Korekcja nosa, nazywana również rhinoplastyką, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Liczba wykonywanych operacji pokazuje, jak wiele osób jest niezadowolone z wyglądu swojego nosa. Mimo wszystko, wokół zabiegu wciąż istnieje wiele mitów, które zniechęcają niektórych do pozbycia się kompleksu raz na zawsze.

Operacja nosa jest bardzo bolesna: MIT

Niektórym trudno jest w to uwierzyć, ale korekcja nosa zazwyczaj nie wiąże się ze zbyt dużym bólem po zabiegu. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (ewentualnie miejscowym, zależy to od metody i rozległości zabiegu), dlatego pacjent naturalnie nie czuje nic podczas korekcji. Po operacji, lekarz może przepisać odpowiednie leki przeciwbólowe, które pomagają złagodzić ewentualne dolegliwości, chociaż zazwyczaj ból da się opanować środkami bez recepty. Oczywiście, może wystąpić pewien dyskomfort związany z obrzękiem czy tamponadą nosa, jednak zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa intensywnego bólu. Ulga pojawia się po ok. 3 dniach, kiedy usuwamy tamponadę.

Kształt nosa można zmienić bez operacji: FAKT/MIT

Dużo zależy od efektów, jakich oczekujesz. Jeśli chcesz pozbyć się niewielkiego garbka, zmienić kształt czubka nosa czy optycznie poszerzyć nienaturalnie wąski nos, korekcja kwasem hialuronowym może być wystarczająca. Warto jednak pamiętać, że efekty utrzymują się tutaj przez kilka miesięcy, a potem zabieg trzeba powtórzyć.

Do osiągnięcia trwałych zmian niezbędna jest już operacja nosa. Niektórzy pacjenci obawiają się interwencji chirurgicznej, ale dzięki takiej korekcji da się wyprostować krzywą przegrodę nosową, usunąć garb, zmniejszyć nos lub sprawić, że będzie bardziej smukły. Co najważniejsze, dostępne są coraz mniej inwazyjne metody, takie jak PIEZO, dzięki którym chirurgiczna korekcja nosa nie wiąże się z tak uciążliwą rekonwalescencją, jak kilkadziesiąt lat temu.

Efekty korekcji nosa widać od razu po zdjęciu opatrunków: MIT

Bezpośrednio po operacji nosa pacjent zwykle nosi opatrunek, który usuwamy po kilku dniach. Jednakże, obrzęk i siniaki po operacji mogą zasłonić ostateczny rezultat nawet po zdjęciu operacji. Często pełne efekty operacji nosa stają się widoczne dopiero po kilku miesiącach, a czasem nawet do roku po operacji. Wynika to z długotrwałego procesu gojenia. Do nowego kształtu musi dostosować się również skóra. Ważne jest cierpliwe czekanie na efekty operacji, chociaż pierwsze zmiany widać już po zdjęciu opatrunków.

Korekcja nosa to wyłącznie kwestia estetyki: FAKT/MIT

Choć wiele osób decyduje się na korekcję nosa wyłącznie ze względu na niesatysfakcjonujący wygląd, operacja nosa może być też zalecana ze względów zdrowotnych. Korekcja może ułatwić oddychanie, zapobiegać częstym infekcjom, wyeliminować problem chrapania i przewlekłych zapaleń zatok. Dotyczy to szczególnie krzywej przegrody nosowej, która powoduje nieprawidłowy przepływ powietrza. Operacja może poprawić wygląd i samopoczucie pacjenta, ale czasami jest też istotna ze względu na zdrowie.

Po operacji nosa trzeba na siebie uważać: FAKT

Operacja nosa jest zabiegiem chirurgicznym i wymaga odpowiedniego okresu rekonwalescencji. Pacjenci po operacji nosa muszą przestrzegać wielu zaleceń, aby zapewnić prawidłowy proces gojenia, ponieważ efekt zależy nie tylko od chirurga. Przynajmniej przez kilka tygodni powinno się unikać intensywnej aktywności fizycznej, słońca i wysokich temperatur. Lepiej też nie nosić okularów i nie zakładać ubrań przez głowę ani nie kłaść się na brzuchu. Na przykład, operacja czubka nosa wymaga wygojenia chrząstki, którą na początkowych etapach łatwo jest uszkodzić. Pacjenci powinni również pamiętać, że w początkowym okresie po operacji mogą wystąpić siniaki i obrzęki, które z czasem ustępują. Powrót do pracy zazwyczaj jest możliwy po ok. 2 tygodniach.

Po operacji zawsze zostają blizny: MIT

Wiele osób obawia się, że po operacji nosa zostaną widoczne blizny. Niekoniecznie musi tak być, bo stosuje się coraz mniej inwazyjne metody korekcji. Nos można operować techniką otwartą lub zamkniętą. W metodzie zamkniętej, wszystkie nacięcia są robione wewnątrz nosa, co eliminuje widoczne blizny. W technice otwartej, jedno niewielkie nacięcie jest robione na zewnętrznej części nosa, ale jest tak umiejscowione (zazwyczaj na grzbiecie nosa), że blizna jest prawie niewidoczna po zagojeniu. W każdym przypadku, doświadczony chirurg plastyczny będzie dążył do minimalizacji blizn i do uzyskania jak najbardziej naturalnego wyglądu. Dostępne są też takie techniki, jak PIEZO z wykorzystaniem ultradźwięków – można zwęzić kości bez ich łamania. Wykonuje się też zabiegi metodą preservation rhinoplasty – jest to metoda zachowawcza, resekcja tkanek, dzięki której można przebudować nos i wyprostować go lub usunąć garb w jak najmniej inwazyjny sposób.

Nie każdy może zdecydować się na korekcję nosa: FAKT

Nie każdy jest odpowiednim kandydatem do korekcji nosa. Decyzję o możliwości przeprowadzenia operacji podejmuje chirurg plastyczny, a zdrowie pacjenta to podstawowy warunek. Osoby z pewnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niekontrolowane nadciśnienie krwi, choroby serca lub cukrzyca mogą zostać wykluczeni. Przeciwwskazaniem jest też palenie papierosów. Ponadto, pacjenci powinni mieć realistyczne oczekiwania co do rezultatów operacji i być w stanie psychicznie poradzić sobie ze zmianą wyglądu. Wreszcie, w przypadku młodszych pacjentów, zaleca się, aby poczekać do zakończenia wzrostu. Wielu chirurgów operuje więc osoby od 18. roku życia, które są już w stanie podejmować takie decyzje.

Nie każdy jest zadowolony z wielkości i kształtu swojego nosa, a dodatkowo nieprawidłowości w jego budowie czasami obniżają jakość życia. Rozwiązaniem jest tutaj operacja nosa, chociaż niektórzy pacjenci obawiają się korekcji chirurgicznej. Najlepiej zgłosić się do doświadczonego chirurga plastycznego, który określi, jaka metoda będzie najlepsza i jakie efekty są możliwe do osiągnięcia u konkretnego pacjenta.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...