Ciąża wysokiego ryzyka to niestety dość powszechny problem, który dotyczy zarówno młodszych, jak i dojrzalszych kobiet. Szacuje się, że nawet jedna na sześciu ciężarnych Pacjentek ma w I trymestrze symptomy ciąży zagrożonej. Blisko połowa tych przypadków kończy się poronieniem. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych i bezpiecznych metod, które pozwalają zapobiec poronieniu i utrzymać zagrożoną ciążę.

Prawidłowa ciąża trwa od 37 do 42 tygodni i kończy się urodzeniem zdrowego dziecka. Jeśli natomiast w jej trakcie występuje ryzyko zbyt wczesnego rozwiązania lub pojawiają się obawy o zdrowie noworodna albo matki, wtedy mówi się o ciąży zagrożonej. Do najczęstszych skutków w trakcie przebiegu ciąży zagrożonej zalicza się m.in.:

  • Poronienie – zakończenie ciąży wcześniej, niż przez 22 tygodniem, kiedy płód nie może przeżyć poza organizmem matki,
  • Zagrożenie przedwczesnym porodem – rozwiązanie między 22 a 37 tygodniem, gdy część wcześniaków przy właściwej opiece może przeżyć poza organizmem matki,
  • Ryzyko urodzenia chorego dziecka, obarczonego wadami lub martwego.

Warto pamiętać, że zagrożenie ciąży może wystąpić w każdej chwili jej trwania, nawet gdy do tej pory przebiegała właściwie. Natomiast występowanie czynników ciąży wysokiego ryzyka nie zawsze musi wiązać się z powikłaniami. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie przebiegu ciąży, wykonywanie wszystkich badań i przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego.

Pewne czynniki zwiększające ryzyko ciąży zagrożonej, występują jeszcze przed zapłodnieniem. Wtedy od razu zakłada się większe prawdopodobieństwo zagrożenia ciąży. Jednym z nich jest wiek matki. Zarówno wczesne, jak i późne zajście w ciąże może bardzo utrudnić jej donoszenie. Nastolatki poniżej 16 roku życia oraz kobiety będące po 40 roku życia są bardziej narażone na powikłany przebieg ciąży. Nie oznacza to oczywiście, że każda z nich będzie faktycznie zagrożona. Na wszelki wypadek od początku jest tak traktowana. Innym czynnikiem powodującym ciążę zagrożoną, są wady w budowie anatomicznej macicy. Mogą powodować poronienia lub przedwczesny poród. Równie niebezpieczne są przewlekłe choroby matki, np. cukrzyca, astma, choroby serca i nerek. Kobieta, która cierpi na takie schorzenia i planuje ciążę, powinna jeszcze przed zapłodnieniem ustalić z lekarzem, jak się właściwie przygotować do stanu błogosławionego.

Kobiety, u których zdiagnozowano ciążę zagrożoną, powinny prowadzić oszczędny tryb życia. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub wątpliwości związanych z przebiegiem ciąży, kobieta powinna jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Szczególną uwagę powinno zwrócić krwawienie lub plamienie z dróg rodnych oraz towarzyszące im dolegliwości bólowe.

W naszej klinice oferujemy kompleksową opiekę medyczną, która pozwala monitorować i wykryć ciążę zagrożoną. Proponujemy m.in.:

Polecane zabiegi