Gładka skóra to pragnienie wielu z nas. Jednak częstym problemem z jakim zmaga się wiele osób jest rogowacenie skóry, które nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również sprawia, że skóra jest niemiła w dotyku. Zaburzenia rogowacenia skóry mogą mieć charakter nabyty lub wrodzony i mogą powodować dyskomfort oraz kompleksy.

Rogowacenie skóry objawia się poprzez suchość oraz szorstkość naskórka. Ponadto można zauważyć łuszczący się obumarły naskórek. W przypadku zrogowacenia nabytego, powstaje zgrubiała skóra na skutek urazów oraz ucisków. Co więcej, nadmierne rogowacenie skóry może pojawiać się u osób, które nie dbają o prawidłową pielęgnację skóry, jak regularne peelingi oraz odpowiednie nawilżenie.

Przyczyną nadmiernego rogowacenia skóry mogą być również nieprawidłowości w procesach mających miejsce wewnątrz skóry. Dzieje się tak, gdy komórki naskórka obumierają szybciej, niż proces odrywania się obumarłych komórek od naskórka. W takiej sytuacji warstwa zrogowaciałych komórek skóry robi się coraz grubsza oraz twardsza, a w efekcie staje się widoczna oraz nieestetyczna. Najczęściej twarda i złuszczająca się warstwa skóry powstaje na piętach, stopach oraz dłoniach.

Z problemem rogowacenia skóry można skutecznie walczyć. Warto skonsultować się z dermatologiem, który nie tylko dobierze odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, ale również zaleci zabiegi, które skutecznie redukują zrogowaciały naskórek oraz zapobiegną ponownemu powstawaniu. Kilka z tych zabiegów przedstawiamy poniżej.

Polecane zabiegi