetycznie, są rzadkie.
Kobiety w ciąży również często doświadczają cellulitu na pupie. W tym okresie tkanka łączna jest narażona na zwiększone obciążenie z powodu przyrostu masy ciała, a także zmiany hormonalne mogą wpływać na jej strukturę i wytrzymałość.
Ćwiczenia na cellulit na pośladkach
Nie ma konkretnego sportu, który zapobiega rozwojowi cellulitu. W zmniejszeniu jego widoczności mogą jednak pomóc regularne ćwiczenia, które podkręcą metabolizm i pobudzą krążenie krwi. Najlepiej nadaje się do tego połączenie ćwiczeń wytrzymałościowych i ćwiczeń budujących mięśnie. Odpowiednie są również sesje treningowe, podczas których aktywowana jest duża liczba grup mięśni i naprzemienne fazy intensywne i relaksujące. Dzięki wzmocnionym mięśniom następuje redukcja komórek tłuszczowych i naciągnięcie skóry. Dobrym sposobem na wsparcie treningu siłowego są także sporty wytrzymałościowe, takie jak pływanie czy jazda na rowerze.
Jeśli chcesz spotęgować efekt profesjonalnych zabiegów, polecamy trzy ćwiczenia do walki z cellulitem pod pośladkami i na pupie.
- Przysiady. Weź hantle w dłonie i stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Wyprostuj plecy. Hantle trzymaj mocno obiema rękami przed klatką piersiową. Stopy ustaw palcami lekko na zewnątrz. Teraz opuść pośladki, aż kolana osiągną kąt 45 stopni, ale utrzymuj je bezpośrednio nad stopami. Następnie szybkim ruchem wypchnij pośladki do góry. Powtórz 15 razy w trzech seriach.
- Wznos bioder (glute bridge). Połóż się na plecach i rozstaw stopy na szerokość bioder, tak, żeby móc dotknąć pięt opuszkami palców. Ułóż ręce wzdłuż tułowia. Następnie unieś pośladki, aż znajdą się na tej samej wysokości, co kolana. Kiedy już to zrobisz, napnij pośladki, a następnie powoli opuść je w dół, ale tak, by nie dotknęły podłogi.
- Wykroki w tył. Stań prosto i napnij brzuch. Zrób duży krok do tyłu jedną nogą i zegnij ją tak, aby kolano dotknęło podłogi. Przenieś nogę do pozycji wyjściowej. Teraz wykonaj wypad drugą nogą. Powtórz 8 do 12 razy na każdą nogę w trzech seriach.
Cellulit na pośladkach — zabiegi
Aktywność fizyczna i zdrowa dieta to najważniejsze sposoby na cellulit na pośladkach. Te metody warto wesprzeć profesjonalnymi zabiegami, wykonywanymi w renomowanych klinikach medycyny estetycznej. Najlepsze efekty daje kombinacja kilku z nich. Jako podstawa najlepiej sprawdzają się masaże z wykorzystaniem zaawansowanej technologii.
Zabiegi na cellulit na pośladkach ICOONE, lubiane przez Pacjentki kliniki OT.CO łączą w sobie działanie mechaniczne i podciśnienie, by stymulować skórę i tkankę podskórną, co może przyczynić się do redukcji nierówności i poprawy jędrności skóry. Do tego masażu warto dodać terapię falą uderzeniową. Ta technologia wykorzystuje fale akustyczne do stymulowania komórek i poprawy krążenia, co przyspiesza procesy regeneracyjne i pomaga w rozbijaniu tkanki tłuszczowej odpowiedzialnej za cellulit.
Przy zmianach estetycznych skóry, takich jak cellulit na pośladkach można również zastosować mezoterapię. Mikroiniekcje zawierające indywidualnie opracowaną mieszankę składników aktywnych, takich jak fosfatydylocholina, witaminy i aminokwasy dostarczają odżywczy koktajl bezpośrednio w obszar dotknięty cellulitem.
Czy są domowe sposoby na cellulit na pośladkach?
Nie ma cudownego leku na cellulit, ale dzięki połączeniu zbilansowanej diety, wystarczającej ilości ćwiczeń i domowych sposobów można osiągnąć niewielką poprawę. Naprzemienne prysznice zimną i ciepłą wodą dobrze stymulują krążenie krwi i metabolizm tłuszczów. Prysznic powinno się zakończyć zimnym strumieniem.
Masaż dotkniętych obszarów pozwala na usunięcie blokad w układzie krwionośnym i limfatycznym. Dzięki temu organizm ma lepszy dostęp do złogów tłuszczu. Intensywny masaż antycellulitowy i mocne ruchy mogą ponadto przyspieszyć eliminację toksyn, co jest szczególnie korzystne przy cellulicie wodnym. Dlatego tak dobrze sprawdza się endermologia LPG. Działanie podciśnienia stymuluje skórę i tkankę podskórną, redukując niedoskonałości.
Podczas masażu oraz codziennej pielęgnacji dobrze jest dodatkowo skorzystać z antycellulitowego kosmetyku. Kremy i balsamy zawierają składniki aktywne, takie jak kofeina czy retinol, które mogą pobudzać mikrokrążenie i wspomagać usuwanie toksyn, co w połączeniu z regularnym stosowaniem może przynieść widoczne efekty w redukcji cellulitu. Taki specyfik w formie domowego peelingu z fusów kawy można sporządzić samemu w domu. Wystarczy wymieszać łyżeczkę zmielonej kawy z łyżeczką cukru i dwiema łyżeczkami oliwy z oliwek, a następnie wmasować okrężnymi ruchami. Kosmetyk ma działanie detoksykujące i pobudzające.
Każda z tych metod może być skuteczna, ale najlepsze rezultaty osiąga się zazwyczaj poprzez ich kombinację oraz dodatkowe działania, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i profesjonalne zabiegi. Należy podkreślić, że przed inwazyjnymi działaniami zawsze należy przeprowadzić szczegółową rozmowę ze specjalistą, aby ustalić, czy leczenie jest wskazane w konkretnym przypadku lub czy pewne istniejące wcześniej schorzenia nie przemawiają przeciwko terapii.