naczyniak rubinowy

Znamię rubinowe to łagodna zmiana skórna, która powstaje na skutek rozrostu naczyń krwionośnych tuż pod powierzchnią skóry. Ma charakterystyczny czerwony lub purpurowy kolor i jest jednym z najczęstszych łagodnych naczyniaków skóry. Znamię rubinowe pojawia się u osób dorosłych, a możliwość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Jakie są przyczyny powstawania naczyniaka rubinowego?

Bardzo często jest związane z procesem starzenia się organizmu. Zwykle pojawia się po 30. roku życia, a częstotliwość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Istnieje też silna zależność genetyczna – osoby, u których w rodzinie występują znamiona rubinowe, mają większą skłonność do ich pojawiania się. Poza tym długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieniowania promieni słonecznych może przyczyniać się do powstawania zmian rubinowych, ponieważ promieniowanie UV wpływa na naczynia krwionośne w skórze.

Także zmiany hormonalne u kobiet wpływają na pojawianie się nowych zmian rubinowych. Może ono być też efektem rozrostu naczyń krwionośnych tuż pod powierzchnią skóry, co wynika z miejscowych zaburzeń mikrokrążenia. Poza tym, chociaż rzadko się to zdarza, to drobne urazy skóry lub podrażnienia mogą wpływać na powstawanie nowych zmian naczyniowych, w tym znamion rubinowych.

Jakie są objawy znamion rubinowych?

Zmiany mają intensywny czerwony, rubinowy lub purpurowy kolor, wynikający z nagromadzenia małych naczyń krwionośnych tuż pod powierzchnią skóry. Zmiany mają zwykle kształt małych, wypukłych grudek o gładkiej, lśniącej powierzchni. Mogą też mieć średnicę od 1 do 5 mm, chociaż niektóre są większe. Najczęściej występują na tułowiu, ramionach, szyi i twarzy. Mogą też pojawiać się pojedynczo lub w grupach.

Znamię rubinowe nie jest bolesne czy swędzące. Nie powoduje też dyskomfortu, o ile nie zostanie mechanicznie uszkodzone. Zazwyczaj rośnie powoli lub pozostaje w tym samym rozmiarze przez długi czas. Nie zmienia swojego koloru, co odróżnia je od bardziej niebezpiecznych zmian skórnych.

Kiedy naczyniak rubinowy wymaga konsultacji lekarskiej i jak się je leczy?

Przede wszystkim wtedy, gdy zaczyna szybko powiększać się, jego kolor się zmienia. Powodem do niepokoju powinna być też sytuacja, gdy znamię zaczyna krwawić bez wyraźnego powodu – np. bez uszkodzenia mechanicznego.

Jedną ze skuteczniejszych metod usuwania znamion rubinowych jest laseroterapia, która polega na użyciu lasera precyzyjnie niszczącego naczynia krwionośne znajdujące się w zmianie. Stosuje się też elektrokoagulację za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości, który wypala zmiany skórne. Lekarze mogą zalecić też krioterapię, czyli zamrażanie zmiany ciekłym azotem, co powoduje, że tkanka obumiera i znamię odpada. W przypadku większych zmian z kolei wykonuje się chirurgiczne ich wycięcie.

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi usługami związanymi z diagnozowaniem i leczeniem znamion rubinowych, które oferujemy w Klinice OT.CO. Poniżej prezentujemy jedne z najczęściej wybieranych technik terapeutycznych i diagnostycznych.

Polecane zabiegi

Naczyniak rubinowy - pytania i odpowiedzi

Czy naczyniaki rubinowe są groźne dla zdrowia?

Naczyniaki rubinowe są łagodnymi zmianami skórnymi i zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Czasem mogą krwawić, zwłaszcza jeśli zostaną podrażnione lub uszkodzone, ale nie rozwijają się w zmiany nowotworowe. Jeśli jednak znamię zmienia kolor, kształt lub wielkość, warto skonsultować się z dermatologiem, aby wykluczyć inne, bardziej złożone zmiany skórne.

Czy domowe sposoby mogą pomóc w redukcji naczyniaków rubinowych?

Naczyniaki rubinowe nie znikają przy użyciu domowych sposobów, a próby ich samodzielnego usunięcia mogą prowadzić do podrażnień i zakażeń. Warto jednak zadbać o pielęgnację skóry, aby zapobiegać powstawaniu nowych zmian. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna i nawilżanie skóry mogą ograniczyć rozwój kolejnych naczyniaków.