W wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, a także wraz z upływem czasu, na skórze pojawiają się zmiany skórne w postaci plam starczych. Efektem tego procesu jest występowanie nieregularnych plam przypominających wyglądem piegi i pieprzyki.

Plamy starcze, zwane także wątrobowymi, w większości pojawiają się dopiero po 40. roku życia, stąd też geneza ich nazwy. Zmiany te mogę wystąpić również u osób młodych, które narażają skórę na nadmierną ekspozycję słoneczną, niezabezpieczoną odpowiednimi kosmetykami przeciwsłonecznymi. Niektóre leki również sprzyjają powstawaniu plam wątrobowych, uwrażliwiając skórę. Do grupy takich leków należą m.in. leki moczopędne, tetracykliny, leki na cukrzycę, na ciśnienie oraz tabletki antykoncepcyjne.

Plamy wątrobowe to zmiany skórne o gładkiej powierzchni oraz nieregularnym kształcie, posiadające różne odcienie brązu. Mogą występować pojedynczo lub grupowo. Zazwyczaj plamy starcze zlokalizowane są na dłoniach, przedramionach, twarzy, dekolcie oraz plecach. Nasilają się w okresie letnim i nabierają ciemnej barwy.

Istnieje wiele sposobów polegających na zapobieganiu zmianom wątrobowym m.in. umiarkowana ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne oraz stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Warto także skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Pozwalają one na pozbycie się plam oraz przywracają skórze dawny blask i gładkość. Pierwsze efekty zauważalne są już kilka dni po przeprowadzonym zabiegu i utrzymują się przez wiele lat.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje